reklama

Neočkovaní vzali pár hodin před zákazem služby útokem. Kadeřnictví praskají ve švech

Neočkovaní lidé mají tento víkend poslední možnost zajít si například do restaurace, kina, na kosmetiku nebo k holiči. Služby tak na některých místech praskaly ve švech. Lidé bez vakcíny tak reagují na nová covidová opatření vlády, která je značně omezí, protože prokázat se negativním testem už jim ve veřejných místech nestačí.

reklama

Od pondělí nebudou moci neočkovaní využít služeb jako jsou kadeřnictví, manikúra, pedikúra, tetovací služby nebo také pánská holičství. Podle provozovatelů těchto míst lidé rychle zareagovali a rychle začali veškeré služby obvolávat.

„Já tu mám denně minimálně šest telefonátů, kdy se lidé chtějí co nejrychleji ostříhat a zkrátka to stihnout to do pondělí,“ řekl jeden z dotazovaných podnikatelů redakci CNN Prima NEWS. Podle slov majitelů není bohužel v jejich silách všem zájemcům vyhovět. Zákazníci, kteří nejsou očkovaní nebo po prodělané nemoci, se však snaží objednat, jak jen to jde.

Za očkování vstupenky na zápas

„Člověk toho musí hodně stihnout – hospoda, plovárna, kino. Co máme dělat?“ nechal se slyšet jeden ze zákazníků. Ačkoli mají teď provozovatelé služeb napilno, od pondělka se obávají dopadů přísných opatření. „Myslím, že to asi každý vidí. Nejde jenom o restaurace, jde o všechny služby. Je to už neúnosné,“ řekl Petr Scheinpflug, spolumajitel jedné z českobudějovických restaurací.

Provozovatelé sportovišť očekávají úbytek zhruba poloviny klientů. Mnozí z nich přišli v sobotu naposledy. Právě proto, že většina podnikatelů nechce přijít o své zákazníky, podporuje tak očkovací kampaň naplno. Mezi ty patří i hokejový klub Motor České Budějovice. „Každý, kdo se nechá naočkovat v budějovickém očkovacím centru, od pondělí dostane dvě vstupenky na nějaký z lednových zápasů,“ uvedl mluvčí klubu Tomáš Kučera.

Do té doby, než se opatření opět zmírní, mají neočkovaní fanoušci poslední možnost zajít si tuto neděli na hokej v Českých Budějovicích.

Hodinové fronty na očkování

Život se pro neočkované zpřísňuje již nějakou dobu. Doposud se však mohli prokazovat alespoň negativním testem, který si museli již několik týdnů hradit ze svého. Od pondělí ale většina nevakcinovaných lidí přijde i o tuto možnost.

Existují případy, kdy se neočkovaní ještě mohou prokázat negativním a ne déle než 72 hodin starým PCR testem. Týká se to všech osob do 18 let nebo lidí, kteří doloží, že se nemohou kvůli kontraindikaci očkování podrobit.

Nově přijatá opatření již přiměla k očkování lidi ve velkém, a tak v sobotu pražská očkovací centra zaznamenala dlouhé fronty. Jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově řekl, že čekací doba na vakcínu proti covidu je minimálně hodinu a půl a zájem je dosud největší, co zažil. Pracovník ostrahy na Hlavním nádraží Praha odhadl dobu čekání až na několik hodin. Lidé v obou frontách se vesměs shodli, že je k očkování proti covidu přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění opatření.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama