
Němci protestovali za zákaz AfD
V neděli vyšly do ulic tisíce lidí po celém Německu, aby demonstrovaly za zákaz Alternativy pro Německo (AfD) – navzdory tomu, že má podporu téměř čtvrtiny obyvatel, jak ukázal poslední průzkum. Stranu před necelým týdnem zařadil Spolkový úřad na ochranu ústavy do kategorie pravicově extremistických stran.
V Mnichově a Berlíně se sešlo kolem 3000 demonstrantů, v Essenu pochodovalo centrem města s transparenty podle organizátorů asi 2500 lidí, informoval deník Zeit. Apelovali na vládu a kancléře Friedricha Merze, aby AfD zrušili.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko si vybírá, co se mu hodí do krámu. Ustoupit nechce, hodnotí analytik Putinovu nabídku
Demonstrovalo se také v Norimberku, Mohuči, Brémách, Kolíně nad Rýnem a Hamburku. Shromáždění se konala v rámci celostátního dne akcí pod heslem „Už žádné výmluvy – zakažte AfD hned!“.
Podle průzkumu agentury Insa je těsná většina obyvatel Německa pro zákaz AfD, jak uvedl deník Tagesspiegel. 53 procent respondentů bylo pro a 38 proti.
Pošlapává lidská práva, zní od kritiků
Na začátku května zařadil Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) AfD do kategorie „potvrzené pravicově extremistické hnutí“. Strana se proti takovému označení následně ohradila a úřad následně rozhodl, že dokud o tomto označení strany AfD nerozhodne příslušný soud, nebudou státní orgány moci AfD jako extremistickou veřejně nálepkovat.

Lidé demonstrují na celonárodním dni akce Už žádné výmluvy - zakažte AfD a vystavují nápis Friedrichu, ať je maminka pyšná: zakažte AfD. Zdroj: čtk/profimedia.cz
Důvodem zařazení do této kategorie byl podle deníku Tagesspiegel „extremistický charakter strany jako celku, který nerespektuje lidskou důstojnost“, uvedl úřad. Do té doby byla AfD klasifikována pouze jako podezřelá z těchto obvinění.
„Po letech zkoumání je rozsudek jasný: strana nerespektuje lidskou důstojnost a je nebezpečím pro naši demokracii,“ píše na svých webových stránkách iniciativa Společně proti pravici. To, co mnozí vždy tvrdili, se nyní podle organizace oficiálně potvrdilo. Rozhodnutí Spolkového úřadu pro ochranu ústavy totiž znamená jasný krok k zákazu strany.
S voliči AfD je potřeba debatovat
Za zákaz AfD jako pravicově extremistické strany proto Němci protestovali napříč více než 60 městy. V Mannheimu, Heidelbergu, Berlíně nebo Hamburku.
„AfD pošlapává lidskou důstojnost a představuje jasné nebezpečí pro životy všech lidí, kteří nezapadají do jejího světonázoru. My i všichni antifašisté to víme již dlouho,“ uvedla podle německého regionálního deníku Hamburger Morgenpost ve svém prohlášení Hamburská aliance proti pravici.
Grüße aus #Dresden zurück #AfDVerbot #dd105 #AlertaAntifascista pic.twitter.com/OrCZNHJxk7
— Elke Zimmermann (#B96begradigen🌈✊🦄💚🇪🇺) (@ezoderwitz) May 11, 2025
Hamburská aliance si je podle svého prohlášení vědoma, že samotný zákaz strany nepovede k vymizení názorů, které AfD zastává, i mezi veřejností. To je ale podle ní úkolem konstruktivní politické debaty – „ať už v parlamentu nebo na ulici, ať už na pracovišti nebo mezi známými. Jsme pro zákaz všech fašistických organizací“.
Zákaz povede k posílení AfD, argumentuje CDU
Na rozdíl od občanských organizací ale politici tak jasno nemají. Šéfka parlamentní frakce Zelených Britta Haßelmannová je pro zákaz a kritizovala zejména váhavý postoj generálního tajemníka CDU Carstena Linnemanna, píše deník Zeit.

Pes s cedulí Psi proti nacistům během demonstrace u příležitosti celostátního dne akce Už žádné výmluvy - zakažte AfD. Zdroj: čtk/profimedia.cz
„CDU se nyní musí postavit nebezpečí, které AfD představuje, a zaujmout jasný postoj,“ řekla Haßelmannová v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland. „Je třeba okamžitě provést revizi a neprodleně zahájit řízení o zákazu.“ Spolkový sněm, spolková vláda a Spolková rada jsou nyní vyzvány, aby jednaly.
Linnemann ale argumentuje, že pokud by k zákazu strany skutečně došlo, mohla by pak AfD využít zákaz politicky ve svůj prospěch a postavit se do role oběti. „Frustraci nemůžete zakázat, můžete ji vyřešit pouze dobrou politikou,“ řekl Linnemann deníku Zeit.
Každý čtvrtý Němec volí AfD
Dilema plyne především ze skutečnosti, že AfD patří ke stranám s nejvyšší podporou v zemi.
Podle květnového průzkumu veřejného mínění, citovaného serverem EuropeElects, má AfD aktuálně podporu 24 procent voličů. Tedy o pouhé jedno procento méně než strana současného německého kancléře Friedricha Merze CDU/CSU. Podpora strany během posledních měsíců výrazně narostla, jak ukazuje statistika serveru. Voličskou baštou AfD jsou dlouhodobě chudší německé regiony, jako je dřívější Východní Německo.
Germany, INSA poll:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 11, 2025
CDU/CSU-EPP: 25%
AfD-ESN: 24% (-1)
SPD-S&D: 16%
GRÜNE-G/EFA: 11%
LINKE-LEFT: 10%
FDP-RE: 4%
BSW-NI: 4%
+/- vs. 02-05 May 2025
Fieldwork: 05-09 May 2025
Sample size: 1,203
➤ https://t.co/obOCVirbpF pic.twitter.com/kjL3hONUFN
Zatímco tak kritici AfD volají po jejím zákazu kvůli extremistickým postojům strany, podobný krok by v současné době odporoval přesvědčení zhruba čtvrtiny Němců.
Alternativa pro Německo dlouhodobě razí politiku nekompromisního postupu proti migrantům. Kritizuje také sankce, které Německo a další evropské země uvalily na Rusko, a podporu Ukrajiny.
Kritizuje také opatření na ochranu klimatu a podporu sexuálních menšin. A to navzdory tomu, že předsedkyně strany Alice Weidelová má manželku, se kterou vychovává dvě adoptované děti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jste symbol, proč nevolit ODS, řekl Turek Lipavskému. V Bruselu hájíme české zájmy, řekl ministr