reklama

Nejen volby do Sněmovny. Lidé rozhodovali i o stezce v oblacích či pískovnách

Sněmovní volby nebyly o víkendu jediným případem, kdy občané České republiky rozhodovali o své budoucnosti. Lidé na mnoha místech hlasovali také v regionálních referendech. Například v Tovačově rozhodovali o budoucím osudu pískoven. V Jáchymově se zase občané vyslovili proti stezce v oblacích v těsném sousedství Klínovce.

reklama

Tovačov leží na jihu Olomouckého kraje. Město je známé především stejnojmenným zámkem a svými jezery. Během voleb místní obyvatelé v referendu rozhodovali o možném rozšíření zdejší štěrkopískovny. Vyslovili se v poměru 900 ku 250 jednoznačně proti.

Většina z nich se obává, že by s rozšířením těžby přišli o svůj klid. „Já jsem za to rád. Bylo to vyjádření občanů, které zastupitelstvo samozřejmě vezme v potaz a budeme s tím pracovat dál,“ komentoval výsledek starosta Tovačova Marek Svoboda (KDU-ČSL).

Ne stezce v oblacích

V dalším referendu v Jáchymově na Karlovarsku místní rozhodli, že na městských pozemcích nechtějí takzvanou stezku v oblacích. Podobná stavba se nachází například nad obcí Dolní Morava v masivu Králický Sněžník. Jde o 55 metrů vysokou vyhlídkovou konstrukci postavenou ze dřeva a oceli.

Nová atrakce v Jáchymově měla na nedaleký Klínovec přitáhnout tisíce turistů, a to hlavně v letní sezoně. Právě přívalu aut se místní obávali nejvíc.

„Občané rozhodli tak, jak rozhodli, a já to ctím. Pozemky v lokalitě, kde se měla věž realizovat, prostě neprodáme,“ potvrdil starosta Jáchymova Bronislav Grulich. Investor teď zvažuje, jak bude postupovat dál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte
Rádce

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte

Prudce zdražující elektřina a plyn přiměly některé dodavatele k neobvyklému kroku. Přestože si jejich zákazníci cenu zafixovali na několik let, dostávají dopis s oznámením, že budou za energie platit více. Lidé tak často nevědí, jak mají na informaci reagovat a jaká jsou jejich práva. V takovém případě je totiž možné od smlouvy bez sankce odstoupit a přejít k jinému vybranému dodavateli. Někteří ale nové klienty nepřijímají.

Brutální napadení na fotbale: Teprve patnáctiletý hráč dal pěstí sudímu, hrál „načerno“
Slovensko

Brutální napadení na fotbale: Teprve patnáctiletý hráč dal pěstí sudímu, hrál „načerno“

Sociálními sítěmi se šíří šokující video z dorosteneckého fotbalového zápasu na Slovensku. Hlavními aktéry jsou rozhodčí Peter Pavlo a pouze 15letý hráč TJ FK Družstevník Trhovište Adrián Bogár. Mladík, který byl naštvaný za vyloučení svého bratra, startoval takzvaně „načerno“, tedy pod registrací jiného hráče. Vše nakonec vyústilo v brutální napadení muže s píšťalkou.

Trestal bych ty, kteří šíří nesmysly o očkování a ničí kampaň, říká virolog Černý

Podle virologa Jiřího Černého není očkování na rozdíl od jiných opatření zásah do osobních práv. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vláda prý udělala za poslední dva roky velké množství chyb. Černý předpověděl, že pokud by byla vakcína proti covidu dostupná už loni na jaře, Česko by mělo proočkovanost přes 90 procent. Důvěra v rozhodnutí ale postupem času razantně opadla.

Pospíšil: Vláda se za dva roky nenaučila napsat covidová opatření, je to katastrofa

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se ani po téměř dvou letech trvání pandemie koronaviru nenaučila vytvářet proticovidová opatření tak, aby uspěla před soudem. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle právníka Tomáše Nielsena, který patří mezi kritiky opatření, jsou vládní nařízení dávno za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Data ÚZIS nejsou relevantní. I očkovaní by se měli testovat, kritizuje Maříková z SPD

Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v úterý prohlásil, že se z epidemie covidu stala epidemií neočkovaných. Podle Maříkové však data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní. Vojtěchovi dal naopak částečně za pravdu poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

Nakažených bez očkování přibývá. Je jich už šestkrát více než lidí po vakcíně

Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti COVID-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz oproti neočkovaným. Na 100 tisíc očkovaných za týden připadá celkově 55 případů, mezi neočkovanými 214 případů. S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100 tisíci očkovanými a 422 mezi neočkovanými, rozdíl je tedy více než než šestinásobný. Vyplývá to z úterních dat o šíření nákazy, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Odborníci upozorňují, že data o podílu očkovaných mezi nakaženými a hospitalizovanými se často vykládají chybně.

reklama