Plán se zhroutil, žoldáci a staré zbraně Ukrajinu neporazí. Putina už kritizují i jeho věrní

Vladimir Putin při rozhovoru pro ruskou státní televizi (3. června)

Válka na Ukrajině (13.9.2022 8:00)

Ukrajinská protiofenziva na severovýchodě země v Charkovské oblasti Rusy totálně zaskočila. Okupanti se aktuálně zmůžou leda na ústup, jenž se v některých místech mění na vyložený úprk, když za sebou nechávají i výstroj. Válečné snahy prezidenta Vladimira Putina začínají kritizovat i sami Rusové. A to dokonce i ti, kteří invazi doposud podporovali.

„Bylo nám řečeno, že vše jde podle plánu. To si vážně někdo myslí, že plánem před šesti měsíci bylo ustoupit z Balakliji, snažit se odrazit protiofenzivu v Charkovské oblasti a neuspět při obsazení Charkova?“ tázal se přímo v televizním vysílání státní NTV ruský politický expert Viktor Olevič.

A zdaleka není jediným. „Je naprosto nemožné porazit Ukrajinu za užití zdrojů a metod koloniální války, kterými se Rusko snaží vést boje. Využívá vojáky pod kontraktem, žoldáky a není žádná mobilizace. A proti ruským silám stojí silná armáda podporovaná těmi nejmocnějšími státy světa,“ hlásil pro změnu bývalý ruský zákonodárce Boris Naděždin.

Již delší dobu pak ruskou strategii často kritizuje bývalý lídr proruských separatistů v Doněcku, který byl podle mnohých nastrčeným ruským agentem, Igor Girkin, známý rovněž jako Igor Strelkov. „Jako výsledek úspěšné operace, očividně v souladu s plánem a před vypršením termínu, odevzdat respektovaným ukrajinským partnerům města Izjum, Balaklija a Kupjansk, navrhuji přenechat aspoň tři oblasti poblíž hranic Belgorodska (nacházející se v Rusku) Charkovské oblasti (na Ukrajině),“ glosoval stav Girkin.

Ten kvitoval, že se Ruská federace rozhodla provést invazi na Ukrajinu. Už delší dobu však nesouhlasí s vedením války v podání ruských generálů. Dlouhodobě proto volá po kompletní mobilizaci, což je podle něj jediná možnost, jak Ukrajinu porazit. Rovněž volá i po nastavení státní ekonomiky na válečnou a zavedení stanného práva.

Už to není speciální vojenská operace, ale válka

Kritika dosud loajálních Rusů proti Kremlu plní i sociální síť Telegram. Jeden z uživatelů pod přezdívkou Kolmogorov sdílel příspěvek, ve kterém vinil ruské velitele, že na Ukrajině nechávají své vojáky napospas. „Vojáci šli pěšmo pouze s jedním kulometem a batohem. Opuštěni svým velením neznajíc cesty, vyšli do neznáma,“ psal bloger, který dále uvedl, že sice Ukrajinu nenávidí, ale začíná prý čím dál více nenávidět svoji vlastní vládu.

Jiný bloger, Zachar Prilepin, na Telegramu pro změnu napsal, že ukrajinská protiofenziva u Charkova je „katastrofou“. „Nyní můžeme sledovat výsledek zločinné nezodpovědnosti těch, kteří byli odpovědní za tento směr (fronty),“ komentoval Prilepin. Ten mimochodem navíc napsal, že „speciální vojenská operace je u konce, nyní probíhá válka“.

Samotný Kreml však od počátku konfliktu uvádí, že jde o „speciální vojenskou operaci“. Termínu válka se vyhýbá, seč to jen jde.

Solovjov a další zůstávají věrní

Ti nejvěrnější propagandisté Kremlu však stále projevují svoji loajalitu Putinovi. Známý nacionalistický moderátor Vladimir Solovjov například na Telegramu přišel s tvrzením, že ukrajinský „nepřítel spolkl návnadu a přes snadný postup v této sekci fronty míří do pasti“. „Ruské síly se momentálně úmyslně přeskupují,“ dodává Solovjov, který proslul nenávistnou a krvežíznivou rétorikou proti Ukrajině i Západu.

Podobně hovoří i šéfredaktora ruské televize RT Margarita Simonjanová, která rovněž patří mezi Putinovy věrné. Aby Rusko mohlo situaci zvrátit, přichází s až šokující myšlenkou. „Kdyby to byla jen Ukrajina, ale proti nám je velká část světa. A tak se lidé ptají: ‚Když jsme ve válce se Severoatlantickou aliancí, tak bychom mohli pravděpodobně bojovat přímo s NATO a nejen s Ukrajinou, ne?‘“ pronesla Simonjanová ve vysílání kanálu Rossija 24.

Tagy:
válka Vladimir Putin invaze NATO Kreml propaganda Ukrajina Volodymyr Zelenskyj Rusko Charkov Moskevský Kreml ruská invaze na Ukrajinu Vladimir Solovjov Igor Girkin Zachar Prilepin