Nic se nemění, vzkázal Vondrák. Po odchodu z ANO zůstává hejtmanem, má podporu zastupitelů

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák má i po odchodu z hnutí nadále podporu krajského klubu zastupitelů ANO. Po pondělním jednání klubu to potvrdil krajský šéf ANO Josef Bělica. Vondrák k tomu dodal, že ani necítí žádné napětí uvnitř krajského ANO. Návrh na změnu na postu hejtmana nebude podávat nikdo ze zastupitelů ANO a podle jeho informací ani koaliční partneři či opozice. Podle prvního místopředsedy hnutí Karla Havlíčka by Vondrák měl zhodnotit, zda mu přijde férové zůstávat ve funkcích.

„Jednání klubu proběhlo zcela standardně. Bavili jsme se o programu zastupitelstva. O podpoře pana hejtmana jsme se bavili už v minulosti a nic se na tom nezměnilo,“ řekl Bělica. Dodal, že podporu klubu ANO má hejtman od začátku volebního období. Vondrák, který je hejtmanem od roku 2016, oznámil odchod z ANO 24. února.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: OBRAZEM: Vondrák, Krnáčová, Pilný. Podívejte se, které známé tváře opustily Babišovo ANO

„Rozumím, že krajští zastupitelé nechtějí ke konci funkčního období dělat radikální změnu, je to spíš o panu Vondrákovi. On by si měl sám zhodnotit, jestli mu přijde férové zůstávat ve funkcích, kam se dostal zejména díky voličům hnutí ANO,“ komentoval to Havlíček.

V pátek Vondrák povede zastupitelstvo poprvé jako hejtman, který už není členem ANO. „Stalo se to, co jsem očekával – že se budou projednávat pouze body, které budeme řešit v pátek na zastupitelstvu, protože klub zastupitelů mi vyslovil svou podporu a nic se na tom nemění. Pevně věřím, že jsme to, co jsme vždycky byli. Budeme pragmatičtí, věcní. Jde nám o to, abychom zajistili fungování krajské politiky, kterou jsme tady nastartovali,“ řekl v pondělí Vondrák.

Dodal, že uvnitř krajského hnutí ANO necítí žádné napětí. Situace v kraji je podle něj odlišná oproti ostravskému zastupitelstvu, kde z hnutí vystoupil primátor Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně. „Myslím si, že jsme v tomto i více jednotní, přece jenom tady to není jako v Ostravě, kde máte spousty obvodů,“ řekl Vondrák.

Návrh na změnu na postu hejtmana nebude podle Vondráka podávat nikdo ze zastupitelů za ANO a od koaličních partnerů má informaci, že oni také ne. Řekl, že takovou informaci nemá ani ze strany opozice. „Samozřejmě v politice se říká: ,Nikdy neříkej nikdy.‘ Ale já předpokládám, že v klidu naše volební období dotáhneme do konce a nastartujeme to, co se teď už děje, to znamená transformaci, která je financována z Evropské unie,“ doplnil. Volby do krajských zastupitelstev se konají příští rok.

Vondrák je dlouhodobým kritikem poměrů v hnutí a v prezidentské volbě nevolil předsedu ANO Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Minulý měsíc hnutí ANO opustili ostravský primátor Macura nebo jeho náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová, kteří rovněž byli kritiky hnutí a v prezidentské volbě podporovali Pavla. Macura následně oznámil, že do půl roku odejde z funkce primátora metropole Moravskoslezského kraje.

Tagy: