CNN Prima News Nejvyšší soud

Nejvyšší soud

Výpis příspěvků ke štítku „Nejvyšší soud“

Průšvih pro Trumpa. Nejvyšší soud v Coloradu ho prohlásil za nezpůsobilého pro Bílý dům

Bývalý prezident Donald Trump není způsobilý znovu vykonávat svůj někdejší úřad, rozhodl v noci na středu nejvyšší soud státu Colorado a exšéfa Bílého domu diskvalifikoval z hlasování v prezidentských primárkách v tomto státě. Informovaly o tom agentury AP a Reuters, podle nichž soud rozhodl s odvoláním na 14. dodatek americké ústavy kvůli Trumpově podílu na násilnostech v sídle Kongresu 6. ledna 2021. Exprezidentovi právníci uvedli, že se proti diskvalifikaci odvolají k nejvyššímu soudu USA, který má v ústavních záležitostech poslední slovo.

Náhrada za Fremra? Pavel chce na ústavního soudce Simona, ten vyučoval i čínské techniky

Prezident Petr Pavel navrhl Senátu na ústavního soudce Pavla Simona, soudce a předsedu senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu. Hrad to uvedl v tiskové zprávě. Pavel je přesvědčen, že Simon splňuje odborné i morální požadavky kladené na soudce Ústavního soudu (ÚS). Senát má na posouzení nominace 60 dnů. Simon by tak vyplnil místo, které zůstalo po Robertu Fremrovi, jenž se vzdal kandidatury kvůli kauzám z dob totality. Simon se mimo jiné věnoval i čínské technice „umění energie“ zvané Orel v hnízdě a v souvislosti s ní vede také kurzy.

Transgender řezník znásilnil školačku. Při zatčení měl na sobě dámské prádlo a silikonová prsa

Skotskem otřásl případ sexuálního napadení dítěte, které spáchal transgender řezník. Andrew Miller, také známý jako Amy George, přiznal před soudem, že se vydával za ženu, když v únoru nalákal malou školačku do svého vozidla. Holčičku pak držel v zajetí ve svém domě, kde ji opakovaně sexuálně zneužíval. Při zadržení policií měl na sobě dámské spodní prádlo a silikonová prsa. Na případ upozornil web Sky News.

Případ Terezy H. je u konce. V Pákistánu padlo definitivní rozhodnutí

Případ Terezy H. je zřejmě po více než čtyřech letech definitivně u konce. Nejvyšší soud měl rozhodnout o její nevině. Deníku Blesk to potvrdil zdroj, který je dobře obeznámen s Tereziným případem. Pětadvacetiletá dívka skončila před několika lety v pákistánském vězení poté, co bylo v jejím kufru nalezeno několik kilogramů heroinu. Mladá žena tvrdila, že jí ho do zavazadla někdo podstrčil.

„Zaplacení“ demonstranti? Babiš snížil jejich čest, tvrdí Nejvyšší soud a případ vrací

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) svými výroky o zaplacených demonstrantech zasáhl do práv Jany Filipové, jedné z účastnic protestů proti vládě v roce 2018, plyne z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS). Vyhověl dovolání a zrušil verdikt Krajského soudu v Praze, který ženě z Domažlicka odepřel právo na omluvu. Okresní soud pro Prahu-západ před tím rozhodl ve prospěch Filipové. Krajský soud nyní musí podruhé projednat Babišovo odvolání, bude však při tom vázaný názorem nejvyšší instance.

Děti podaly stížnost kvůli testování na koronavirus. Ústavní soud jim vyhověl

Nejvyšší správní soud (NSS) chyboval, když odmítl návrh podaný jménem tří dětí, které se musely v dubnu ve školách testovat, ačkoliv měly protilátky na nemoc COVID-19. Stížnosti dětí v pátek vyhověl Ústavní soud (ÚS). Chyba spočívala v tom, že se NSS nezabýval námitkami věcně. Svou pravomoc při přezkoumávání mimořádného opatření vyložil příliš úzce, ačkoliv jiné, podobné návrhy směřující proti koronavirovým opatřením řešil detailně.

Turisté v Praze přišli o alkoholovou atrakci. Z ulic nadobro zmizí pivní kola

Pomalu jedoucí vozidla s pípou, též zvaná jako „beerbike“, drásala nervy nejen pražským řidičům. Parta rozjařených lidí sedících u jednoho stolu s nohama na pedálech a s půllitrem v ruce bujaře dováděla v ulicích hlavního města, ať šlo o cyklostezky, silnice nebo pěší zóny. Tomu je ale konec. Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že v ulicích nemají co dělat.