reklama

Koronavirus bude jako chřipka. Bude přátelský a přilne se k nám, myslí si imunoložka

Koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský a přilne se k nám, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. S ní souhlasil i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Podle něj se covid bude vracet v různých variantách každý podzim a zimu podobně jako chřipka. Podobně mluví i další odborníci.

reklama

„Myslím si, že koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský, přilne se k nám a budeme se muset proti němu chránit každoroční imunizací asi jako u chřipky,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS Říhová.

I podle Balíka koronavirus bude brzy brán jako běžné respirační onemocnění. „Všechno k tomu spěje. Covid tu bude lítat podobně jako lítá každý podzim a zimu chřipka,“ myslí si lékař.

Podobně ve vysílání CNN Prima NEWS už ve čtvrtek mluvila i primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová. „Musíme se co nejdříve dostat k tomu, že náš přístup ke koronaviru bude takový, jaký máme u jiných respiračních infekcí,“ uvedla ve vysílání Roháčová. „Onemocnění bude zařazeno v uvozovkách do portfolia běžných infekčních nemocí. U běžných respiračních infekcí také nenařizujeme karanténu, i když se to týká třeba velmi závažného onemocnění chřipkou,“ dodala lékařka.

Covid jako sezónní onemocnění

S ní souhlasila i viroložka Hana Zelená. Podle ní se koronavirus začíná chovat jako sezonní onemocnění. „Předpokládám, že po uplynutí zimního období dojde k poklesu čísel. Ale může se stát, že se začínajícím podzimem se koronavirus opět vrátí ve větší míře,“ upozornila.

Zelená také uvedla, že virus bude nadále mutovat a budou se objevovat jeho nové varianty. „Ale s každou vlnou se imunitní stav populace zdokonaluje a zlepšuje. Takže to vidím také optimisticky. Virus nezmizí, ale jeho závažnost se pro obyvatelstvo bude snižovat,“ popsala viroložka.

Podobně to vidí i epidemiolog Roman Prymula. „Do budoucna by covid měl být brán jako normální respirační onemocnění,“ zdůraznil ve čtvrtek v pořadu Nový Den na CNN Prima NEWS. Zároveň ale upozornil, že Česku v následujících dvou týdnech hrozí vlna omikronu a přibývat tak bude 30 až 50 tisíc nakažených denně.

„Těžko tak covid můžeme brát v následujících dnech. Bohužel je stále řada osob na jednotkách intenzivní péče, a tak má zatím koronavirus zvláštní statut,“ vysvětlil. „Ale věřím, že se dožijeme doby, kdy bude brán jako normální respirační onemocnění,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

Podle něj k tomu může pomoct právě nová varianta omikron, která je sice nakažlivější, ale zároveň díky ní mají lidé méně těžkých průběhů nemoci a méně kvůli ní umírají.

Přestaňme plýtvat penězi

Podle Balíka by se tak s omikronem mělo zacházet jinak. „Měli bychom přestat plýtvat penězi na nějaké plošné PCR testování populace a PCR kapacity bychom měli věnovat na diskriminační PCR a na sekvenování toho, abychom věděli, jaký typ koronaviru tu lítá. A podle toho přizpůsobit léčbu,“ apeloval lékař.

S nástupem omikronu v Česku už začala čísla nakažených pomalu růst. Společnost vyrábějící testy uvedla, že varianta omikron tvoří už polovinu nových případů. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ale tuto informaci vyvrátil. Podle něj v tuto chvíli omikron tvoří asi 35 procent nákaz. V některých lokalitách už ale podle ústavu být dominantní může.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama