Kauzu „Hitler je gentleman“ vyhrálo ministerstvo 3:1, hlásá Hrad ke sporu o Peroutkovi

S Milošem Zemanem pojí Jiřího Ovčáčka dodnes velmi přátelský vztah.

Pražský hrad zveřejnil na svém webu prohlášení, ve kterém se opět vrací ke kauze Peroutka. Tvrdí, že i když ministerstvo financí nakonec zaslalo vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové omluvu za výrok prezidenta Miloše Zemana, ve skutečnosti resort spor vyhrál. Argumentuje tím, že ze čtyř žalob uspěla před soudem jen jedna.

„Pokud Terezie Kaslová a dezinformační média označují výsledek sporu za vítězství vnučky, mýlí se. Žaloba v částech, kde se Kaslová domáhala omluvy za titul nebo za hodnotící soudy byla soudy všech stupňů zamítnuta a pouze v jednom výroku, ohledně titulu ‚Hitler je gentleman‘ bylo žalobě proti Ministerstvu financí vyhověno. (…) Jednoduchou proporcí tak lze aritmeticky konstatovat, že toto utkání ministerstvo financí nad Terezií Kaslovou vyhrálo 3:1,“ tvrdí Hrad.

Resort odeslal vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové omluvu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o uznávaném novináři v pátek 5. listopadu 2021. Učinil tak jménem České republiky za dehonestující a nepravdivé výroky hlavy státu o tom, že její dědeček byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Nejvyšší soud potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2020 v polovině října.

Kaslová ale žádala širší omluvu i za další prezidentova slova – mimo jiné za výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“. Pražský městský soud konstatoval, že veřejné osoby, ke kterým patřil i uznávaný novinář a spisovatel Peroutka, musí snést vyšší míru kritiky. A to je důvodem, proč Hrad považuje celý spor za ukončený.

„V samém závěru lhůty pro podání ústavní stížnosti podala Terezie Kaslová v tzv. kauze Peroutka ústavní stížnost proti konečnému verdiktu Nejvyššího soudu ČR, podle něhož obecné soudy zcela po právu zamítly tři její návrhy na omluvu České republiky za výroky prezidenta republiky a vyhověly návrhu na omluvu ministerstva financí za nedoložení prezidentem republiky citovaného článku Ferdinanda Peroutky ‚Hitler je gentleman‘. Z důvodu ne zcela zřejmého Terezie Kaslová tuto stížnost vzala obratem zpět, čímž řízení v tzv. kauze Peroutka definitivně skončilo.“ píše hrad na svých stránkách.

Kaslová: Rozhodnutí bylo drobným dárkem k narozeninám

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Hrad ve svém oznámení také, jak prezident Zeman své výroky doopravdy myslel. Upozorňuje také na momenty, kdy Kaslová prý „trvala na svém právním omylu“. Celé vyjádření si můžete přečíst ZDE.

Podle Kaslové je omluva alespoň částečná satisfakce pro jejího dědečka Ferdinanda Peroutku. „Nějakou vnučku těší, že se vyjádřili zcela jednoznačně ve prospěch Ferdinanda Peroutky, nikoliv ve prospěch dojmologie pana Zemana. Určitě je toto rozhodnutí drobným dárkem k dnešním narozeninám, i když mé narozeniny a já v tomto nejsme vůbec důležité,“ uvedla Kaslová v říjnu pro CNN Prima NEWS.

Zemanovými výroky se soud zabýval poprvé už v roce 2018, kdy konstatoval, že prezident je v postavení orgánu státu. Za stát ale nemůže v tomto typu soudního řízení jednat Kancelář prezidenta republiky, která je spíše servisní složkou Hradu, a ne institucí zodpovědnou za náhradu škody či nemajetkové újmy. Proto v řízení vystupovalo ministerstvo financí.

Tagy: