reklama

Prymula se nechá očkovat proti covidu mezi prvními. Nechápe Zemana, chválí královnu

Bývalý ministr zdravotnictví a možný budoucí vládní zmocněnec Roman Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prozradil, jaká budou pravidla očkování proti covidu. Podle něj by vláda měla jít příkladem. Zkritizoval však dosavadní kampaň, která se ohledně vakcinace vede.

reklama

Mnoho lidí přistupuje k vakcinaci s respektem nebo přímo odporem, což je podle Prymuly velký problém. Vážnější rizika, která by vakcína s sebou mohla nést, bude proto brát na své bedra stát. „Systém je nastaven tak, že zodpovědnost nenese firma, která dodává preparát, ale stát. Všechny státy přijaly tuto tezi, zejména EU, stát by měl případně kompenzovat reakce,“ přislíbil Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Znovu zopakoval, že očkování proti covidu by mělo být dobrovolné. „Povinnost u tohoto očkování nebude,“ sdělil Prymula. Zároveň ale zdůraznil, že ti, kteří se nenechají očkovat, mohou mít pak určité nevýhody. Narážel na některé návrhy, podle nichž by mohli očkovaní lidé snadněji cestovat.

Výjimku budou tvořit lidé s autoimunitním onemocněním. „Pokud tady bude model covid pasu, tak ten by měl tuto informaci obsahovat,“ dodal.

Chybí pořádná kampaň

Podle Prymuly dosud neexistuje kampaň, která by veřejnost o vakcinaci přesvědčila. „Pokusy byly chabé, přitom je to stěžejní věc. Musíme jim vysvětlit proč, řada lidí má své pochybnosti a řada věcí není jasná. Pokud budeme mít dostatek informací, že je vakcína bezpečná, měli bychom jít příkladem jako třeba britská panovnice,“ uvedl příklad.

Zkritizoval také váhavý přístup prezidenta Miloše Zemana k vakcíně. „Pokud by se špičky v tom státě nenechaly očkovat, těžko to můžeme chtít po běžných lidech,“ doplnil s tím, že sám se chce nechat očkovat mezi prvními.

Budoucí zmocněnec pro očkování?

Bývalý ministr zdravotnictví by mohl získat právě post zmocněnce vlády pro očkování. „Vím, že pan premiér se chystá takovou pozici vytvořit. Já o ni neusiluji, ale pokud budu osloven, zřejmě nabídku akceptuji,“ řekl. Dodal také, že se jedná o velkou zodpovědnost. „Je nutná spolupráce se všemi subjekty, úkol je poměrně velký. Musí se vymyslet plán na očkování sedmi milionů osob a bez spolupráce to nepůjde,“ sdělil.

Podotkl také, že i plánování distribuce a skladování vakcíny bude časově náročné. „Vakcína Pfizer-BioNtech vydrží velmi omezenou dobu. Pokud ji rozmrazíme, vydrží pouze dvě hodiny, poté musí být znehodnocena. Právě z hlediska problematického skladování nebude s největší pravděpodobností aplikována u praktických lékařů, ale jen ve velkých centrech,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama