CNN Prima News Němci

Němci

Výpis příspěvků ke štítku „Němci“

Nacisté chtěli Brno prošpikovat kryty, říká expert. Některé stále stojí, jeden našly děti

Němci chtěli ke konci druhé světové války po celém Brně podle odborníka vybudovat stovky protileteckých krytů, stihli asi jen desetinu. Například až kilometry chodeb krytů chtěli zbudovat pod Kraví horou. Dá se také předpokládat, že některé německé kryty z války ještě nebyly objeveny. Zároveň je ale nepravděpodobné, že by neobjevené prostory mohly být tak rozsáhlé, jaké má nedávno odhalená nacistická továrna v brněnských Židenicích, řekl znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda. Od konce druhé světové války letos uplyne 80 let.

Vítěz voleb Merz chce jednat s SPD. Pavel popřál stabilní a demokratickou vládu

Vítěz předčasných voleb do německého Spolkového sněmu, konzervativní unie CDU/CSU, chce vést jednání o koaliční vládě se sociálními demokraty (SPD). Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil předseda CDU/CSU a pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz. Rozhovory chce zahájit v příštích dnech, cílem je vytvořit vládu do Velikonoc. CDU/CSU a SPD mají v 630členném parlamentu 328 křesel. Prezident Pavel Merzovi popřál stabilní a demokratickou vládu. Dění kolem německých předčasných voleb sledujeme v tomto on-line článku.

Německo před volbami: Lidé se kvůli teroru bojí o svou bezpečnost. Podle expertů to pomůže AfD

Teroristické útoky v Německu přibývají a tamní obyvatelé se čím dál více obávají o svoji bezpečnost. CNN Prima NEWS to sdělili politolog Petr Robejšek a novinář Hospodářských novin Ondřej Houska. Druhý jmenovaný zmínil, že čtvrteční útok v Mnichově pomůže v blížících se parlamentních volbách krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD). Zároveň však dodal, že takřka všechny německé politické strany razí dnes k migraci a vyhošťování podstatně drsnější přístup než dříve.

Obdarovávání nepřátelských vojáků i fotbal. Před 110 lety došlo na vánoční zázrak mezi zákopy

Když nastaly pár měsíců po začátku první světové války Vánoce, vojska si teprve postupně zvykala na neutuchající salvy kulek, dělostřelecké nápory, bahno a zimu. Vyčerpaní vojáci v zákopech si přesto odpočinuli alespoň na Štědrý den, psal se rok 1914. Na linii u belgického města Ypry však došlo k něčemu neuvěřitelnému – britští a němečtí vojáci, kteří po sobě ještě pár dní nazpět stříleli, se u příležitosti svátků klidu setkali v zemi nikoho. Povídali si, sdíleli strasti i vzpomínky na domov, dokonce si zahráli fotbal. Co stálo za tímto „vánočním zázrakem“?

KOMENTÁŘ: Fiala rozmazává vlastní přešlap. Co má společného s Merkelovou?

Už déle než týden žijí sociální sítě, média i veřejnost výrokem premiéra Fialy, že další čtyři roky jeho vlády by nám přinesly německé platy. Že vyvolal bouři ironického posměchu, není nijak překvapivé. Zvláštní je jen to, jak moc není premiér schopen chytit se za nos a místo aby svůj vlastní verbální požár uhasil kýblem studené vody, přikládá zdárně pod oheň další polínka. Nedělá to ale sám. Uznat své omyly zjevně nedokážou ani daleko větší politická esa. Třeba i pro takovou Angelu Merkelovou je to nadlidský úkol.

Ekonom: Dohnat německé výplaty za pět let? Nejdřív za půl století, jinak se státním bankrotem

Vyprávění premiéra Petra Fialy (ODS) o stejných výplatách jako v Německu už za pět let je prázdnou utopií. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého současným tempem můžeme německé a rakouské pracovníky dohnat až za půl století. Pokud by Česká republika skutečně dohnala Německo ve výdělcích už za pět let, tak by to podle něj mohlo vést ke státnímu bankrotu. Platy by totiž musely prudce vzrůst i státním zaměstnancům.

O rakouských a německých platech si můžeme nechat zdát. Jak jsme na tom ve srovnání?

Dorovnat platy německých nebo rakouských pracovníků zřejmě zůstane v blízké době pouhým snem. Hovoří o tom jasně čísla o příjmech a kupní síle Čechů z evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich nejdříve musíme doběhnout Estonsko, Španělsko nebo Kypr. Až poté můžeme pohlížet na průměr Evropské unie a následně i na vyšší platy, které mají Němci nebo Rakušané.

Němci dopadli skupinu neonacistů. Připravovali se na převzetí moci a etnické čistky

Aktualizováno

Německá policie zadržela osm lidí podezřelých z členství v krajně pravicové skupině propagující rasismus a konspirační teorie, kteří se údajně připravovali na pád moderního německého státu. V úterý o tom informovalo spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Jsou obvinění z členství v teroristickém uskupení. Podle agentury DPA je jeden z nich členem strany Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou.