CNN Prima News Nicholas Winton

Nicholas Winton

Výpis příspěvků ke štítku „Nicholas Winton“

Fiala o vyznamenaných: Právo prezidenta. Moje pero ale bylo při podpisu některých těžké

28. října 2022 13:54

Pro Petra Fialu (ODS) bylo těžké spolupodepsat předání státního vyznamenání některým lidem, jimž prezident Miloš Zeman ocenění v pátek večer udělí. Řada osobností, které se prezident rozhodl ocenit, si ale podle premiéra zaslouží úctu a jejich vyznamenání je nesporné. Premiér to řekl novinářům před odjezdem vlaku na výsadbu Aleje svobody věnované zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi.

Zemřela dcera Nicolase Wintona, zachránce židovských dětí. Napsala o něm knihu

20. září 2022 20:01

Po dlouhé nemoci zemřela v úterý ve Velké Británii v 68 letech Barbara Wintonová, dcera sira Nicolase Wintona, zachránce československých židovských dětí. Informovala o tom Magdaléna Šebestová s odkazem na syna Wintonové Laurence. Wintonová několikrát navštívila Českou republiku, česky jí také vyšla kniha „Není-li to nemožné“, v níž popsala životní příběh svého otce. Sama se problematice uprchlictví také aktivně věnovala. Pořádala přednášky i na českých středních školách a pravidelně přijížděla na Forum 2000.

Zemřel fyzik českožidovského původu Benjamin Abeles. Byl jedním z Wintonových dětí

15. prosince 2020 15:10

V 95 letech zemřel ve Velké Británii fyzik českožidovského původu Benjamin Abeles. V mládí žil v Praze a před druhou světovou válkou se dostal v transportu židovských dětí sira Nicholase Wintona do Spojeného království. Abeles, kterému Češi říkali Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy používaný dodnes. Šlo rovněž o posledního československého válečného veterána z druhé světové války.

Moji rodiče byli hrdinové. Bez nich bych tu teď nebyla, říká Wintonovo dítě

19. června 2020 19:11

Byla jedním z posledních dětí, které stihl Nicholas Winton zachránit z Prahy před začátkem druhé světové války. Milena Grenfell-Baines pak ve Velké Británii začala nový život, na svou vlast ale nikdy nezapomněla. Jak probíhalo setkání s Wintonem a co by se stalo, kdyby se vrátila po válce do Československa? Prozradila v pátečním Interview Anny Kadavé.