Rozhovor s pamětnicí záchrany židovských dětí
Hostem svátečního vysílání pořadu Nový den CNN Prima NEWS byla při příležitosti výročí konce druhé světové války pamětnice záchrany stovek dětí před jistou smrtí Milena Grenfell-Bainesová. Sir Nicholas Winton v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí před holocaustem. A to včetně jí.
„O konci války jsem se dozvěděla, když jsem byla v československé státní škole ve Velké Británii. Bylo nás tam asi 120. Pro nás válka skončila a já jako jedna z mála měla rodiče v Anglii. Proto se většina dětí začala hlavně ptát, kde jsou jejich rodiče,“ řekla pamětnice v rozhovoru po Skypu s moderátory Nového dne Liborem Boučkem a Soňou Porupkovou.
Moderátoři se svého hosta ptali i na to, jaký má dnes vztah s rodnou zemí. „Do Čech se vracím často, jsem na Čechy stále pyšná,“ odpověděla.
Se sirem Nicholasem Wintonem se pamětnice znala a setkala se s ním i léta po záchraně. V kontaktu je i s jeho blízkými. „S jeho dcerou Barbarou jsem zrovna včera mluvila,“ uvedla Milena Grenfell-Bainesová.
669 zachráněných dětí
Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které se spolupracovníky odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Rodiny dětí většinou za války zahynuly.
Do povědomí širší veřejnosti se Winton dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými, tehdy již dospělými dětmi, které zorganizovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC v roce 1988. Zemřel v červenci 2015 ve svých 106 letech. Jeho pomník stojí na prvním nástupišti hlavního nádraží v Praze a zobrazuje Wintona se dvěma malými dětmi a kufrem.
Příběh záchrany židovských dětí zachycuje i český film režiséra Mateje Mináče Všichni moji blízcí. V jeho závěrečné scéně je Wintonovo setkání se zachráněnými dětmi zachyceno.