reklama

Prymula se nechá očkovat proti covidu mezi prvními. Nechápe Zemana, chválí královnu

Bývalý ministr zdravotnictví a možný budoucí vládní zmocněnec Roman Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prozradil, jaká budou pravidla očkování proti covidu. Podle něj by vláda měla jít příkladem. Zkritizoval však dosavadní kampaň, která se ohledně vakcinace vede.

reklama

Mnoho lidí přistupuje k vakcinaci s respektem nebo přímo odporem, což je podle Prymuly velký problém. Vážnější rizika, která by vakcína s sebou mohla nést, bude proto brát na své bedra stát. „Systém je nastaven tak, že zodpovědnost nenese firma, která dodává preparát, ale stát. Všechny státy přijaly tuto tezi, zejména EU, stát by měl případně kompenzovat reakce,“ přislíbil Prymula v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

K tématu

Znovu zopakoval, že očkování proti covidu by mělo být dobrovolné. „Povinnost u tohoto očkování nebude,“ sdělil Prymula. Zároveň ale zdůraznil, že ti, kteří se nenechají očkovat, mohou mít pak určité nevýhody. Narážel na některé návrhy, podle nichž by mohli očkovaní lidé snadněji cestovat.

Výjimku budou tvořit lidé s autoimunitním onemocněním. „Pokud tady bude model covid pasu, tak ten by měl tuto informaci obsahovat,“ dodal.

Chybí pořádná kampaň

Podle Prymuly dosud neexistuje kampaň, která by veřejnost o vakcinaci přesvědčila. „Pokusy byly chabé, přitom je to stěžejní věc. Musíme jim vysvětlit proč, řada lidí má své pochybnosti a řada věcí není jasná. Pokud budeme mít dostatek informací, že je vakcína bezpečná, měli bychom jít příkladem jako třeba britská panovnice,“ uvedl příklad.

K tématu

Zkritizoval také váhavý přístup prezidenta Miloše Zemana k vakcíně. „Pokud by se špičky v tom státě nenechaly očkovat, těžko to můžeme chtít po běžných lidech,“ doplnil s tím, že sám se chce nechat očkovat mezi prvními.

Budoucí zmocněnec pro očkování?

Bývalý ministr zdravotnictví by mohl získat právě post zmocněnce vlády pro očkování. „Vím, že pan premiér se chystá takovou pozici vytvořit. Já o ni neusiluji, ale pokud budu osloven, zřejmě nabídku akceptuji,“ řekl. Dodal také, že se jedná o velkou zodpovědnost. „Je nutná spolupráce se všemi subjekty, úkol je poměrně velký. Musí se vymyslet plán na očkování sedmi milionů osob a bez spolupráce to nepůjde,“ sdělil.

Podotkl také, že i plánování distribuce a skladování vakcíny bude časově náročné. „Vakcína Pfizer-BioNtech vydrží velmi omezenou dobu. Pokud ji rozmrazíme, vydrží pouze dvě hodiny, poté musí být znehodnocena. Právě z hlediska problematického skladování nebude s největší pravděpodobností aplikována u praktických lékařů, ale jen ve velkých centrech,“ uzavřel.

Další hlavní zprávy

Opozice

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podepsali v neděli koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem Dáme Česko dohromady. Fiala při podpisu smlouvy mezi prioritami koalice uvedl hlavně vzdělání, prozápadní směřování nebo zastavení zadlužování země.

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

  • Aktualizováno

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků, uvedl šéf britské diplomacie Dominic Raab podle agentury Reuters po jednání se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Adámková: Na vývoj české vakcíny máme 250 milionů. Projekt čeká na Arenbergera
reklama
reklama
Na státní vyznamenání přijedu na vozíčku, řekl Zeman. V Lánech už ho používá

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Další články
reklama
reklama