reklama

Sir Nicholas Winton má na pražském hlavním nádraží zrestaurovanou sochu. I s brýlemi

Socha Nicholase Wintona na prvním nástupišti Hlavního nádraží v Praze má po pěti letech opět své kulaté brýle. Britský makléř za druhé světové války zachránil 699 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů.

reklama

Kulaté brýle byly pro Wintona charakteristické. Ze sochy je někdo ukradl už třikrát, naposledy před pěti lety. Jejich absence si všiml Pavel Schreiber, organizátor akce. Ten uvedl, že celkové náklady na opravu činily 13 000 korun a pokryla je veřejná sbírka.

K tématu

„Dnešní setkání je vzpomínka na sira Nicholase Wintona. Původně se měla akce konat 19. května, v den jeho nedožitých 111. narozenin, ale kvůli koronaviru jsme ji odložili. Socha byla dlouho poškozená, měla utržené charakteristické kulaté brýle. V lednu jsem přijel na první nástupiště a když jsem si všiml, že je socha poškozená, rozhodl jsem se to napravit,“ vysvětluje Schreiber.

Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona zachraňujícího židovské děti bylo na prvním nástupišti Hlavního nádraží poprvé odhaleno v září 2009. Stalo se tak u příležitosti odjezdu takzvaného Wintonova vlaku. Ten ještě před začátkem druhé světové války odjel do Velké Británie a převážel stovky židovských dětí.

Dokud budu žít, Winton bude mít své brýle.

Sochu nyní hlídá bezpečnostní kamera. „V rámci rekonstrukce nástupiště je zde umístěna kamera, aby si vandalové už takové věci nedovolili,“ podotkl Schreiber a přiznal, že od začátku byl připravený, že brýle zaplatí sám: „Doba je taková, že každý obyčejný občan jako jsem já může některé věci někam posunout. Rozhodl jsem se, že dokud budu žít, tak sir Nicholas bude mít své brýle.“

Nedělního odhalení zrekonstruované sochy se zúčastnila i autorka a majitelka sochy, sochařka Flora Kentová, původem z Venezuely, která žije v Londýně. „Kentová má jednat i s lidmi ze Správy železnic o tom, jaká bude budoucnost sochy,“ dodal Schreiber.

Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 a zemřel 1. července 2015. V roce 1998 ho přijal na Pražském hradě bývalý prezident České republiky Václav Havel a vyznamenal ho řádem T. G. Masaryka. V rodné Velké Británii ho v roce 2002 povýšila britská královna do šlechtického stavu.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama