Kritika Jurečkovy reformy
Superdávka ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nahrazující současné čtyři dávky finanční pomoci je pod těžkou palbou kritiků. Kritizují ji ministerstva, Česká národní banka i Nejvyšší soud. V připomínkovém řízení jim vadí prokazování majetku žadatelů, nahlížení do bankovních účtů nebo snížení dávky pro domácnost, když rodiče skončí na úřadu práce.
Příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí – dávky, které chce ministerstvo práce a sociálních věcí sloučit do jedné. Jenže s nárokem na dávku přichází i větší testování žadatele, a to se nelíbí dalším ministerstvům.
ČTĚTE TAKÉ: Snadnější vyhazovy rozdělují firmy i pracovníky. Jak by fungovaly v praxi?
Resort ministerstva průmyslu a obchodu například nesouhlasí s odejmutím části dávky po dobu šesti měsíců v případě, že bude někdo z domácnosti vyřazený z evidence uchazečů o práci.
„Požadujeme zkrátit dobu, po kterou nebude vyplácena komponenta dítě, komponenta živobytí a poměrná část komponenty bydlení z šesti na maximálně dva měsíce,“ uvedlo ministerstvo.
Velké emoce budí i požadavek, aby úřady mohly nahlížet žadatelům do bankovních účtů, to se nelíbí například České národní bance ani Nejvyššímu soudu.
„ČNB dlouhodobě zastává pozici, že průlomy do bankovního tajemství by vždy měly být přiměřené a věcně odůvodněné, neboť průlom do bankovního tajemství vždy představuje výrazný zásah do ochrany soukromí klientů,“ sdělila pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí České národní banky Petra Vlčková. Ministr Jurečka superdávku obhajuje a vládní kolegy chce přesvědčit. „Náš návrh je krok správným směrem,“ stojí si za svým Jurečka.
„Navrhovaný rozsah je zcela bezprecedentní, když se toto prolomení netýká jen samotného žadatele o dávku nebo příjemce dávky, ale také členů jejich domácností, což je široký okruh lidí,“ dodala tisková mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.
„Závažnou“ připomínku uvádí ve svém vyjádření i ministerstvo vnitra. Podle něj nesmí mít případné odebrání části dávky vliv na dítě v domácnosti. „Nepovažujeme za žádoucí, aby měla pracovní aktivita či neaktivita rodičů dopad na přiznání komponenty dítě, neboť odebrání komponenty dítě dopadne mimo jiné negativně právě na nezaopatřené děti,“ poznamenalo.
Ministr Jurečka superdávku obhajuje a vládní kolegy chce přesvědčit. „Náš návrh je krok správným směrem,“ stojí si za svým Jurečka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajinci za bytovou krizi nemohou, říká Kovanda. Česko na jejich přítomnosti vydělává