Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.
Na vědecké studii publikované začátkem září na webu BMJ Journal se podíleli experti z Edinburské univerzity ve Skotsku a čínské Lékařské fakulty Če-ťiangské univerzity v Chang-čou; účastnily se jí také Spojené státy a Švédsko.
ČTĚTE TAKÉ: Dojemné gesto: Chlapec kvůli rakovině ztrácí vlasy. Kamarádi si ze solidarity oholili hlavy
Oproti většině předchozích analýz, které se zaměřovaly zejména na regionální a národní rozdíly v incidenci a úmrtnosti na rakovinu ve všech věkových kategoriích, přišli odborníci se studií, jenž vychází z celosvětových dat a statistik. Navíc je zaměřena na pacienty s rakovinou v mladém věku.
„Studii jsme provedli, abychom popsali globální zátěž způsobenou časně vzniklými nádorovými onemocněními na základě studie Global Burden of Disease (GBD) 2019 pro 29 typů nádorových onemocnění ve 204 zemích a regionech s cílem osvětlit globální prevenci a kontrolu časně vzniklých nádorových onemocnění,“ uvedli vědci.
Co přinesl rozdíl 30 let?
Obecně se rakovina vyskytuje u osob starších 50 let. Stále častěji se tato zákeřná nemoc v různých formách objevuje i u mladších, je to takzvaná rakovina s časným či raným začátkem, která je diagnostikována pacientovi ve věku od 14 do 49 let.
Na co vědci při zkoumání přišli? Od roku 1990 do roku 2019 se celosvětově výrazně zvýšil výskyt a počet úmrtí na rakovinu s časným začátkem. Konkrétně: výskyt o 79,1 procenta, úmrtí o 27,7 procenta. Před čtyřmi lety bylo podle studie evidováno na 3,2 milionu nových případů rakoviny u lidí mladších 50 let.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace (WHO) označila sladidlo aspartam za potenciálně rakovinotvorné
Nejvíce na nádorové onemocnění umírali mladí pacienti, jimž byla diagnostikovaná rakovina prsu, průdušnice, průdušek a plic, žaludku a tlustého střeva.
Nejrychleji rostoucí trend onemocnění rakovinou u mladších pacientů vykazuje rakovina nosohltanu a prostaty, uvádí studie. Naopak rakovina jater vykazovala nejprudší pokles. Výše uvedená data jsou alarmující, avšak ne konečná. „Projekce naznačily, že v roce 2030 se celosvětově zvýší počet případů výskytu a úmrtí na časný výskyt rakoviny o 31 procent, respektive 21,“ uvedli vědci.
Rizikové faktory
Kromě predikce dalšího nárůstu počtu pacientů, jimž bude rakovina diagnostikována v nižším věku, přišli odborníci i s rizikovými faktory, které tvoří „základ“ pro časná stádia rakoviny. Jedná se o:
- stravování (strava s vysokým obsahem červeného masa, nízkým obsahem ovoce, vysokým obsahem sodíku, nízkým obsahem mléka atd.)
- konzumace alkoholu
- užívání tabáku
Tři výše uvedené faktory patří mezi hlavní. Těmi dalšími je – kromě genetiky, která hraje významnou roli – například nadváha, nízká fyzická aktivita a vysoká hladina cukru v krvi. Nicméně, stále si odborníci nejsou jistí, co může za rapidně rostoucí trend.
„Úplné určení příčin, které vedou k pozorovaným trendům, zůstává nepochopitelné, ačkoli k tomu pravděpodobně přispívají faktory životního stylu. Zkoumají se také nové oblasti, jako je užívání antibiotik, střevní mikrobiom, znečištění ovzduší či expozice v raném věku,“ cituje vyjádření vědců web DW.
„Ve srovnání s rakovinou u starších osob má nárůst rakoviny s časným začátkem významné osobní a společenské důsledky. Navíc – rakovina s časným začátkem a nepříznivé dopady některých léčebných postupů mohou vést k dalším zdravotním problémům v průběhu dalšího životního cyklu,“ doplnili odborníci.
Data alarmující, nikoliv zcela nová
Data, která začátkem září vědci publikovali, jsou značně děsivá, s výhledem na dalších několik let dokonce lehce alarmující. Jedná se však o potvrzení předchozích studií. Například vloni v září experti z Harvardovy univerzity zveřejnili studii, která se zabývala otázkou, zda „je časná rakovina vznikající globální pandemií“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jirka s Romanem své boje prohráli, pomoc lidí však marná nebyla. Co rodiny dárcům vzkazují?
„Epidemie rakoviny v raném věku může být jedním z projevů rostoucích trendů ve vývoji mnoha chronických onemocnění u mladých i budoucích generací,“ uvádí autoři studie, zaměřené na data ze 44 zemí.
Už v této publikaci experti informovali, že počet pacientů, jimž byla rakovina diagnostikovaná ve věku do 50 let stoupá, a to od 90. let minulého století zejména ve vyspělých zemích. Vědci se domnívají, že je to důsledek screeningů a včasného záchytu samotného nádorového onemocnění u dotyčné osoby. Konkrétně odborníci zjistili, že počet časných stádií rakoviny nejvíce rostl u 14 typů rakoviny, cituje web The Guardian.
Už v loňské analýze experti stanovili prioritu a tou je zvyšování povědomí o ‚epidemii rakoviny v raném věku‘. O to samé se snaží vědci, kteří zveřejnili studii, jež vychází z celosvětových statistik. Obecně se vědci domnívají, že s větší osvětou by se zátěž výskytu rakoviny – bez ohledu na to, v jakém věku je diagnostikována – mohla snížit.
Letos v červnu deník Financial Times analyzoval data Lékařské fakulty Washingtonské univerzity. Došli k podobnému výsledku. V posledních 30 letech se riziko rakoviny u lidí mladších 50 let výrazně zvýšilo. U lidí ve věku od 25 do 29 let se dokonce za třicet let zvýšilo nejvíce, a to zhruba o pětinu. Část vědců se domnívá, že to souvisí se změnami životního stylu a také stravováním.
A co Česko? Lékaři varují
„Každý třetí člověk v Česku onemocní rakovinou.“ Tímto titulkem v červnu letošního roku v tiskové zprávě na stránkách Všeobecné fakultní nemocnice lékaři informovali o problematice onkologického onemocnění. Situace je alarmující. „Každých 20 minut v Česku zemře jeden člověk na rakovinu, ročně se objeví až 80 tisíc nových případů.“
Za posledních deset let se výskyt zhoubných nádorů zvýšil o 18 procent, uvedli lékaři. Domnívají se, že zhruba 60 procent onemocnění by se podařilo zabránit prevencí a včasným záchytem. Preventivní kontroly však třetina české populace zanedbává. Přitom rakovina stále patří mezi nejvýznamnější zdravotní problémy současné doby.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Svými výroky o rakovině šokoval herec Jaroslav Dušek v polovině prázdnin. Jakými výrazy pobouřil nejen onkologické pacienty, ale také širokou veřejnost?
Jak uvádí Národní onkologický program, v Česku je průměrně každý rok diagnostikováno více než 87 tisíc pacientů se zhoubným novotvarem. „Ročně v souvislosti se zhoubným nádorem umírá zhruba 27 tisíc pacientů. Celkem v České republice žije asi 600 tisíc osob se zhoubným novotvarem nebo s minulostí tohoto onemocnění,“ uvádí.
Navzdory výše uvedeným statistikám a údajům, kdy počet pacientů s onkologickou diagnózou každoročně narůstá, mortalita je, minimálně v České republice, stabilizovaná a u řady diagnóz dokonce pozvolna klesá.