reklama

Řešením nehod na železnicích by mohly být podjezdy, shodují se odborníci

Nehod na železničních přejezdech jsme za poslední dobu zaznamenali mnoho a některé stály i cenu nejvyšší, životy cestujících. Jako příčina se nejčastěji prokáže selhání lidského faktoru nebo chyba řidiče v případě srážky vlaku s automobilem. Podle železničních odborníků by řešením mohly být podjezdy nebo alespoň závory, které by nedočkaví řidiči nemohli objet.

reklama

Je to právě pět let od chvíle, kdy se na železničním přejezdu v obci Studénka stala tragická nehoda. Řidič polského kamionu vjel pod rozjetý vlak. V tom okamžiku byly závory ještě nahoře, ale už svítila červená výstražná světla. Krátce po nehodě bylo jasné, že se musí tento přejezd změnit, protože takových hazardérů, kteří přejížděli v místě i přes rozsvícená varovná světla přejezdu, se našlo víc. Úřady slibovaly podjezd, ten ale na místě dodnes není.

K tématu

„Není to z toho důvodu, že projektová dokumentace je ještě v rané fázi. Nejsou vypořádány vlastnické vztahy a není dokončeno ani územní řízení,“ vysvětlil starosta Studénky Libor Slavík. Podle plánu se ale mělo začít stavět už v roce 2017. Slavík se však odkázal na Správu železnic. „Město s tím v této souvislosti dělalo spoustu kroků. V tuto chvíli je míč na straně Správy železnic,“ dodal.

Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář upřesnil, že tento přejezd má maximální stupeň zabezpečení. „Co vím od Správy železnic, tak se plánuje podjezd, který by se měl začít stavět v roce 2022.“ Také ubezpečil, že železnice v České republice jsou bezpečné.

Podle prezidenta Federace strojvůdců ČR Jaroslava Vondrovice je vždy co zlepšovat. „Úplně nejlepší je, když žádný přejezd nemusí být,“ uvedl s tím, že se přiklání k řešení, jako je například podjezd nebo nadjezd. „To je vždycky na dlouhé lokte. My samozřejmě chceme, aby tam ty závory byly vždy –⁠ a pokud možno přes celou tu šířku silnice, aby se nedaly objíždět,“ řekl Vondrovic.

Tématu s ohledem na výročí tragické nehody ve Studénce se věnoval, včetně rozhovorů s odborníky a vstupu reportérky z místa, pořad Nový den na CNN Prima NEWS. Celý informační blok naleznete v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama