Rozhovor s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem o tom, jestli jsou s lídrem Pirátů Ivanem Bartošem kamarádi, zda Starostové utíkají vždy za nejbohatší nevěstou i o vládních ambicích a postech.
Plánujete jít do voleb už se třetí stranou. Utíkají Starostové vždy za tou nejbohatší nevěstou?
Určitě ne. S TOP 09 to určitě mělo smysl. Dlouhá léta mezi námi byla dobrá atmosféra a synergie. Potom jsme díky vlastní práci začali růst a představovali jsme si rovné partnerství – a to umožněné nebylo. Co se týče koalice s lidovci, nebyl jsem velkým fanouškem. A teď? Kdybychom se rozhodovali čistě podle užitku, vzali jsme exkluzivní nabídku od ODS, která přišla v létě. Jednání by bylo mnohem jednodušší než s Pirátskou stranou, která má složité vnitrostranické mechanismy. My jsme přesto dali přednost tomu, co mělo v naší členské základně větší podporu. Skutečně si myslíme, že naše síla s Piráty může být silou změny. Nejdeme za nejbohatší nevěstou. Už nejsme mezi partou pětiprocentních stran, uspěli bychom i sami.
Budete mít s Piráty rovnocenné partnerství, o kterém tak často mluvíte? Když si přečtete pirátské fórum (platforma na internetu, na které Piráti veřejně diskutují, pozn. red.), dozvíte se, že jste koule na noze a měli byste být v pozadí.
Mnoho lidí mě upozorňovalo, ať si přečtu, jak o nás Piráti mluví. Ale takové komentáře píšou ti nejhlasitější kritici. Kdo souhlasí, většinou mlčí a svoji vůli vyjádří hlasováním. 81 procent Pirátů bylo pro zahájení vyjednávání se STAN. Pro mě osobně to bylo velkým milým překvapením. Můj tip byl maximálně kolem 70 procent. Pirátské fórum jsem si od určité chvíle radši nečetl. Když jsem na předsednictvu řekl, ať ho naši členové také nečtou, bylo to jako okřídlená věta z Obecné školy: Milí žáci, nelízejte zábradlí. A každý si šel líznout. U nás si každý pirátské fórum přečetl. Naši politici ale chápou, že vnitřní diskuse může být vyostřená. Je to tak i u nás, jen u Pirátů si to každý může přečíst.
Když mluví Ivan Bartoš a mluvím já, aniž bychom se dopředu domlouvali, říkáme totéž.
Nebojíte se, že kdybyste byli s Piráty ve vládě, bude se všechno probírat veřejně na pirátském fóru?
Je určitě nutné nastavit nějaké hranice, aby nebylo možné odvolávat ministra na základě hlasování pirátského fóra.
Co se týče sestavování kandidátek, v minulosti jste říkal, že budete chtít, aby liberecký hejtman Martin Půta kandidoval do Sněmovny. Pořád to platí?
Záleží na tom, jak se bude vyvíjet jeho kauza (Martin Půta byl obžalován z korupce. Krajský soud ho osvobodil, ale odvolací soud osvobozující rozsudek zrušil, pozn. red.). V ideálním případě, ideálním světě a ideálním státě by rozhodnutí, kdy soudce má k dispozici všechny výpovědi, nemělo trvat tak dlouho. Pokud by se to stihlo během roku a krajský soud potvrdil, že je Martin Půta nevinný, chtěl bych, aby kandidoval. Je jednou z našich nejvýraznějších osobností. Pokud bude pořád trestně stíhaný, jsem přesvědčen, že se Martin Půta sám a správně rozhodne.
Měl byste tenhle názor, i kdybyste nešli do voleb s Piráty? Ptám se proto, že pro ně jsou obecně trestně stíhaní lidé na kandidátkách problém. Navíc Půta za STAN kandidoval v roce 2017, a to byl také trestně stíhaný, což vám nevadilo. Zaříznete kvůli Pirátům jednoho ze svých nejúspěšnějších politiků?
Skutečně to rozhodnutí nechávám na Martinu Půtovi, nechci o tom ani nikde hlasovat. Martin Půta je a vždycky byl velkým týmovým hráčem. Proto mohl být předsedou STAN. On tu týmovost ctí, na Liberecku koalici s Piráty prosazoval, což mi velmi pomohlo. Vnímá, že tady nějaké podmínky vůči jeho osobě budou dány. Rozhodnutí bude ve finále jeho osobní, já zaříznout Martina Půtu nechci. Především doufám, že soud, který se kauzou zabýval téměř šest let, by teď, kdy je veškeré vyšetřování ukončeno, mohl během roku rozhodnout. V minulých volbách jsme chtěli, aby kandidoval z posledního místa a aby kandidátku posílil.
Kdybyste kandidovali samostatně, bylo by trestní stíhání problém?
Vždy je to zátěž, vždy je to mediální terč, srovnávání s Andrejem Babišem a vždy se objevují otázky novinářů. Ale Martin Půta je silná osobnost a několikrát ve volbách ukázal, jakou má důvěru. Jednou byl osvobozen krajským soudem, ta kauza se někam posunula. Myslím, že on sám by tou zátěží pro STAN být nechtěl.
Dáváte mu nůž na krk?
Nedávám, to vůbec nechci.
Takže je to přeci jen ústupek Pirátům.
Je to i posun v samotném vnímání Martina Půty. Skutečně se těšil a měl radost, že má kauzu za sebou. Teď ji ani vnitřně nechce mediálně prožívat, což každá kandidatura znovu a znovu znamená. Chce ji dotáhnout do konce a potom to bude člověk, který by byl přínosem nejen v Poslanecké sněmovně, ale i v exekutivě. Z fleku by mohl sedět ve vládě a umím si představit několik ministerstev, ne jen ministerstvo pro místní rozvoj, které mu média přisuzují.
Nebudeme tvrdit, že jsme všeználkové.
Vidíte kromě obsazování kandidátek ještě nějaká úskalí v chystané koalici, nebo je všechno růžové?
Pro mě je podstatné, že máme 70 procent shody na programu. Když mluví Ivan Bartoš a mluvím já, aniž bychom se dopředu domlouvali, říkáme totéž. Chceme jednoduchý a lidem příjemný stát, pokud možno digitalizovaný. Moderní ekonomiku, Českou republiku spíš jako mozkovnu než montovnu, prostupný vzdělávací systém pro 21. století. Nejsou pro nás tabu environmentální a ekologická témata, která chceme řešit bez hysterie. Pokud jde o legalizaci psychotropních látek, aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout, je to druhořadá věc, kde si můžeme dovolit ten luxus mít odlišný názor. Fakt nemáme slučovací sjezd, a tak to chceme lidem říct. Neztrácíme svoji identitu. Dokonce si umíme představit, že v koaliční smlouvě zakotvíme, že si budeme některá témata řešit každý zvlášť.
Jsou Starostové připraveni vládnout na nejvyšší úrovni? Teď máte ve Sněmovně šest poslanců a z toho se vám už jeden tak trochu urval z řetězu. Mám na mysli Petra Pávka, od kterého jste se musel několikrát distancovat, například když v minulosti řekl, že chce zvýšit poslanecký plat. Nedávno vzbudil rozruch prohlášením, že nevěří Romanu Prymulovi a vládním číslům o koronaviru.
Když se dívám na Poslaneckou sněmovnu a vidím, kolik různých poslanců změnilo dres během jednoho volebního období, tak ano, máme tu a tam jednoho poslance se svéráznými názory. Náš klub ale ve stejném počtu a stejném složení funguje od začátku doteď, když nepočítám Martina Půtu. Myslím, že Starostové mají soudnost. Nebudeme tvrdit, že jsme všeználkové. Jsou mezi námi zkušení politici, kteří umějí řídit, a mnozí z nich by zvládli krizi líp než současná vláda. Určitě se stane, že se mezi nás dostanou lidi, ze kterých nebudeme mít radost. Ale málokterá strana v ČR je tak prozkoušená lokální a krajskou zkušeností jako STAN.
