reklama

Nejchladnější ráno letošní zimy. Na Šumavě klesly teploty k -30 °C

Česko se v pátek probudilo do nejmrazivějšího rána letošní zimy. Na šumavských pláních teploty klesly až k -30 °C. Ani přes víkend se příliš neoteplí. Češi tak musí počítat s nižšími teplotami, v noci se budou pohybovat mezi -10 až -15 °C, přes den pak od -9 do -3°C.

reklama

Do Česka nyní proudí arktický vzduch ze severu, silné mrazy mají trvat ještě nejméně týden. „Seriál mrazivých rán pokračuje. V pátek během noci a rána klesly teploty většinou na -10 až -15 °C, tam kde bylo déle vyjasněno, až k -20 °C, ojediněle i níže. Stanice na šumavských pláních zaznamenaly teploty ještě nižší –⁠ zamířily až k -30 °C. Dnešní ráno je tedy zatím nejchladnější v této zimě,“ informoval Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

🔹❄️Seriál mrazivých rán pokračuje. Dnes během noci a ráno klesly teploty většinou na -10 až -15 °C, tam kde bylo déle...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Thursday, February 11, 2021

V pátek bude polojasno až oblačno, místy přechodně jasno. Ojediněle se očekávají také sněhové přeháňky. Na severovýchodě a východě má být až zataženo, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Odpolední teploty vystoupají k -9 až -4 °C.

Až do odvolání platí výstraha před silnými mrazy, které zejména v ranních hodinách klesají k -14 °C, místy až - 20 °C. Bude vát slabý proměnlivý vítr do 4 m/s, ve východní polovině území během dne mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s. Na východě republiky se také mohou místy tvořit sněhové jazyky.

V noci z pátku na sobotu bude převážně oblačno, místy by se mohlo rozjasnit. Zejména na severu a severovýchodě lze zpočátku místy, postupně jen ojediněle očekávat slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Noční teploty se budou pohybovat kolem -10 až -15 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti kolem -18 °C. Bude vát slabý severní až severozápadní vítr 1 až 4 m/s.

Během prvního víkendové dne bude převážně polojasno, k večeru jasno. Zejména na severu a severovýchodě může být až zataženo a místy slabé občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploměry přes den ukážou -7 až -3 °C, na jihu Moravy až -1 °C. Bude vát slabý, během dne většinou mírný severní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Meteorologové už dříve uvedli, že o víkendu bude postupně na horách slábnout vítr a hlavně v noci na neděli by se měla protrhávat oblačnost. Na místech, kde bude jasno a bezvětří delší dobu, klesnou teploty k minus 20 stupňům. „Naopak přes den již bude mráz díky slunečnímu svitu snesitelnější,“ dodali meteorologové.

🔷👁‍🗨Velmi chladné počasí bude pokračovat Po výrazném ochlazení, které proběhlo již v minulých dnech, bude velmi chladné...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Thursday, February 11, 2021

neděli bude v Česku převážně slunečné počasí, místy se objeví sněhové přeháňky, ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty klesnou k -10 až -15 °C, při zmenšené oblačnosti, zejména v Čechách, až na -20 °C. Přes den teploměry ukážou -6 až -1 °C. Bude vát mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s. „Zimní počasí by mělo na horách pokračovat i v úvodu příštího týdne, kdy navíc bude již převládat pěkné slunečné počasí a jen ojediněle se vytvoří mlhy nebo nízká oblačnost,“ uvedli meteorologové.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama