reklama
CNN Prima News Němci

Němci

Výpis příspěvků ke štítku „Němci“

Ničení německých hřbitovů v Sudetech aneb Jak radnice organizují barbarství

13. září 2021 06:55

Vyvrátit i s kořeny, tak se samosprávy některých obcí v pohraničí pořád dívají na vyhnané německé obyvatele. A likvidují jejich hroby, což mimo jiné zapovídá i směrnice Úřadu vlády ČR. „Vzít buldozer a ničit, to je barbarství,“ říká Jindřich Machala ze spolku Lubavia, který rovy Němců naopak zachraňuje. Loni bylo zničeno třeba německé pohřebiště ve Starých Křečanech na Děčínsku, nyní hrozí zánik hřbitova v Chomýži na okraji Krnova.

„Čechoun“ a kacíř Grün: Vzpomínky slavného spisovatele na to, když Němci vyháněli Němce

27. května 2021 07:32

Příběh Maxe von der Grüna ukazuje, jak složitá a krutá byla doba, kdy nacisté rozbíjeli Československo a poté pořádali i hony na české antifašistické Němce. „Děti pálily figurky, které symbolizovaly moje rodiče, protože jsem nebyl v Hitlerjugend,“ připomíná týdeník 5plus2 zážitky pozdějšího světově známého spisovatele, od jehož narození uplynulo 95 let.

Jdem opíkat zajíce! To znamenalo upalovat Němce aneb Poválečné násilí není odčiněno

24. května 2021 06:12

Svědci násilí na německých civilistech těsně po skončení druhé světové války stále žijí. „Táta se z lágru vrátil v úplně zakrvácených šatech. Jeho úkolem bylo vozit umučené na hřbitov,“ vzpomíná 86letá Magda Korandová na šok, který utrpěla jako desetiletá školačka, když byl její otec propuštěn z internačního tábora Hanke v Ostravě. Němečtí civilisté byli na jaře i v létě roku 1945 lynčováni a zabíjeni Čechy na území celé republiky.

Baleáry jako test. Během dvou týdnů na ně přijede až jedenáct tisíc Němců

15. června 2020 16:22

V pondělí se otevřely hranice Baleárských ostrovů, a němečtí turisté tak mohou vycestovat třeba na Mallorcu. Pevninské Španělsko však ještě ponechává své hranice turistům uzavřené. Baleáry mají nejprve otestovat, jestli se vyplatí obnovit turistiku po celém Španělsku i přes to, že se ve světě stále šíří koronavirus. Pevninské Španělsko by po tomto testu mělo své hranice otevřít také.

Vylodění v Normandii byl masakr. Dvacet tisíc obětí jen během Dne D

6. června 2020 15:39

První den spojeneckého vylodění v Normandii padlo, bylo zraněno nebo se pohřešovalo na obou stranách dvace tisíc vojáků. Den D byl ale jen prvním dnem tvrdých bojů, které následovaly. Atlantický val, který od roku 1940 Němci budovali po celé délce pobřeží od severu Norska až po hranice se Španělskem, Spojenci prorazili za cenu značných obětí.

reklama