Petr Pávek bude na kandidátce Pirátů a STAN?
To je otázka pro libereckou organizaci, která bude mít nějaké primární volby. Ty budeme mít všude v krajích. Zrovna u liberecké organizace mám dojem, že je tam mnoho kvalitních zájemců, aby mohli kandidovat do Sněmovny. Určitě tam o poslanecké posty bude velká rvačka. Vidím tam řadu kvalitních kandidátů.
V kolika krajích povedou Starostové kandidátky? Hovořilo se o poměru 3 pro STAN, 11 pro Piráty.
Z Pirátské analýzy vycházelo tři a něco. Dovedu si představit, že bychom měli i čtyři lídry, ale je to otázka dalšího vyjednávání. Do Vánoc to určitě dojednáme. Liberecký kraj, kde jsme dlouhodobě úspěšní, by byl přirozený. My s Ivanem Bartošem jsme oba kandidovali ve Středočeském kraji. Tady se musíme domluvit, jak s tím naložit, protože by byla škoda, aby dva předsedové kandidovali ve stejném kraji. Ten bychom určitě jako STAN měli rádi. Potom jsou další kraje, kde jsme měli úspěch. V Karlovarském, vylítli jsme v Ústeckém, Petr Gazdík ve Zlínském.
Ivan Bartoš by byl neortodoxním, ale kvalitním premiérem.
Kdybyste uspěli, jaké jsou vaše osobní ambice ve vládě?
Na rozdávání postů je teď brzo. Ve Sněmovně jsem v zahraničním a bezpečnostním výboru. S úctou k Černínskému paláci říkám, že tam si představuji lidi, kteří mají za sebou v zahraničněpolitickém ranku větší odbornou zkušenost. Erudicí není prosté členství v zahraničním výboru, byť jazykově vybaven jsem. Ale typově si myslím, že to má být člověk, který má v daném oboru i dobré vzdělání. Ministerstvo vnitra si představit umím. Není to jen ministerstvo policie, ale je to i agenda rychlého státu a toho, jak stát může rychle, digitálně a přívětivě komunikovat. Vnitro je výzva. Člověk se musí vždy vnitřně nastavit na to, co může v jeho životě přijít. Pokud bych měl usilovat o nějaké vládní angažmá, ministerstvo vnitra si představit umím. Ale ještě jsme se vůbec nebavili o nárocích jednotlivých stran.
Ivan Bartoš by měl být lídrem vaší koalice na předsedu vlády. Jaký by byl premiér?
Jsem přesvědčen, že velmi dobrý. Nejen kvůli tomu, že s nimi kandidujeme. Jsem mnohem přesvědčenější než před rokem. Ivana Bartoše jsem poznal nejen jako ten symbol Pirátů, jak ho bohužel mnohdy lidé ve veřejném prostoru vnímají, ale poznal jsem ho pracovně. Poznal jsem jeho systematičnost, schopnost analytického myšlení a posléze i syntézy. Má velký všeobecný i zahraničně politický přehled. On prostě dospěl k tomu, že by mohl být velmi kvalitním, určitě trochu neortodoxním, ale velmi schopným a oddaným premiérem. Oddaný možná zní pateticky, ale on vnitřně oddaný svým hodnotám opravdu je. A to je asi rozdíl mezi mnohými politiky, které jsem potkal, a možná to je důvod, proč jsme si vnitřně blízcí. To, co říká, si skutečně myslí. Opravdu chce, aby tahle země fungovala jinak. Chce dát lidem naději a přeje si, aby mohl mít z práce dobrý pocit. To je nesmírně cenné. A je velmi imunní vůči korupčním a lobbistickým tlakům.
Byl by lepší než Petr Fiala?
Petr Fiala má za sebou stranu s nějakou historií. Nemyslím si, že Petr Fiala by byl sám nepoctivý a považuji ho za inteligentního člověka, se kterým se mi dobře jedná. Ale historie jeho vlastní strany je k tomu, aby se mohla dát této zemi silná vize do budoucnosti, prostě horší značkou.
Jak byste popsal vztah mezi vámi a Ivanem Bartošem? Jste kamarádi?
To je silné slovo. Kamarádství je obrovsky silný pojem. Byť se označuji za liberála, v tomhle jsem konzervativní. Mám stejné kamarády 25 let, od dětství, z gymplu, z vysoké školy. Jsou ozkoušení tím, že jsme spolu byli v horách, stopoval jsem s nimi do Španělska. Když jsem měl problém, mohl jsem se jim svěřit. To jsou kamarádi v pravém slova smyslu. Ivan Bartoš je člověk, který je mi v mnoha věcech blízký, mám k němu osobní vztah a umím si představit, že až oba budeme mimo to prazvláštní politické prostředí, můžeme být kamarádi. Znám ho omezenou dobu, nechodíme spolu na pivo a ven. Ale při každé pracovní nebo neformální schůzce se s ním cítím dobře.
Jel byste s ním stopovat do Španělska?
Určitě. První instinkt mi říká, že bychom to zvládli. Ale zkušenost je pak druhá věc.
Piráti se teď dost ostřelují s ODS, Ivan Bartoš ji často kritizuje. Je to styl, který vám vyhovuje?
Už jsem možná trochu neobjektivní, protože patřím do nějakého koaličního tábora. Spíš jsem měl pocit, že v rámci ne úplně povedených grafik a pokusů se pouští ODS do Pirátů. Ale můžete mít pravdu, že jsou výstřely na obou stranách. Dlouhodobě říkám, že nesmíme přepálit ani žádné protibabišovské vymezování se, a už vůbec ne proti druhému bloku. Vyhraje ten, kdo půjde s kvalitním programem sám za sebe. Lidé jsou zklamaní mesiášem Babišem, a kdo jim dá nadšení, srozumitelnou a jasnou komunikaci, vyhraje.
Dříve chodili lídři všech pěti opozičních stran na tiskové konference dohromady, teď chodíte zvlášť. Pomalu to vypadá, že budete ve volbách soupeřit spíš proti sobě než proti vládním stranám.
Že se budou dva bloky oddělovat a budeme mít vlastní agendu, je pravděpodobné. Ale pořád bych viděl velká témata, na kterých budeme spolupracovat. Pokud jsme se bavili o Dukovanech, byli jsme na brífinku všichni. Další příklad je akce Amnesty International na podporu nespravedlivě stíhaných – a zase tam vedle sebe stála celá demokratická pětka z opozice. Jsou hodnotová východiska, na kterých se shodneme.
Bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek v létě vyzval ke vzniku něčeho jako „národní fronta Antibabiš“. Dva bloky podle něj nemají smysl. Není chyba, že jste se nedokázali domluvit dohromady, když spolu stejně chcete sedět v jedné vládě?
Na první pohled to může vypadat jako chyba. Ale naopak si myslím, že takový slepenec by nahrával vzniku nových politických sil nebo populistům. Představa, že voliči Pirátů volí zároveň ODS a voliči ODS volí Piráty, není moc pravděpodobná. Součet všech pěti stran by ve finále mohl být mnohem menší. Někdy před rokem a půl jsem o tom uvažoval taky, pojďme se spojovat jako na Slovensku za Mečiara. Ale čím dál víc mi docházelo, že to možné nebude. I pro voliče je to příjemnější situace. Dobře se to zpřehlední na dva bloky, které mezi sebou budou mít rozdíly. Ale byl bych rád, kdybychom deklarovali, že jsme připraveni spolu vládnout. Jinak naději lidí v zemi zklameme.