CNN Prima News Němci

Němci

Výpis příspěvků ke štítku „Němci“

Odsun Němců po válce se nekonal, píše v nové knize Leoš Kyša. Jeho román přepsal dějiny

Jak by žili Češi a Němci ve společném státě, kdyby po druhé světové válce nedošlo k vyhnání téměř tří milionů českých Němců? Spisovatel Leoš Kyša nad otázkou přemítá v románu Sudetenland, který se záhy po vydání vyhoupl do čela žebříčku bestsellerů. „Dlouho jsem se zajímal o všechny ty diskuse, jestli by spolu oba národy dokázaly žít i po válce. To byl impuls k dalším úvahám, a nakonec i ke knize,“ říká Kyša v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Po sametové revoluci v roce 1989 by to podle autora nebylo lehké soužití. Obdobně jako Slováci zatoužili po autonomii a záhy i po samostatné republice, také Němci z pohraničí by prý žádali nějakou formu suverenity.

GLOSA: Pokrytečtí Němci. Jaderná energie z Česka jim nesmrdí, doma ale sáhnou po uhlí

Německo je jedním ze států Evropy, který mohutně usiluje o zelenou revoluci v energetice a přechod na obnovitelné zdroje. Jenomže plán se mu podle představ nedaří a na zimu obnoví další uhelné elektrárny. Tedy nejšpinavější zdroje, které vůbec mohou být spuštěny. Přitom tomu není tak dávno, co si sebemrskačsky utlumili celou jadernou energetiku. Němci před zimou, a zejména v době vysokých cen energií, hazardují s energetickými dodávkami. Situace by mohla být úsměvná, pokud by na západ od nás neproudila elektřina vyrobená v České republice. A to i z pro ně nenáviděných jaderných elektráren. Němci se tak přinejmenším jeví hodně pokrytecky.

Vystěhované Hradištko: Stezka připomíná utrpení tisíců lidí v koncentráku i pravou love story

Další díl pořadu Prima Česko nás zavedl na Hradištko. Tato obec se nachází před soutokem Vltavy a Sázavy blízko Štěchovického mostu. Málokdo ví, že právě tam byl za druhé světové války koncentrační tábor, kterým prošlo kolem pěti tisíc vězňů. Do jejich nelehkých osudů nahlíží stezka s názvem Vystěhované Hradištko. Přibližuje temnou část historie obce i příběhy lásky a obětavosti místních obyvatel.

Podivný případ z Francie. Muž měl 12 let věznit a mučit manželku, policie ale marně hledá stopy

Pětapadesátiletý Němec Thorsten S. byl zatčen poté, co policie podle médií nalezla jeho o dva roky mladší manželku zamčenou v mučírně s oholenou hlavou a údajně zlomenýma nohama. V zajetí měla být držena od roku 2011 v bytě na severu Francie ve městě Forbach. Francouzským úřadům ale na případu něco nesedí. Policie totiž marně hledá stopy po mučení.

Masomlýnek, který nepřežily statisíce lidí. U Kursku pukaly německé i sovětské pancíře

Přesně před 80 lety začala bitva, která nemá v dějinách obdoby. Zoufalá snaha nacistického Německa zvrátit druhou světovou válku na východní frontě skončila pro Třetí říši neúspěchem – i přesto, že na straně Rudé armády padlo u města Kursk výrazně více vojáků. Monumentální střet, kdy obě strany vyrukovaly s tou nejlepší válečnou technikou a dvoumilionovou lidskou masou, si vyžádal statisíce mrtvých. Krvavý výsledek ovšem definitivně zajistil iniciativu Sovětskému svazu a zpečetil osud Hitlerovy armády na východním bojišti.

Na oprátce umírali desítky minut, na kůlu dny. Trest smrti i ve 20. století připomínal středověk

Nejkrutější variantou trestu smrti ve středověku bylo napíchnutí na kůl, odsouzený umíral celé dny. Za komunismu se jednalo o oběšení: dotyčný si neměl zlomit vaz, ale desítky minut se dusit, uvedl právní historik a soudce David Kolumber v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Tímto způsobem zemřela i Milada Horáková, v úterý od její popravy uplynulo 73 let. Kapitální trest měl během staletí, kdy se na území českých zemí praktikoval, vysílat různé vzkazy. Provedení a brutalita poprav se lišila, cíl byl však až do roku 1989 stejný.

Jeďte do ráje levného benzínu v Česku, chrochtají tam blahem, nabádají Slováci řidiče

Do Česka začali jezdit zahraniční řidiči pro levné pohonné hmoty. Na Slovensku dokonce píší, že jsme rájem a „chrochtáme si“. Podle ekonomů má Česko aktuálně jednu z nejnižších cen pohonných hmot v Evropské unii, což je způsobeno nízkými spotřebními daněmi a zastropováním ceny. Očekávají však, že si během léta za benzin či naftu čeští řidiči znovu připlatí.