Rozhovor s Janem Blatným
Ministerstvo zdravotnictví přišlo s očkovací strategií proti covidu. Podle zveřejněného harmonogramu plánuje Česko naočkovat zhruba sedm milionů lidí v průběhu let 2021 a 2022. Dostupných bude pět různých vakcín, mezi nimi od společností Pfizer a BioNTech, kterou už se u nás očkuje. Další ale dosud čekají na schválení či registraci.
„Cílem očkovací strategie je nastavit proces, pomocí kterého bude dosaženo co nejrychlejšího proočkování významné části populace vakcínou proti nemoci COVID-19,“ popisuje ministerstvo zdravotnictví v aktualizovaném dokumentu.
Harmonogram dodávek očkovacích látek do ČR počítá s tím, že se bude očkovat až do roku 2022. V průběhu roku 2021 by se k pacientům mělo dostat přes 11 milionů dávek vakcíny od pěti společností. Očkovat by se jimi podle ministerstva zdravotnictví mělo necelých sedm milionů lidí, u některých vakcín jsou totiž potřeba dvě dávky pro každého.
Plán dodávek vakcín do ČR si rozklikněte zde:
Zdroj: CNN Prima NEWS
Podrobné informace najdete v dokumentu Ministerstva zdravotnictví ČR.
Očkování má probíhat ve třech fázích, které se ale mohou překrývat. V té první dostanou vakcínu zdravotníci z nemocnic, občané spadající do rizikových skupin (senioři či vážně nemocní), praktičtí lékaři, zaměstnanci domovů pro seniory, vojáci, policisté, hasiči a záchranáři.
V druhé fázi přijdou na řadu znovu především zdravotníci a senioři, očkovat se stále bude především ve speciálně upravených centrech. Třetí část očkování by pak měli mít na starost hlavně praktičtí lékaři, Česko už totiž bude mít vakcíny, které není nutné skladovat při minus 70 stupních Celsia, jako je to s těmi nynějšími.
Lidé by se už během jara mohli hlásit k očkování ve vakcinačních centrech pomocí rezervačního systému, který se nyní připravuje. Rezervační systém by pak měli mít i praktičtí lékaři. Harmonogram počítá s tím, že zvládnou naočkovat 50 tisíc lidí denně.
Nejvíce očkovacích látek by mělo ministerstvo podle harmonogramu rozdat příští rok právě ve třetí fázi – od dubna do září. Například na květen je naplánováno 1 865 000 dávek na 1 025 000 pacientů. „Je nutné uvést, že jde o harmonogram předběžný, avšak vycházející z posledních oficiálně dostupných informací ke dni zveřejnění této strategie,“ dodává ministerstvo v dokumentu.
Ministerstvo chce proočkovat až 70 procent populace
Vakcíny, které chce Česko použít, pocházejí od pěti různých firem, případně výzkumných týmů. Ministerstvo zdravotnictví počítá s dodávkami od americké firmy Pfizer/BioNTech, jejíž vakcínou se u nás začalo očkovat už v neděli. Dalšími jsou potom vakcíny od společností Moderna, AstraZeneca, CureVac a Johnson & Johnson.
Některé vakcíny ale stále čekají na souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Například očkovací látky od společností CureVac a Johnson & Johnson by měly být schváleny až v průběhu roku 2021.
Ministerstvo zdravotnictví v očkovací strategii počítá i s vakcínami od společností Sanofi Pasteur a Novavax, ty ale nebudou zaregistrovány dřív než ke konci roku 2021.
Pacientům budou vakcíny podány ve dvou dávkách. Podle ministerstva zdravotnictví jsou vakcíny vyvíjeny pro dospělé. „Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65–70 % populace,“ píše ministerstvo na svém webu.
Očkování bude hrazeno ze zdravotního pojištění a bude nepovinné. Ti, kdo se naočkovat nechají, ale podle ministerstva budou mít některé výhody. Uvažuje se také o tom, že by očkovaní lidé mohli jednodušeji cestovat.
„Pokud se očkovaný jedinec, který má zdokumentované a potvrzené očkování proti onemocnění COVID-19, dostane do epidemiologicky významného kontaktu s osobou nakaženou COVID-19, nebude očkovanému jedinci nařízena karanténa. Podobně očkovanému jedinci nebude nařízena karanténa po návratu z oblastí se zvýšeným výskytem onemocnění COVID-19 zařazených do zemí se zvýšeným rizikem,“ píše ministerstvo v dokumentu.