Lékaři z pražské nemocnice Motol mají za sebou velký úspěch. Zachránili novorozence, který při porodu prodělal infarkt myokardu. U malých dětí je srdeční příhoda přitom velmi vzácná. Nedávno také transplantovali srdce tříměsíční dívce s kardiomyopatií.
Infarkt myokardu je život ohrožující srdeční příhoda, způsobená nejčastěji zablokováním koronární tepny krevní sraženinou. Obvykle se vyskytuje u starších lidí. U novorozenců je ale výskyt zcela výjimečný. „Lékaři zjistili, že malý pravděpodobně během porodu prodělal infarkt a že má problém s levou komorou,“ uvedl chlapcův tatínek pro web Blesk.cz. „U chlapečka jsme diagnostikovali vzácné akutní život ohrožující onemocnění, a to kompletní uzávěr levé věnčité tepny. To je podobné, jako když je u dospělého člověka infarkt myokardu, pouze zde se jednalo o celou věnčitou tepnu,“ upřesnil přednosta Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol Ondřej Materna.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nedostatek? Problémem je nadužívání. Odolnost vůči antibiotikům může zabít miliony lidí
Že jde o vzácný případ, potvrdil i primář Novorozeneckého oddělení FN Motol Jan Janota. „Novorozenecký infarkt myokardu je věc nesmírně raritní. Ale zároveň je extrémně závažná,“ popsal Janota. V takových případech je nutné rychle stanovit diagnózu a začít problém řešit. „Tohle se odehrálo v řádu hodin, než se novorozenec dostal na sál a byl výkon proveden. Ve světě to v průměru trvá desítky hodin,“ podotkl Janota.
Lékaři se rozhodli, že zvolí léčbu rozpuštěním sraženiny. „U novorozenců není možné mechanický způsob léčby jako u dospělých pacientů, ale léčba, která rozpouští krevní sraženiny je také účinná,“ řekl Materna.
Chlapec má teď velkou šanci na uzdravení. „Díky tomu, že pomoc dostal expresně rychle a díky profesionálnímu přístupu personálu, se kterým jsme se setkali, je malý teď s námi. Jsme prostě rádi, že mu takhle doktoři i sestřičky pomohli,“ řekl tatínek. Podle lékařů má ale novorozenec stále významně sníženou funkci levé srdeční komory. „Nastavujeme mu léčbu srdečního selhání, navyšujeme dávky léků a jsme hlavně rádi, že klinicky se to na něm moc neprojevuje a dobře prospívá a dobře přibírá na váze“ pronesl lékař Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol Karel Koubský.
V Motole transplantovali srdce nejmladšímu dítěti v ČR
Nejde ale o jediný případ z pražského Motola, kdy kardiologové pomáhali malému pacientovi. Nedávno totiž transplantovali srdce tříměsíčnímu kojenci s kardiomyopatií, tedy srdeční vadou, která vedla k mimořádně rychlému selhávání orgánu. Podle Materny jde o nejmladší dítě v ČR s transplantovaným srdcem. V současné době jsou děvčátku čtyři měsíce a je dál hospitalizované v Motole. Podle lékařů byla operace úspěšná a další prognóza je příznivá, uvedla nemocnice v tiskové zprávě.
„Transplantace srdce u tak malého dítěte, které je ještě napojeno na levostrannou mechanickou srdeční podporu, vyžaduje složitou logistiku celého transplantačního odebírajícího týmu a koordinačního centra. Operace byla úspěšná a doufáme, že pacient dobře zvládne pooperační průběh,“ uvedla lékařka Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Žaneta Bandžuchová.
V době operace, která trvala více než osm hodin, musel lékařský tým nejprve odpojit stávající přístroj, který srdce kojence v činnosti podporoval, poté odstranit celý nemocný orgán a následně našít a spustit srdce dárcovské.
Nemocnice měla k dispozici speciální transportní obal na dětské srdce, který umožnil jeho převoz. „Je to rozdíl proti předchozím případům, kdy jsme museli přivážet dárce do naší nemocnice, což ne vždy je jednoduché, a provádět to synchronizovaně na dvou sálech najednou,“ vysvětlil ve videu na síti X kardiochirurg ze stejného oddělení Petr Bukovský. „Nenastanou-li komplikace a nedojde-li k odhojení darovaného srdce, je dlouhodobá prognóza příznivá,“ dodali zástupci nemocnice v tiskové zprávě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nebezpečí léků na nespavost. Senioři trpí závislostí, končí i na psychiatrii, varují experti