V pražských očkovacích centrech bez registrace v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží se tvoří dlouhé fronty. Jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově před polednem řekl, že čekací doba na vakcínu proti covidu je minimálně hodinu a půl a zájem je dosud největší, co zažil. Pracovník ostrahy na nádraží odhadl dobu čekání až na několik hodin. Lidé v obou frontách se vesměs shodují, že je k očkování přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění opatření.
Od pondělí už mnohde nebude stačit test, ale bude vyžadováno potvrzení o prodělání covidu v posledním půl roce či očkování. „Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě prostě a jednoduše donutil. Pokud chci od pondělí alespoň trochu normálně žít, nemám jinou možnost,“ řekl jeden z čekajících na Chodově. Přišel si pro první dávku vakcíny.
Psycholog: Neočkovaní by měli potlačit averzi. Ať se přizpůsobí tomu, co zde platí
Nová proticovidová opatření namířená především proti neočkované části populace rozdělují českou společnost. Někteří lidé restrikce považují za diskriminační, jiní zase za nezbytné. Že by se příkopy mezi dvěma tábory mohly ještě prohloubit, se obává mnoho psychologů a dalších odborníků.
Na Chodově se očkuje dvoudávkovou vakcínou Pfizer, mohou ji dostat zájemci od 16 let. Toho využil muž, který doprovodil na očkování svého syna. „Sám už mám třetí dávku vakcíny, byl jsem očkovaný prakticky mezi prvními. U syna jsme byli k vakcinaci donuceni, například kvůli škole, ale i dalším věcem a aktivitám,“ uvedl.
Očkovací látky na Chodově podávají zdravotníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ten na svém twitterovém účtu napsal, že v pátek bylo v tomto očkovacím centru vakcinováno 1 367 lidí za jeden den. „To je nejvíce od 12. července. Celkem jsme podali 92 400 dávek vakcíny,“ stojí na Twitteru IKEM. Ve frontě na Chodově převládali spíše mladší lidé, kteří si často přišli pro první dávku vakcíny.
Ve vestibulu hlavního nádraží zdravotníci aplikují jednodávkový Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Očkovací místo provozuje Fakultní nemocnice Bulovka. Právě možnost nechat se naočkovat pouze jednorázovou vakcínou přilákala paní Petru. „Výhodou je, že nemusím řešit druhou dávku vakcíny a splním to, co po mně stát žádá,“ řekla.
Problém vakcíny Janssen
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ale tento týden upozornil, že ministerstvo si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv právě k jednodávkové vakcíně Janssen. O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, minulý týden se o ní zmínil na Twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících.
Pro paní Petru byla tato informace nová, od aplikace Janssenu ji ale neodradila. „Kdoví, co zase schválí, navíc přijde nová vláda, která to může vidět jinak,“ prohlásila. Na hlavním nádraží čekala na vakcínu také řada cizinců.
Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22 936 nakažených, zhruba o 8 700 více než před týdnem. Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid jako certifikát o bezinfekčnosti. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.