CNN Prima News Nicholas Winton

Nicholas Winton

Výpis příspěvků ke štítku „Nicholas Winton“

Unikla holokaustu, teď viní Izrael z utrpení v Gaze. Nepoučili jsme se, běduje „Wintonova dcera“

Lidstvo se po druhé světové válce nepoučilo, uvedla v rozhovoru pro stanici CNN Vera Schaufeldová. Třiadevadesátiletá Židovka je jedním z „Wintonových dětí“, z Protektorátu Čechy a Morava unikla před holokaustem jako mladá dívka do Velké Británie. Útok Hamásu na Izrael ze 7. října byl podle ní hrozný, reakce židovského státu je však podle ní příliš silná. Z utrpení v Gaze viní premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu.

Fiala o vyznamenaných: Právo prezidenta. Moje pero ale bylo při podpisu některých těžké

Pro Petra Fialu (ODS) bylo těžké spolupodepsat předání státního vyznamenání některým lidem, jimž prezident Miloš Zeman ocenění v pátek večer udělí. Řada osobností, které se prezident rozhodl ocenit, si ale podle premiéra zaslouží úctu a jejich vyznamenání je nesporné. Premiér to řekl novinářům před odjezdem vlaku na výsadbu Aleje svobody věnované zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi.

Zemřela dcera Nicolase Wintona, zachránce židovských dětí. Napsala o něm knihu

Po dlouhé nemoci zemřela v úterý ve Velké Británii v 68 letech Barbara Wintonová, dcera sira Nicolase Wintona, zachránce československých židovských dětí. Informovala o tom Magdaléna Šebestová s odkazem na syna Wintonové Laurence. Wintonová několikrát navštívila Českou republiku, česky jí také vyšla kniha „Není-li to nemožné“, v níž popsala životní příběh svého otce. Sama se problematice uprchlictví také aktivně věnovala. Pořádala přednášky i na českých středních školách a pravidelně přijížděla na Forum 2000.

Zemřel fyzik českožidovského původu Benjamin Abeles. Byl jedním z Wintonových dětí

V 95 letech zemřel ve Velké Británii fyzik českožidovského původu Benjamin Abeles. V mládí žil v Praze a před druhou světovou válkou se dostal v transportu židovských dětí sira Nicholase Wintona do Spojeného království. Abeles, kterému Češi říkali Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy používaný dodnes. Šlo rovněž o posledního československého válečného veterána z druhé světové války.