reklama

Neposílejte děti do škol, přinesou domů koronavirus, vyzývá rodiče Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v neděli večer ve vysílání CNN Prima NEWS vyzval rodiče, aby neposílali své děti do školy. Podle něj si odtamtud přinesou koronavirus a budou přidělávat práci lékařům. Kubek se také ostře pustil do exprezidenta Václava Klause, který v Partii Terezie Tománkové zpochybnil hrozící kolaps nemocnic.

reklama

„Chtěl bych poprosit rodiče, neposílejte děti do škol,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS. Podle něj nemá populistická vláda odvahu přiznat si, jak na tom tuzemsko je, a už se žene do další bitvy.

Narážel třeba na fakt, že se stále musí odkládat plánované výkony. „Apeluju na lidi, nechoďte tam, kam nemusíte. Já rozumím, že je to velice těžké,“ řekl dále Kubek.

Apeloval také na včasnost aplikace vakcíny proti koronaviru. „Máme vakcínu na dohled, musíme být připraveni. Každý den z prodlení nás bude stát životy,“ tvrdí. Musíme mít podle něj také připraveny mobilní týmy, abychom rychle rozjeli očkování.

Exprezident Václav Klaus tento postoj nesdílí. „Přeci celá řada našich nemocnic je naprosto prázdná a nevyužitá. Kde se vzala fráze, že jsou nemocnice přeplněné?“ ptal se Klaus v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Klaus je dezinformátor, trvá na svém ministerstvo

„Pan Klaus už rozumí všemu. Bylo by dobré, aby se přišel do nemocnice podívat, aby věděl, jaká je realita. Ať dělá sanitáře,“ reagoval Kubek. Ke slovům bývalé hlavy státu se vyjádřil také imunolog Václav Hořejší. „Mně to připadá jako naprostá nehoráznost, tohle říct. Zdravotníci si opravdu stěžují na to, že jsou poslední měsíce úplně přetížení, že si nemůžou vzít volno. To, že on říká, že je to normální, být na hranici kapacity, to je přece úplná hloupost,“ uvedl Hořejší.

Ministerstvo zdravotnictví tento měsíc Klause na své webové stránky zařadilo do sekce „dezinformace“. Václav Klaus kvůli tomu napsal na ministerstvo dopis. „Pan ministr na můj dopis neodpověděl, takže jaký on má názor, nevím. Já jsem jako politik na dopisy tohoto typu vždy odpovídal,“ řekl Klaus. Ministerstvo nicméně podle vyjádření své mluvčí na Klausův dopis odepíše.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama