reklama

Nejhorší pandemická situace je v domovech seniorů. Přibývá i nakažených zaměstnanců

V Česku stále roste počet nakažených nemocí COVID-19 a zvyšuje se problém komunitního šíření koronaviru. Nejhorší situace je v současnosti v domovech důchodců. Denně v ČR přibývá kolem 3000 nemocných seniorů starších 65 let. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc.

reklama

Problém s rychlým šířením COVID-19 mají i v domově důchodců Burešov ve Zlíně. Ze 150 klientů je tam pozitivních na koronavirus více než 90. „V současné době máme asi 150 klientů na pěti patrech. Snažíme se je co nejvíce separovat. Oddělujeme i pracovníky z různých pracovních skupin,“ popsala pro televizi CNN Prima NEWS vedoucí sociální pracovnice domova Alžběta Uhlířová.

Zároveň ale dodala, že klientelu tvoří především senioři s demencí, což činí situaci ještě o něco náročnější. „Je těžké jim vysvětlit, aby se nestýkali a dodržovali protiepidemická opatření jako je nošení roušek. Většina z nich tomu nerozumí,“ vysvětlila Uhlířová.

K tématu

Uhlířová také popsala, že i přes snahu zabránit rozšíření nemoci po domově se po prvním potvrzeném případu nákaza dostala k dalším klientům.

Vysoká je i nemocnost zaměstnanců

„Je to těžké i pro pracovníky. Tak jako v nemocnicích musejí nosit roušky, štíty, kompletní (ochranný) oblek a obsluhovat v něm seniory i u lůžka. Často se stává, že senioři přes respirátor a ochranný štít pracovníkovi ani nerozumí. Je obtížná i samotná komunikace a odráží se to na jejich psychice,“ sdělila Uhlířová.

Problémem je také vysoká nemocnost mezi zaměstnanci domova důchodců. Ze sta pečovatelů je totiž covid pozitivních více než třetina. „Je to složité. Jsme nepřetržitý provoz, děvčata musí sestavovat směny po celých čtyřiadvacet hodin a pracují ve sníženém počtu. Obdivuji, že to vůbec ještě zvládají,“ popsal ředitel domova Vlastimil Zaydlar.

Zaměstnanci teď čekají, až se klienti budou moci začít očkovat proti COVID-19. Senioři by na řadu měli přijít v polovině ledna.

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama