Nemáme aktivního prezidenta. Vláda jedná pod tlakem opozice i občanů, kritizuje Pavel

Nemyslím si, že funkce hlavy státu by měla být převážně ceremoniální, uvedl v pořadu 360° generál Petr Pavel. Podle něj má prezident řadu možností, jak do politického dění zasahovat. „Neaktivní“ Miloš Zeman to ale nedělá. Vláda tak prý jedná pod tlakem opozice i občanů, dodal kandidát na prezidenta.

„Prezident má řadu možností, které vycházejí z jeho přístupu k médiím, expertům, Parlamentu, vládě. Nemyslím si, že by jeho role měla být převážně ceremoniální,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS Pavel.

Zvlášť v době krize by podle něj hlava státu mohla pravidelně informovat občany nebo iniciovat odborné jednání. „Pak je to konzultace s jednotlivými ministry, prezident může vyvíjet tlak na rychlé realizování opatření,“ navrhl v pořadu 360°.

Může nastolit debatu

Zeman se podle něj neangažuje dostatečně. „Nemáme prezidenta, který by byl aktivní. Vláda proto koná sama za sebe, a to pod tlakem opozice a občanů. Není nikdo, kdo by to zprostředkoval,“ pokračoval.

Přestože v České republice platí parlamentní systém, nevylučuje to prý zmíněné aktivity prezidenta. „Může situaci moderovat, vtáhnout do debaty další složky společnosti, které jinak nejsou účastníky procesu,“ doplnil kandidát na prezidenta.

Přitom podle některých kritiků Zeman do politického dění zasahuje až příliš. Jako příklad uvádějí jmenování nové vlády, kdy si jednotlivé uchazeče o resorty předvolával a testoval. Pavel je ale nespokojený i s kanceláří Pražského hradu, která také podle expertů neinformuje tak, jak by měla.

Ve vysílání CNN Prima NEWS generál dodal, že Česká republika by jednoznačně měla zůstat členem NATO. „Nemusí se nám líbit vše, ale pokud nebudeme mít alternativu k zajištění bezpečnosti, tak si neřežme větev pod vlastním zadkem. Občanům by bylo na místě vysvětlit, co znamená být součástí,“ uvedl jasně.

Prezidentské volby čekají Česko už v lednu. Podle sázkových kanceláří mají v boji o Hrad nadále největší šanci generál Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba favority tíží komunistická minulost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

22:55

Proruské úřady tvrdí, že se lidé na okupované Ukrajině chtějí připojit k Rusku

21:56

Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN

21:52

Zvolte si, jestli chcete být anektováni. V televizi si překvapivým způsobem vystřelili z Rusů

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.