reklama

Sir Nicholas Winton má na pražském hlavním nádraží zrestaurovanou sochu. I s brýlemi

Socha Nicholase Wintona na prvním nástupišti Hlavního nádraží v Praze má po pěti letech opět své kulaté brýle. Britský makléř za druhé světové války zachránil 699 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů.

reklama

Kulaté brýle byly pro Wintona charakteristické. Ze sochy je někdo ukradl už třikrát, naposledy před pěti lety. Jejich absence si všiml Pavel Schreiber, organizátor akce. Ten uvedl, že celkové náklady na opravu činily 13 000 korun a pokryla je veřejná sbírka.

K tématu

„Dnešní setkání je vzpomínka na sira Nicholase Wintona. Původně se měla akce konat 19. května, v den jeho nedožitých 111. narozenin, ale kvůli koronaviru jsme ji odložili. Socha byla dlouho poškozená, měla utržené charakteristické kulaté brýle. V lednu jsem přijel na první nástupiště a když jsem si všiml, že je socha poškozená, rozhodl jsem se to napravit,“ vysvětluje Schreiber.

Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona zachraňujícího židovské děti bylo na prvním nástupišti Hlavního nádraží poprvé odhaleno v září 2009. Stalo se tak u příležitosti odjezdu takzvaného Wintonova vlaku. Ten ještě před začátkem druhé světové války odjel do Velké Británie a převážel stovky židovských dětí.

Dokud budu žít, Winton bude mít své brýle.

Sochu nyní hlídá bezpečnostní kamera. „V rámci rekonstrukce nástupiště je zde umístěna kamera, aby si vandalové už takové věci nedovolili,“ podotkl Schreiber a přiznal, že od začátku byl připravený, že brýle zaplatí sám: „Doba je taková, že každý obyčejný občan jako jsem já může některé věci někam posunout. Rozhodl jsem se, že dokud budu žít, tak sir Nicholas bude mít své brýle.“

Nedělního odhalení zrekonstruované sochy se zúčastnila i autorka a majitelka sochy, sochařka Flora Kentová, původem z Venezuely, která žije v Londýně. „Kentová má jednat i s lidmi ze Správy železnic o tom, jaká bude budoucnost sochy,“ dodal Schreiber.

Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 a zemřel 1. července 2015. V roce 1998 ho přijal na Pražském hradě bývalý prezident České republiky Václav Havel a vyznamenal ho řádem T. G. Masaryka. V rodné Velké Británii ho v roce 2002 povýšila britská královna do šlechtického stavu.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

„My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci,“ řekl předseda FAČR Martin Malík v pondělí ke korupční kauze, která uvrhla do vazby teď už bývalého místopředsedu svazu Romana Berbra a ukončila působení Jozefa Chovance v čele komise rozhodčích. Tento výrok šéfa českého fotbalu pořádně namíchl bosse Teplic Pavla Šedlbauera, který vyzývá k rezignaci členy výkonného výboru asociace. Severočeský klub totiž na nekalé praktiky poukazoval delší dobu.

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama