Ztratily rodiče, domov i školu. Co bude s dětmi, které zemětřesení připravilo o všechno?

Od ničivého zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, uplynuly přesně dva týdny a zůstal dosud neurčený počet osiřelých dětí. Ty podle humanitárních organizací čeká nejistá budoucnost. Záchranáři již ukončili pátrání po přeživších ve všech provinciích s výjimkou dvou nejpostiženějších. Živelná katastrofa si vyžádala životy nejméně 47 tisíc lidí.

Zdánlivě bezstarostný dětských smích a křik jen zakrývá smutnou skutečnost. Televize CNN se totiž nacházela v instanbulském sirotčinci. Zaplnily jej děti, kterým zemětřesení vzalo rodiče.

„Když jsme děti přijímali, měly známky posttraumatické stresové poruchy. Kromě přístřeší a bezpečí jsme proto dětem začali poskytovat psychosociální podporu,“ přiblížila sociální pracovnice Merve Başová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dojemné shledání otce se čtyřletou dcerou. Přežili pod troskami, pak je rozdělily úřady

Tureckým úřadům se zatím povedlo spojit asi 900 dětí s jejich rodinami. Sirotků je ale mnohem více. Hrozí jim, že si ponesou psychické následky po celý život. „Už ztratily své blízké. Přišly o své domovy, jejich školy byly zničeny. Ale pokud ztratí i své naděje, poznamená to několik generací,“ varoval Oben Coban z organizace Chraňme děti.

Určit identitu přeživších dětí může být velmi složité. Některé jsou tak malé, že neznají ani své jméno. Spojit je s příbuznými je proto problém. Někdy pomohou sociální sítě, jako v případě jedné rodiny. Jejich půlroční dcerka vypadla při prvním otřesu z pátého patra, po chvíli se dům zřítil. Rodiče si mysleli, že zahynula a zachránci zas neznali rodiče. Uviděli ale rodinnou fotku na Twitteru a holčičku poznali.

„Byli jsme úplně v šoku, netušili jsme, že přežila,“ svěřila se matka Nilay. Takových případů s dobrým koncem je ale málo a osiřelých hodně. Ti nejmenší ještě nemohou pochopit, co se stalo. Budou-li mít štěstí, začnou od nuly. V případě starších sirotků varují mezinárodní humanitární organizace před nejistou budoucností.

Tagy: