Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
vzduch
Výpis příspěvků ke štítku „vzduch“
Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta
Od září platí v České republice zákaz používání kotlů na tuhá paliva emisní třídy I a II. Jedná se o kotle spalující uhlí, koks i dřevo, které často sloužily jako hlavní zdroj tepla a ohřevu vody v domácnostech třeba na vesnicích nebo ve starších domech. Podle odhadů jich je stále v provozu asi 150 tisíc, i když hříšníkům hrozí vysoké pokuty.
Za staré kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. Zkontrolujte, zda se to týká i vás
Mnoho českých domácností stále nemá vyměněný starý kotel za nový, za což hrozí tučné pokuty. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se to týká zhruba 150 tisíc domácností. V provozu mohou zůstat pouze kotle 3. emisní třídy a vyšší, které splňují přísnější emisní limity.
Z vonných svíček se mohou uvolňovat škodlivé látky, upozornili experti. Na co dávat pozor?
Z některých vonných svíček se mohou do ovzduší uvolňovat škodlivé látky, upozornili experti. Přestože koncentrace nejsou vysoké, mohou citlivější lidé pociťovat zdravotní problémy. Podívejte se, na co dávat pozor, jak vybrat svíčku nebo jakou případně zvolit zdravější alternativu.
Boj s neviditelným nepřítelem: Vedra zhoršují kvalitu ovzduší, jaký vliv má na naše zdraví?
V létě nerostou pouze stupně na teploměru, ale přibývá také znečištěného vzduchu. Riziko je o poznání větší ve městech, kde je jeho kvalita horší kvůli hromadné dopravě a většímu množství emisí. Zvýšené teploty a extrémní horko totiž v ovzduší urychlují vznik škodlivých látek, což následně dopadá na lidské zdraví. Nejvíce ohroženou skupinu představují děti a senioři, ale také lidé s chronickým srdečním nebo respiračním onemocněním. Znečištění ale neprospívá ani jinak zdravým jedincům.
V Česku se objevil ukázkový húlavový oblak. Co stojí za jeho vznikem a může přinést nebezpečí?
Sobotní bouřku ve středních Čechách doprovázel meteorologický jev, který se nazývá shelf cloud nebo v české podobě húlavový oblak. Ten často připomíná oblouk, jelikož se od rozlehlých bouřkových mraků liší roztřepenými okraji a může se vrstvit na sebe. Úchvatný útvar však často přináší prudkou změnu počasí. Meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Iveta Kodádková pro CNN Prima NEWS přiblížila, jak tento jev vzniká a co může přinést.
CNN: Když je smrt ve vzduchu. Znečištění zabíjí miliony lidí, zdravě dýchají v pár státech
Každý rok zemřou miliony lidí na choroby, které mají spojitost s extrémně znečištěným vzduchem. V první stovce nejzamořenějších měst se jich 99 nachází v Asii. Nejhůře je na tom Indie. Naopak čistý vzduch je podle CNN už jen v deseti státech světa.
Látky uvolňované při odpalování pyrotechniky jsou toxické a karcinogenní
Chemické látky a prachové částice uvolňované při odpalování zábavní pyrotechniky jsou podle vědců vysoce toxické a karcinogenní. Mají prokazatelně negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí, a to bezprostředně i dlouhodobě. Škodlivé zdravotní účinky zábavní pyrotechniky přitom nejvíc dopadají na děti, seniory a lidi s dýchacími nebo srdečními problémy. Před nadcházejícími oslavami nového roku na rizika především domácích ohňostrojů upozornila v tiskové zprávě Akademie věd ČR.
Moravskoslezský kraj dusí smog. Průmyslové podniky budou muset zavřít, varují meteorologové
Meteorologové ve čtvrtek ráno vyhlásili až do odvolání smogovou situaci pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdeckomístecka. Odpoledne ji rozšířili na celý Moravskoslezský kraj. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.
Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně
Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.
Ekologická katastrofa v Chorvatsku. Zemí se šíří toxický dým, hasič spadl do roztaveného plastu
Kvůli mohutnému požáru ve výrobně plastů na východě Chorvatska se během úterý z této části země šíří oblak toxického dýmu, který přiměl úřady doporučit lidem nevycházet ven. Silný vítr navíc žene mrak černého dýmu z města Osijek na jih. Podle místní samosprávy může dokonce způsobit ekologickou katastrofu. O události informovaly světové agentury. Při zásahu mělo podle informací webu Jutarnji.hr dojít ke zranění hasiče, který spadnul do rozžhavené taveniny materiálu.
OBRAZEM: Boj s požáry očima hasičů. Podívejte se, jak zápasí s plameny v Řecku
Hasiči v Řecku dál bojují s desítkami požárů, nejhorší situace je u města Alexandrupoli na severovýchodě země a u Atén. V lesích v parku Dadia u hranic s Tureckem, kde se v úterý našlo 18 spálených těl, hoří už pátý den. Kouř ze spálenišť cítí i obyvatelé stovky kilometrů daleko a popel v ovzduší doputoval až k ostrovům v Jónském moři. U Atén úřady nařídily další evakuace, výstrahu dostali také obyvatelé města Komotini poblíž Alexandrupoli.
Na skládce pneumatik u Borovan zuřil požár. Oheň mohl někdo založit úmyslně, říká starosta
Po požáru skládky pneumatik ve firmě na jejich recyklaci v Borovanech na Českobudějovicku stále zasahují hasiči. Požár, který vypukl v noci na čtvrtek, způsobil škodu 60 milionů korun. Následky ohně na místě, kde nadále platí třetí stupeň požárního poplachu, likvidovalo v pátek ráno pět desítek hasičů. Na sítích o tom informoval mluvčí jihočeských hasičů Vratislav Malý. Starosta Borovan Vít Fialka (Pro Borovansko) nabádá firmy ve městě a v okolí, aby zvýšily ostrahu svých objektů. Nelze vyloučit, že oheň úmyslně někdo založil, řekl v pátek.