reklama
CNN Prima News vzduch

vzduch

Výpis příspěvků ke štítku „vzduch“

Lidé s mutací alfa vydechují až stokrát víc viru. Delta je ještě horší, tvrdí vědci

14. října 2021 22:59

Vědci z Marylandské univerzity přišli s novými výsledky studie o šíření koronaviru. Zjistili, že člověk, který je nakažen variantou alfa vydechuje do ovzduší 43- až 100krát více viru než člověk, který se nakazil původním kmenem viru. Odborníci nyní předpokládají, že varianta delta je ještě nakažlivější. Vir se podle nich vyvíjí tak, aby se lépe přenášel vzduchem.

Jak snížit riziko nákazy koronavirem doma? Vědci doporučují dostupný přístroj

27. prosince 2020 13:53

Respirační viry milují zimu a podle odborníků z Yaleovy univerzity přežívají déle a šíří se lépe v prostředí, kde je nízká teplota a sušší vzduch. V zimním období jsou to právě domácnosti, kde vlivem používání topení klesá vlhkost vzduchu o desítky procent. Vědkyně Linsey Marrová proto lidem doporučuje používat doma zvlhčovač vzduchu. Pomůže snížit přenos virů a navíc i zvýší imunitu, podotkla.

Z Mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch, zřejmě bude nutné dopravit tam kyslík

29. září 2020 21:47

Z ruského modulu Zvezda Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uniká vzduch ve větším než normativním množství a zřejmě bude potřeba dopravit na orbitální komplex dodatečný kyslík. Televizní stanici Rossija-24 to v úterý řekl Sergej Krikaljov, výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos. Podle ní nynější tříčlenná posádka ISS není ohrožená.

Kapénky z kašle se nesou až 365 centimetrů, zjistili američtí vědci

26. května 2020 20:04

Na floridské univerzitě se dva profesoři rozhodli změřit sílu jednoho zakašlání. Díky plastové figuríně, pumpičce a směsi glycerinu s vodou v laboratoři simulovali lidské zakašlání a jeho dosah bez zakrytí úst rukou nebo ochrannou maskou. Z experimentu vyplynulo, že nařízení o minimálním rozestupu v USA, které činí šest stop neboli 182 centimetrů, není dostatečné. Kapénky ze zakašlání se totiž donesou až do vzdálenosti 365 centimetrů. Mimochodem, v Česku se venku může chodit bez roušky při dodržování nejméně dvoumetrové vzdálenosti mezi osobami.

reklama