reklama

Sir Nicholas Winton má na pražském hlavním nádraží zrestaurovanou sochu. I s brýlemi

Socha Nicholase Wintona na prvním nástupišti Hlavního nádraží v Praze má po pěti letech opět své kulaté brýle. Britský makléř za druhé světové války zachránil 699 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů.

reklama

Kulaté brýle byly pro Wintona charakteristické. Ze sochy je někdo ukradl už třikrát, naposledy před pěti lety. Jejich absence si všiml Pavel Schreiber, organizátor akce. Ten uvedl, že celkové náklady na opravu činily 13 000 korun a pokryla je veřejná sbírka.

K tématu

„Dnešní setkání je vzpomínka na sira Nicholase Wintona. Původně se měla akce konat 19. května, v den jeho nedožitých 111. narozenin, ale kvůli koronaviru jsme ji odložili. Socha byla dlouho poškozená, měla utržené charakteristické kulaté brýle. V lednu jsem přijel na první nástupiště a když jsem si všiml, že je socha poškozená, rozhodl jsem se to napravit,“ vysvětluje Schreiber.

Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona zachraňujícího židovské děti bylo na prvním nástupišti Hlavního nádraží poprvé odhaleno v září 2009. Stalo se tak u příležitosti odjezdu takzvaného Wintonova vlaku. Ten ještě před začátkem druhé světové války odjel do Velké Británie a převážel stovky židovských dětí.

Dokud budu žít, Winton bude mít své brýle.

Sochu nyní hlídá bezpečnostní kamera. „V rámci rekonstrukce nástupiště je zde umístěna kamera, aby si vandalové už takové věci nedovolili,“ podotkl Schreiber a přiznal, že od začátku byl připravený, že brýle zaplatí sám: „Doba je taková, že každý obyčejný občan jako jsem já může některé věci někam posunout. Rozhodl jsem se, že dokud budu žít, tak sir Nicholas bude mít své brýle.“

Nedělního odhalení zrekonstruované sochy se zúčastnila i autorka a majitelka sochy, sochařka Flora Kentová, původem z Venezuely, která žije v Londýně. „Kentová má jednat i s lidmi ze Správy železnic o tom, jaká bude budoucnost sochy,“ dodal Schreiber.

Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 a zemřel 1. července 2015. V roce 1998 ho přijal na Pražském hradě bývalý prezident České republiky Václav Havel a vyznamenal ho řádem T. G. Masaryka. V rodné Velké Británii ho v roce 2002 povýšila britská královna do šlechtického stavu.

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama