reklama

Někdo zatýkal, jiný předával drogy. Jak pákistánská policie chybovala v případu Terezy?

Případ 25leté Češky Terezy H., která byla v Pákistánu nepravomocně odsouzena k více než osmi letům ve vězení za pašování heroinu, pokračuje zvratem. Mladou ženu v pondělí 1. listopadu odvolací soud zprostil obžaloby, policie údajně nepostupovala ve vyšetřování správně. To potvrdila i novinářka Tereza Engelová, která případ dlouhodobě sleduje. V čem měla pákistánská policie pochybit?

reklama

Ve vysílání CNN Prima NEWS Engelová sdělila, že ji pondělní rozhodnutí soudu o zproštění obžaloby úplně nepřekvapilo. „Byla jsem v kontaktu s advokátem Terezy už delší dobu a vím, že se velmi pečlivě připravoval na obhajobu. Naznačoval mi, že našel procesní pochybení právě v obžalobě Terezy, která podle něj bylo natolik závažná, že nepochyboval o tom, že obhajovací proces ve chvíli, kdy se uskuteční, pro ni dopadne dobře,“ sdělila.

Zproštění obžaloby pro mladou Češku znamená stoprocentní jistotu svobody. „Nyní jde o procesní záležitost, kdy odvolací soud musí poslat zprávu soudu, který ji odsoudil do vězení a původní soud pak vydá zprošťující rozsudek. Poté může Tereza vyjít z vězení a může z Pákistánu odjet, kam bude chtít,“ podotkla.

Za zvratem v případu 25leté Terezy podle novinářky stojí celá řada procesních pochybení. „Asi nejzávažnějším bylo, že člověk, který Terezu zatknul na letišti nebyl tím, kdo následně zabavené drogy předal na celní správu. To bylo jedno z procesních pochybení a jak vysvětlil advokát, je tam celý řetězec toho, co se musí úkon za úkonem stát, aby mohla obžaloba skutečně potvrdit, že dotyčný pašoval drogy a je tím pádem vinen,“ uvedla jeden ze příkladů.

Vratí se Tereza do Česka?

Doplnila, že tam bylo hned několik úkonů, u kterých došlo k pochybení. Jedná se však o složitý soudní slovník, a tak se z opatrnosti Engelová nechtěla pouštět do složitého popisovaní. Největší podíl na zlomu v případu mladé Češky má prý její poslední advokát, Saif ul Malúk.

„Vím od něj, že od Terezy žádné peníze nedostal a ani je nevyžadoval. Řekl, že ve chvíli, kdy bude obhajoba úspěšná, tak se případně dohodnou na finančním vyrovnání. Zda Tereza platila svým předchozím právníkům, kteří jí dodnes nepomohli, nevím. Předpokládám, že ano,“ sdělila.

A co se bude dít nyní? „Během několika dní, jak tvrdí její právník, bude mít možnost se vrátit domů. Je to otázka procesních záležitostí jednotlivých soudů, aby vystavily potřebné dokumenty a pak může odletět. Jestli se bude chtít vrátit hned do Čech, nebo si někdo odpočinout... Je si vědoma mediální zájmu v České republice,“ uzavřela Engelová s tím, že nyní bude mít mladá Česka několik dní na to, se rozhodnout, kam se po propuštění z vězení vydá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama