reklama
CNN Prima News Nejvyšší soud

Nejvyšší soud

Výpis příspěvků ke štítku „Nejvyšší soud“

Turisté v Praze přišli o alkoholovou atrakci. Z ulic nadobro zmizí pivní kola

7. srpna 2021 10:52

Pomalu jedoucí vozidla s pípou, též zvaná jako „beerbike“, drásala nervy nejen pražským řidičům. Parta rozjařených lidí sedících u jednoho stolu s nohama na pedálech a s půllitrem v ruce bujaře dováděla v ulicích hlavního města, ať šlo o cyklostezky, silnice nebo pěší zóny. Tomu je ale konec. Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že v ulicích nemají co dělat.

Zloděj kradl v nouzovém stavu žiletky, má si odsedět 28 měsíců. Zastal se ho Ústavní soud

3. srpna 2021 12:48

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti muže, který kradl v obchodě v době nouzového stavu. Dostal nepodmíněný trest 28 měsíců vězení ještě předtím, než praxi ukládání trestů usměrnil a zmírnil velký senát Nejvyššího soudu (NS), podle kterého se přísnější trest ukládá jen v případě souvislosti krádeže s pandemickou hrozbou.

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

11. května 2021 08:30
Aktualizováno

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání. Zástupci divadel rozhodnutí vítají.

Nejvyšší soud potvrdil trest pro Ratha. Exhejtman chystá stížnost do Štrasburku

17. března 2021 13:28

Nejvyšší soud (NS) odmítl všechna dovolání aktérů první větve korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Neuspělo ani státní zastupitelství, které podávalo dovolání v neprospěch odsouzených. Šlo o sofistikovanou trestnou činnost, důkazů je dostatek, uvedl NS v odůvodnění. Už ve středu o výsledku informoval advokát někdejšího politika Roman Jelínek a soud verdikt s plným odůvodněním oficiálně zpřístupnil na úřední desce. Rath je ve vězení, odpykává si osmiletý trest.

Není nutné přísněji trestat všechny krádeže v nouzovém stavu, rozhodl Nejvyšší soud

16. března 2021 15:03

Krádeže za nouzového stavu se mají trestat přísněji, jen pokud věcně souvisejí s pandemickou situací nebo ji pachatelé zneužili, rozhodl velký senát Nejvyššího soudu (NS). Jeho postoj by se měl promítnout do posuzování tisíců krádeží spáchaných od loňského jara. Dosud odcházeli usvědčení zloději od soudů v podstatě automaticky s přísnějšími tresty.

Je nutné podřezat Zemana jako svini, napsal na Facebook. Je to jen přestupek

9. března 2021 13:29

Nejvyšší soud zamítl dovolání žalobců, kteří trvali na potrestání bývalého radního Jesenice u Prahy Martina Langa (dříve ODS). Čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku, ve kterém ostře napadal prezidenta Miloše Zemana i další politiky. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana šlo jednoznačně o trestný čin. Soud ale byl jiného názoru a postoupil případ jen do přestupkového řízení.

reklama