reklama

Řešením nehod na železnicích by mohly být podjezdy, shodují se odborníci

Nehod na železničních přejezdech jsme za poslední dobu zaznamenali mnoho a některé stály i cenu nejvyšší, životy cestujících. Jako příčina se nejčastěji prokáže selhání lidského faktoru nebo chyba řidiče v případě srážky vlaku s automobilem. Podle železničních odborníků by řešením mohly být podjezdy nebo alespoň závory, které by nedočkaví řidiči nemohli objet.

reklama

Je to právě pět let od chvíle, kdy se na železničním přejezdu v obci Studénka stala tragická nehoda. Řidič polského kamionu vjel pod rozjetý vlak. V tom okamžiku byly závory ještě nahoře, ale už svítila červená výstražná světla. Krátce po nehodě bylo jasné, že se musí tento přejezd změnit, protože takových hazardérů, kteří přejížděli v místě i přes rozsvícená varovná světla přejezdu, se našlo víc. Úřady slibovaly podjezd, ten ale na místě dodnes není.

K tématu

„Není to z toho důvodu, že projektová dokumentace je ještě v rané fázi. Nejsou vypořádány vlastnické vztahy a není dokončeno ani územní řízení,“ vysvětlil starosta Studénky Libor Slavík. Podle plánu se ale mělo začít stavět už v roce 2017. Slavík se však odkázal na Správu železnic. „Město s tím v této souvislosti dělalo spoustu kroků. V tuto chvíli je míč na straně Správy železnic,“ dodal.

Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář upřesnil, že tento přejezd má maximální stupeň zabezpečení. „Co vím od Správy železnic, tak se plánuje podjezd, který by se měl začít stavět v roce 2022.“ Také ubezpečil, že železnice v České republice jsou bezpečné.

Podle prezidenta Federace strojvůdců ČR Jaroslava Vondrovice je vždy co zlepšovat. „Úplně nejlepší je, když žádný přejezd nemusí být,“ uvedl s tím, že se přiklání k řešení, jako je například podjezd nebo nadjezd. „To je vždycky na dlouhé lokte. My samozřejmě chceme, aby tam ty závory byly vždy –⁠ a pokud možno přes celou tu šířku silnice, aby se nedaly objíždět,“ řekl Vondrovic.

Tématu s ohledem na výročí tragické nehody ve Studénce se věnoval, včetně rozhovorů s odborníky a vstupu reportérky z místa, pořad Nový den na CNN Prima NEWS. Celý informační blok naleznete v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama