CNN Prima News vzduch

vzduch

Výpis příspěvků ke štítku „vzduch“

Vzduchovka způsobí i vážná zranění, říká expert. Senior si měl na chlapci vybít frustraci

3. listopadu 2022 23:19

Redakce Krimi zpráv zjišťovala podrobnosti ohledně střelby ze vzduchovky na školáka u Černého Mostu v Praze. Jak může být taková zbraň nebezpečná a co seniora vedlo k jejímu použití? Odborníci uvedli, že vzduchovka může za jistých okolností způsobit i vážná zranění. Muži, který ji použil na školáka, teď hrozí až pětiletý pobyt ve vězení.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Ostravsko. Upozornili, kdo by měl omezit zátěž

22. července 2022 19:45

Meteorologové vyhlásili v pátek odpoledne pro část Moravskoslezského kraje smogovou situaci kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu v ovzduší. Lidé by měli omezit fyzickou zátěž. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Lidé s mutací alfa vydechují až stokrát víc viru. Delta je ještě horší, tvrdí vědci

14. října 2021 22:59

Vědci z Marylandské univerzity přišli s novými výsledky studie o šíření koronaviru. Zjistili, že člověk, který je nakažen variantou alfa vydechuje do ovzduší 43- až 100krát více viru než člověk, který se nakazil původním kmenem viru. Odborníci nyní předpokládají, že varianta delta je ještě nakažlivější. Vir se podle nich vyvíjí tak, aby se lépe přenášel vzduchem.

Historický milník. Poslední země se zbavila benzinu s olovem, u nás se nepoužívá už 20 let

14. září 2021 18:04

Benziny s příměsí olova provázely automobilismus celá desetiletí. Olovo, přesněji tetramethylolovo a tetraethylolovo, totiž zabraňovalo předčasnému výbuchu paliva ve válci, takzvanému detonačnímu hoření. Motory tak mohli mít vyšší kompresní poměr a vyšší výkon. Negativní účinky na lidské zdraví a životní prostředí však byly neoddiskutovatelné. Definitivně ale skončil olovnatý benzín až nyní, a to v Alžírsku.

Ekologická katastrofa na obzoru? V Kuvajtu hoří největší skládka pneumatik na světě

5. srpna 2021 18:29

Zhruba sedm milionů pneumatik na jednom místě. Tak vypadá největší skládka světa u města Sulajbíja v Kuvajtu. Právě moře pneumatik nyní opět hoří. Černý dým, který se z místa valí, je vidět i ze satelitních snímků. Právě požár může vést k ekologické katastrofě, při rozkladu pneumatik totiž dochází k úniku nebezpečných látek do ovzduší.

Konec aut na benzin a naftu? EK navrhla, aby byly od roku 2035 vozy zcela bez emisí

14. července 2021 15:09

Prodej nových aut na benzinový či dieselový pohon bude možná v Evropské unii od roku 2035 prakticky vyloučen. Evropská komise v rámci přelomového klimatického balíčku navrhla, aby nové vozy od zmíněného data nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého, což zásadně prodraží jejich výrobu. Komise rovněž navrhla, aby se prostřednictvím emisních povolenek platilo i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov.