reklama

Neočkovaní se zřejmě znovu dostanou do hospody. Povinnou vakcínu budoucí vláda odmítá

Lidé bez očkování mají šanci, že se brzy opět dostanou do restaurace nebo hospody, kam v současnosti mohou jen lidé s vakcínou. Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) by totiž chtěla obnovit uznávání PCR testů.

reklama

Podle vznikající vlády by měl opět platit systém O-T-N, tedy že se lidé budou moci prokazovat očkováním, proděláním nemoci či negativním testem. Uznávat by se měly jen PCR testy, nikoliv ty antigenní.

„Test musí být tak kvalitní, aby byla jistota, že ten, kdo jej má, nenakazí ostatní. Byl bych dál pro to, aby negativní PCR test umožnil návštěvu restaurace nebo kadeřníka,“ řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi zavedla takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Od pondělí 22. listopadu nemohou lidé bez očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledním půl roce navštěvovat služby, jako jsou kadeřnictví nebo manikúry, restaurace či ubytovací zařízení, a nedostanou se ani na kulturní a sportovní akce.

Babišův kabinet jedná také o tom, že zavede povinné očkování pro lidi starší 60 let a vybrané profese. Podle nové koalice to ale není cesta. „Povinné očkování by bylo selhání systému,“ prohlásil Válek. Budoucí vláda chce jít spíše cestou apelů a důrazu na osobní odpovědnost a solidaritu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama