CNN Prima News vzduch

vzduch

Výpis příspěvků ke štítku „vzduch“

Látky uvolňované při odpalování pyrotechniky jsou toxické a karcinogenní

Chemické látky a prachové částice uvolňované při odpalování zábavní pyrotechniky jsou podle vědců vysoce toxické a karcinogenní. Mají prokazatelně negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí, a to bezprostředně i dlouhodobě. Škodlivé zdravotní účinky zábavní pyrotechniky přitom nejvíc dopadají na děti, seniory a lidi s dýchacími nebo srdečními problémy. Před nadcházejícími oslavami nového roku na rizika především domácích ohňostrojů upozornila v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Moravskoslezský kraj dusí smog. Průmyslové podniky budou muset zavřít, varují meteorologové

Meteorologové ve čtvrtek ráno vyhlásili až do odvolání smogovou situaci pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdeckomístecka. Odpoledne ji rozšířili na celý Moravskoslezský kraj. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.

Ekologická katastrofa v Chorvatsku. Zemí se šíří toxický dým, hasič spadl do roztaveného plastu

Kvůli mohutnému požáru ve výrobně plastů na východě Chorvatska se během úterý z této části země šíří oblak toxického dýmu, který přiměl úřady doporučit lidem nevycházet ven. Silný vítr navíc žene mrak černého dýmu z města Osijek na jih. Podle místní samosprávy může dokonce způsobit ekologickou katastrofu. O události informovaly světové agentury. Při zásahu mělo podle informací webu Jutarnji.hr dojít ke zranění hasiče, který spadnul do rozžhavené taveniny materiálu.

OBRAZEM: Boj s požáry očima hasičů. Podívejte se, jak zápasí s plameny v Řecku

Hasiči v Řecku dál bojují s desítkami požárů, nejhorší situace je u města Alexandrupoli na severovýchodě země a u Atén. V lesích v parku Dadia u hranic s Tureckem, kde se v úterý našlo 18 spálených těl, hoří už pátý den. Kouř ze spálenišť cítí i obyvatelé stovky kilometrů daleko a popel v ovzduší doputoval až k ostrovům v Jónském moři. U Atén úřady nařídily další evakuace, výstrahu dostali také obyvatelé města Komotini poblíž Alexandrupoli.

Na skládce pneumatik u Borovan zuřil požár. Oheň mohl někdo založit úmyslně, říká starosta

Aktualizováno

Po požáru skládky pneumatik ve firmě na jejich recyklaci v Borovanech na Českobudějovicku stále zasahují hasiči. Požár, který vypukl v noci na čtvrtek, způsobil škodu 60 milionů korun. Následky ohně na místě, kde nadále platí třetí stupeň požárního poplachu, likvidovalo v pátek ráno pět desítek hasičů. Na sítích o tom informoval mluvčí jihočeských hasičů Vratislav Malý. Starosta Borovan Vít Fialka (Pro Borovansko) nabádá firmy ve městě a v okolí, aby zvýšily ostrahu svých objektů. Nelze vyloučit, že oheň úmyslně někdo založil, řekl v pátek.

OBRAZEM: Extrémní požáry v Kanadě. Kouř pohltil i tisíc kilometrů vzdálený New York

Rozsáhlé lesní požáry, které postihly kanadskou provincii Québec, představují problém nejen pro jednotky zasahujících hasičů, ale i pro obyvatele v Torontu, Ottawě či New Yorku. Množství dýmu spolu s povětrnostními podmínkami totiž výrazně zhoršily ovzduší jak v kanadských městech, tak na severovýchodním pobřeží Spojených států. Městské úřady v obou státech již občany varovaly před zhoršenou kvalitou vzduchu. Podmínky v New Yorku se podle odhadů mají tento týden ještě zhoršit, uvádí web AccuWeather.