Nejen volby do Sněmovny. Lidé rozhodovali i o stezce v oblacích či pískovnách

Referendum

Důležitá referenda

Sněmovní volby nebyly o víkendu jediným případem, kdy občané České republiky rozhodovali o své budoucnosti. Lidé na mnoha místech hlasovali také v regionálních referendech. Například v Tovačově rozhodovali o budoucím osudu pískoven. V Jáchymově se zase občané vyslovili proti stezce v oblacích v těsném sousedství Klínovce.

Tovačov leží na jihu Olomouckého kraje. Město je známé především stejnojmenným zámkem a svými jezery. Během voleb místní obyvatelé v referendu rozhodovali o možném rozšíření zdejší štěrkopískovny. Vyslovili se v poměru 900 ku 250 jednoznačně proti.

Většina z nich se obává, že by s rozšířením těžby přišli o svůj klid. „Já jsem za to rád. Bylo to vyjádření občanů, které zastupitelstvo samozřejmě vezme v potaz a budeme s tím pracovat dál,“ komentoval výsledek starosta Tovačova Marek Svoboda (KDU-ČSL).

Ne stezce v oblacích

V dalším referendu v Jáchymově na Karlovarsku místní rozhodli, že na městských pozemcích nechtějí takzvanou stezku v oblacích. Podobná stavba se nachází například nad obcí Dolní Morava v masivu Králický Sněžník. Jde o 55 metrů vysokou vyhlídkovou konstrukci postavenou ze dřeva a oceli.

Nová atrakce v Jáchymově měla na nedaleký Klínovec přitáhnout tisíce turistů, a to hlavně v letní sezoně. Právě přívalu aut se místní obávali nejvíc.

„Občané rozhodli tak, jak rozhodli, a já to ctím. Pozemky v lokalitě, kde se měla věž realizovat, prostě neprodáme,“ potvrdil starosta Jáchymova Bronislav Grulich. Investor teď zvažuje, jak bude postupovat dál.

Tagy: