reklama

Prymula se nechá očkovat proti covidu mezi prvními. Nechápe Zemana, chválí královnu

Bývalý ministr zdravotnictví a možný budoucí vládní zmocněnec Roman Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prozradil, jaká budou pravidla očkování proti covidu. Podle něj by vláda měla jít příkladem. Zkritizoval však dosavadní kampaň, která se ohledně vakcinace vede.

reklama

Mnoho lidí přistupuje k vakcinaci s respektem nebo přímo odporem, což je podle Prymuly velký problém. Vážnější rizika, která by vakcína s sebou mohla nést, bude proto brát na své bedra stát. „Systém je nastaven tak, že zodpovědnost nenese firma, která dodává preparát, ale stát. Všechny státy přijaly tuto tezi, zejména EU, stát by měl případně kompenzovat reakce,“ přislíbil Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Znovu zopakoval, že očkování proti covidu by mělo být dobrovolné. „Povinnost u tohoto očkování nebude,“ sdělil Prymula. Zároveň ale zdůraznil, že ti, kteří se nenechají očkovat, mohou mít pak určité nevýhody. Narážel na některé návrhy, podle nichž by mohli očkovaní lidé snadněji cestovat.

Výjimku budou tvořit lidé s autoimunitním onemocněním. „Pokud tady bude model covid pasu, tak ten by měl tuto informaci obsahovat,“ dodal.

Chybí pořádná kampaň

Podle Prymuly dosud neexistuje kampaň, která by veřejnost o vakcinaci přesvědčila. „Pokusy byly chabé, přitom je to stěžejní věc. Musíme jim vysvětlit proč, řada lidí má své pochybnosti a řada věcí není jasná. Pokud budeme mít dostatek informací, že je vakcína bezpečná, měli bychom jít příkladem jako třeba britská panovnice,“ uvedl příklad.

Zkritizoval také váhavý přístup prezidenta Miloše Zemana k vakcíně. „Pokud by se špičky v tom státě nenechaly očkovat, těžko to můžeme chtít po běžných lidech,“ doplnil s tím, že sám se chce nechat očkovat mezi prvními.

Budoucí zmocněnec pro očkování?

Bývalý ministr zdravotnictví by mohl získat právě post zmocněnce vlády pro očkování. „Vím, že pan premiér se chystá takovou pozici vytvořit. Já o ni neusiluji, ale pokud budu osloven, zřejmě nabídku akceptuji,“ řekl. Dodal také, že se jedná o velkou zodpovědnost. „Je nutná spolupráce se všemi subjekty, úkol je poměrně velký. Musí se vymyslet plán na očkování sedmi milionů osob a bez spolupráce to nepůjde,“ sdělil.

Podotkl také, že i plánování distribuce a skladování vakcíny bude časově náročné. „Vakcína Pfizer-BioNtech vydrží velmi omezenou dobu. Pokud ji rozmrazíme, vydrží pouze dvě hodiny, poté musí být znehodnocena. Právě z hlediska problematického skladování nebude s největší pravděpodobností aplikována u praktických lékařů, ale jen ve velkých centrech,“ uzavřel.

Tagy:
Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády
OH 2021

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama