reklama

Pobyty na horách v ohrožení: Lidé ruší rezervace či vytahují falešné certifikáty

S koncem roku se blíží i tradiční lyžařská sezóna. Některé hotely již nyní hlásí plnou obsazenost, jiným zbývají poslední místa na ubytování. Chystaná vládní opatření, která se inspirovala bavorským modelem restrikcí, ale mohou výrazně zamíchat kartami. Kvůli novým pravidlům, která nedovolí neočkovaným se ubytovat či zajít do restaurace, mnozí na poslední chvíli ruší rezervace. Výjimkou nejsou ani falešné covidové certifikáty o bezinfekčnosti.

reklama

Třeba v hotelu Orea Resort Horizont v Železné Rudě mají silvestrovské pobyty zamluvené již z 80 procent. „Zájem je velký. Řekl bych, že možná i větší než v minulých letech. Pochopitelně v této době nabízíme i flexibilní rezervace,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel zařízení Milan Vyskočil.

Některé hotely nabízí možnost zdarma rezervaci zrušit, další posunout termín. „Na klientech je vidět nejistota, jestli si pobyt odbydlí,“ přiznala Lenka Teplá, provozovatelka hotelu Stella.

Podobné obavy sdílí i František Strnad, který v Železné Rudě vlastní třípodlažní horský hotel Belvedér. Částečný lockdown neočkovaných se podle něj pravděpodobně podepíše na celkové návštěvnosti. Dodal, že se už setkává i s hosty, kteří se snaží předložit falešný doklad o bezinfekčnosti.

„Lidi jsou mazaní. Ty my nebudeme moci ubytovat, nebudou moci na vleky, do restaurace. Ovlivní to celou sezónu,“ doplnil Strnad pro CNN Prima NEWS.

„Myslím, že by málokterý provozovatel měl radost z toho, co se děje. Nás to ovlivňuje hodně. Rezervace se ruší. V současné době nabízíme storno, což pro klienty není výhodné, a přesunutí termínu,“ připojila svou zkušenost Aneta Blažková, PR manažerka rekreačního střediska Stříbrný rybník. Dodala, že se v areálu investovaly nemalé peníze do chatek, ty jsou ale nyní neobsazené.

Problém je, že velkou část klientely hotelů a kaváren tvoří Němci – jde zhruba o jednu třetinu zákazníků. „Hodně to ubylo, protože neznají pravidla pro vstup do ČR,“ přispěla svým pohledem Monika Nechvátalová, majitelka kavárny Café Charlotte.

Podnikatelé se snaží zákazníkům vyjít co nejvíce vstříc, proto mnozí přestali vybírat rezervační poplatek. Těm, kteří by ze zdravotních důvodů nemohli dorazit do zamluveného ubytování, by pak pobyt nepropadl. Většina provozovatelů hotelů věří, že v hlavní sezoně vláda opět nezavede úplný lockdown. Pro mnoho z nich by to prý bylo likvidační.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama