CNN Prima News vzduch

vzduch

Výpis příspěvků ke štítku „vzduch“

Z přerovské chemičky unikl do vzduchu oxid síry. Zavinila to porucha parního kotle

V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý. Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl Pavel Heřmanský, mluvčí Agrofertu. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i v sobotu velmi dobrá.

Fény vyženou energii do ovzduší. V Česku vzniknou zařízení na maření přebytečné elektřiny

V Česku v budoucnu mají vzniknout zařízení na maření přebytečné energie. Distributoři za poslední rok evidovali výrazný nárůst počtu žádostí o jejich připojení do distribučních sítí. Důvodem je růst takzvaných záporných cen elektřiny na trhu. Upozornil na to server iRozhlas.cz. Výrobci loni zaznamenali rekordních 314 hodin, kdy cena elektřiny klesla do záporných hodnot. Meziročně to bylo o 180 hodin více.

Po silvestrovských oslavách se v Česku výrazně zhoršilo ovzduší. V Praze padl smutný rekord

Ovzduší v Česku se po silvestrovské půlnoci na některých místech výrazně zhoršilo, vliv měla odpalovaná pyrotechnika, ale působily také meteorologické podmínky. V Praze, kde byla část města pod vlivem teplotní inverze, byla situace nejhorší za posledních osm let. Naopak v Brně, kde po půlnoci mírně sněžilo, byly koncentrace prachových částic v ovzduší po silvestrovské půlnoci nejnižší za posledních pět let. Na sociální síti X to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O nárůstu znečištění ovzduší na silvestra informuje opakovaně.

Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta

Od září platí v České republice zákaz používání kotlů na tuhá paliva emisní třídy I a II. Jedná se o kotle spalující uhlí, koks i dřevo, které často sloužily jako hlavní zdroj tepla a ohřevu vody v domácnostech třeba na vesnicích nebo ve starších domech. Podle odhadů jich je stále v provozu asi 150 tisíc, i když hříšníkům hrozí vysoké pokuty.

Boj s neviditelným nepřítelem: Vedra zhoršují kvalitu ovzduší, jaký vliv má na naše zdraví?

V létě nerostou pouze stupně na teploměru, ale přibývá také znečištěného vzduchu. Riziko je o poznání větší ve městech, kde je jeho kvalita horší kvůli hromadné dopravě a většímu množství emisí. Zvýšené teploty a extrémní horko totiž v ovzduší urychlují vznik škodlivých látek, což následně dopadá na lidské zdraví. Nejvíce ohroženou skupinu představují děti a senioři, ale také lidé s chronickým srdečním nebo respiračním onemocněním. Znečištění ale neprospívá ani jinak zdravým jedincům.

V Česku se objevil ukázkový húlavový oblak. Co stojí za jeho vznikem a může přinést nebezpečí?

Sobotní bouřku ve středních Čechách doprovázel meteorologický jev, který se nazývá shelf cloud nebo v české podobě húlavový oblak. Ten často připomíná oblouk, jelikož se od rozlehlých bouřkových mraků liší roztřepenými okraji a může se vrstvit na sebe. Úchvatný útvar však často přináší prudkou změnu počasí. Meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Iveta Kodádková pro CNN Prima NEWS přiblížila, jak tento jev vzniká a co může přinést.

Látky uvolňované při odpalování pyrotechniky jsou toxické a karcinogenní

Chemické látky a prachové částice uvolňované při odpalování zábavní pyrotechniky jsou podle vědců vysoce toxické a karcinogenní. Mají prokazatelně negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí, a to bezprostředně i dlouhodobě. Škodlivé zdravotní účinky zábavní pyrotechniky přitom nejvíc dopadají na děti, seniory a lidi s dýchacími nebo srdečními problémy. Před nadcházejícími oslavami nového roku na rizika především domácích ohňostrojů upozornila v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Moravskoslezský kraj dusí smog. Průmyslové podniky budou muset zavřít, varují meteorologové

Meteorologové ve čtvrtek ráno vyhlásili až do odvolání smogovou situaci pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdeckomístecka. Odpoledne ji rozšířili na celý Moravskoslezský kraj. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.