reklama

Nemluvil prezident, ale Babišův fanoušek plný nenávisti. Opozice tepe Zemana za projev

Miloš Zeman není nadstranický a reprezentuje vládu Andreje Babiše (ANO), říkají v reakci na vánoční poselství prezidenta opoziční politici. Místo spojování prezident podle nich i nadále lidi rozděluje. Právě do opozice se hlava státu v projevu obula. Mimo to Zeman apeloval na lidi, aby se nechali očkovat proti covidu.

reklama

„Je dobře, že prezident Zeman vyzval k očkováni a poděkoval lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře,“ uvedl lídr ODS Petr Fiala.

O něco kritičtější byl jeho stranický kolega, poslanec Jan Skopeček. „Nepromluvil prezident republiky, ale nekritický fanoušek Andreje Babiše a jeho vlády. Miloš Zeman je už pouze a jen vládním prezidentem, reprezentuje a mluví pouze k voličům Babišovy vlády. Je otázkou, co dluží premiérovi Babišovi, že na každém kroku musí chválit jeho chaotickou vládu,“ řekl CNN Prima NEWS Skopeček.

I šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ocenila výzvu občanům k očkování a nošení roušek. „Házení viny na opozici nepřekvapuje, podtrhuje to, že pan Zeman není nadstranický, ale vládní prezident,“ napsala CNN Prima NEWS Pekarová.

Snad se brzy dočkáme prezidenta, který nebude plný nenávisti.

Dodala, že pokud by Zeman opozici chválil, bylo by to naopak k zamyšlení. „Beru kritiku jako důkaz, že svou práci děláme dobře. Vinu za to, že jsme se stali ve zvládání epidemie jednou z nejhorších zemí na světě, nese pouze vláda, která nejednala zodpovědně, ale na základě internetových anket,“ konstatovala Pekarová. „Snad se brzy dočkáme prezidenta, který nebude plný nenávisti,“ podotkla.

Předseda STAN Vít Rakušan by uvítal projev morální autority, která povzbudí, dá naději a bude spojovat. „Kázat, jak by se kdo měl chovat, s čím kandidovat a co dělat, může skutečná morální autorita, prezident s uznávaným kreditem. Takovým pro mě byl Václav Havel,“ sdělil CNN Prima NEWS Rakušan.

„Z politického hlediska byl Zemanův projev bezcenný. Šlo ale o zajímavou psychologickou sondu do duše muže, který ztratil sílu potlačovat své mindráky, domnělé křivdy, pomstychtivost a zoufalou touhu po uznání, byť by mělo přijít od nejhoršího kanálu,“ glosoval na Twitteru šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zeman v projevu kritizoval opozici za to, že nepředkládá vlastní návrhy a jen mluví, místo aby držela za jeden provaz s vládou. Některé opoziční strany ale předkládají své vlastní návrhy, mají své expertní týmy a naopak si po celou dobu stěžují na vládu, že s nimi nechce komunikovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama