reklama

Nejhorší pandemická situace je v domovech seniorů. Přibývá i nakažených zaměstnanců

V Česku stále roste počet nakažených nemocí COVID-19 a zvyšuje se problém komunitního šíření koronaviru. Nejhorší situace je v současnosti v domovech důchodců. Denně v ČR přibývá kolem 3000 nemocných seniorů starších 65 let. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc.

reklama

Problém s rychlým šířením COVID-19 mají i v domově důchodců Burešov ve Zlíně. Ze 150 klientů je tam pozitivních na koronavirus více než 90. „V současné době máme asi 150 klientů na pěti patrech. Snažíme se je co nejvíce separovat. Oddělujeme i pracovníky z různých pracovních skupin,“ popsala pro televizi CNN Prima NEWS vedoucí sociální pracovnice domova Alžběta Uhlířová.

Zároveň ale dodala, že klientelu tvoří především senioři s demencí, což činí situaci ještě o něco náročnější. „Je těžké jim vysvětlit, aby se nestýkali a dodržovali protiepidemická opatření jako je nošení roušek. Většina z nich tomu nerozumí,“ vysvětlila Uhlířová.

Uhlířová také popsala, že i přes snahu zabránit rozšíření nemoci po domově se po prvním potvrzeném případu nákaza dostala k dalším klientům.

Vysoká je i nemocnost zaměstnanců

„Je to těžké i pro pracovníky. Tak jako v nemocnicích musejí nosit roušky, štíty, kompletní (ochranný) oblek a obsluhovat v něm seniory i u lůžka. Často se stává, že senioři přes respirátor a ochranný štít pracovníkovi ani nerozumí. Je obtížná i samotná komunikace a odráží se to na jejich psychice,“ sdělila Uhlířová.

Problémem je také vysoká nemocnost mezi zaměstnanci domova důchodců. Ze sta pečovatelů je totiž covid pozitivních více než třetina. „Je to složité. Jsme nepřetržitý provoz, děvčata musí sestavovat směny po celých čtyřiadvacet hodin a pracují ve sníženém počtu. Obdivuji, že to vůbec ještě zvládají,“ popsal ředitel domova Vlastimil Zaydlar.

Zaměstnanci teď čekají, až se klienti budou moci začít očkovat proti COVID-19. Senioři by na řadu měli přijít v polovině ledna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama