Prezident Petr Pavel navrhl Senátu na ústavního soudce Pavla Simona, soudce a předsedu senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu. Hrad to uvedl v tiskové zprávě. Pavel je přesvědčen, že Simon splňuje odborné i morální požadavky kladené na soudce Ústavního soudu (ÚS). Senát má na posouzení nominace 60 dnů. Simon by tak vyplnil místo, které zůstalo po Robertu Fremrovi, jenž se vzdal kandidatury kvůli kauzám z dob totality. Simon se mimo jiné věnoval i čínské technice „umění energie“ zvané Orel v hnízdě a v souvislosti s ní vede také kurzy.
Přínosem pro ÚS bude Simon podle prezidenta mimo jiné svojí rozvahou, soudcovskou zdrženlivostí, bohatými zkušenostmi z různých stupňů soudní soustavy ČR i ze zahraničí, ale také užitečnou specializací v oblasti odpovědnosti za škodu způsobenou veřejnou mocí a v evropském mezinárodním právu soukromém.
ČTĚTE VÍCE: Politolog kritizuje Pavlův podpis pod důchody. Chová se jak chytrá horákyně. Jurečka ho vítá
Pavel už jmenoval ústavními soudci pět svých nominantů: soudce Josefa Baxu, Danielu Zemanovou a Veroniku Křesťanovou, profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou a ústavního právníka Jana Wintra. Nominace se v srpnu vzdal místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr kvůli mediálnímu tlaku ohledně předlistopadového působení v justici. Ústavních soudců je nyní 14 z předpokládaných 15.
Politolog kritizuje Pavlův podpis pod důchody: Chová se jak chytrá horákyně. Jurečka ho vítá
Otálením kolem podpisu pod novelu důchodového pojištění se prezident Petr Pavel dopustil chyby. Myslí si to politolog Lukáš Valeš, který hlavu státu zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ale prezidenta ocenil a řekl, že se jedná o krok k udržitelnému důchodovému systému.
Simon absolvoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, část pregraduálního studia strávil v Británii. Od roku 2001 byl soudcem plzeňského krajského soudu, poté působil jako předseda senátu Okresního soudu v Chebu.
Od roku 2012 je pak soudcem Nejvyššího soudu, o rok později se stal předsedou senátu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu. Současně je Simon soudcem zvláštního senátu zřízeného podle zákona o rozhodování některých kompetenčních sporů.
Od roku 2011 je vládou pravidelně zařazován na seznam soudců Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ad hoc. Byl také jedním z trojice soudců, které vláda v červenci 2021 nominovala na místo soudce ESLP. Parlamentní shromáždění Rady Evropy ale z nominovaných vybralo Kateřinu Šimáčkovou.
Simon se věnuje i pedagogické činnosti, je lektorem pro oblast evropského civilního procesu. Přednáší na Akademii evropského práva v německém Trevíru či na Justiční akademii ČR.
Mimo svou hlavní profesi se věnoval také čínské technice „umění energie“ zvané čchi-kung, známé také jako Orel v hnízdě. S tou se seznámil během studií ve Velké Británii a má na kontě několik publikací i kurzů.