INTERVIEW, Milena Grenfell-Baines - 19.6. v 17:30
Byla jedním z posledních dětí, které stihl Nicholas Winton zachránit z Prahy před začátkem druhé světové války. Milena Grenfell-Baines pak ve Velké Británii začala nový život, na svou vlast ale nikdy nezapomněla. Jak probíhalo setkání s Wintonem a co by se stalo, kdyby se vrátila po válce do Československa? Prozradila v pátečním Interview Anny Kadavé.
Poslední dětský transport vypravil Winton 2. srpna 1939. Zanedlouho poté se ozvaly výstřely druhé světové války. Mezi posledními zachráněnými byla také Milena Fleischmannová, která po svatbě s britským šlechticem získala titul lady Grenfell-Baines. „Kdybych do toho vlaku nenastoupila, tak tu teď nesedím,“ řekla během videohovoru pro CNN Prima NEWS.
Tehdy jí bylo devět let. Do vlaku nastoupila i s mladší sestrou. Na perón ji přišla vyprovodit maminka a dědeček. „Pro rodiče to muselo být hrozně těžké. Ale posadili nás do vlaku, jsou to hrdinové,“ míní Grenfell-Baines, která se na rozdíl od většiny Wintonových dětí s rodiči setkala, po válce s nimi zůstala ve Velké Británii.
Setkání s Wintonem se točilo nadvakrát
Grenfell-Baines se také účastnila dnes už legendárního setkání, které v roce 1988 zorganizovala televize BBC. Tehdy se v sále shromáždily stovky Wintonových dětí a také sám Winton, který neměl o účelu dojemného setkání předem ani tušení.
Grenfell-Baines dokonce seděla po pravici britského „zachránce“. „Pro všechny to byl šok, když po 40 letech zazvonil telefon. Přijela jsem do Londýna a šli jsme do televize. Ono se to točilo nadvakrát. Poprvé jsem seděla vedle něho, ale ten záběr, jak všichni vstali, to bylo napodruhé. Tam už jsem nepřijela,“ vysvětlila lady.
Pro CNN Prima NEWS Grenfell-Baines také poskytla ze svého archivu inzerát, pomocí kterého hledal Winton v novinách rodiny pro zachráněné děti. „Toto jsou fotografie dvou českých dětí – uprchlíků, o které se jejich rodiče nemohou postarat a byli by vděční, kdyby se pro ně našel nový domov. Víte, jak je těžké rozloučit se s dětmi. Ale jejich bezpečí je pro jejich rodiče nade vše. Neznáte někoho s dobrým srdcem, kdo by se o ně postaral?“ stálo v inzerátu, který zachránil Grenfell-Baines život.
Moderátorka Anna Kadavá se v pořadu Interview zeptala také na to, zda Grenfell-Baines nelituje, že se po válce nevrátila s rodinou do Československa. „Kdybychom se vrátili, to by bylo moc špatné. Komunisté by rodiče určitě zavřeli, já bych nemohla studovat. Anglie je teď můj domov,“ uzavřela Grenfell-Baines, která za Lamanšským průlivem proslavila jeden z českých vynálezů – remosku.