reklama

Záchrana nosorožců bílých. Zabránit jejich vyhynutí by mohlo umělé oplodnění

Mezinárodnímu týmu vědců v německém safariparku se podařilo odebrat dvanáct vajíček samici nosorožce bílého jižního a vytvořit z nich čtyři embrya. To by mohlo pomoci při záchraně mnohem více ohroženého poddruhu nosorožců bílých severních. Aplikovat umělé oplodnění u dvou posledních samic žijících v Keni se pokouší tým vědců pod vedením Safari Parku Dvůr Králové.

reklama

Vajíčka vědci odebrali sedmileté samici, na kterou sice v Británii čekal vhodný partner, kvůli pandemii koronaviru se ale jejich osobní setkání muselo odložit. Vědci se proto rozhodli pro umělé oplodnění ve zkumavce. Zmražená embrya budou později vložena do těla matky, která je donosí.

Zkušenosti z práce s genetickým materiálem nosorožců bílých jižních jsou nesmírně cenné. Mohou pomoci zachránit mnohem ohroženější nosorožce bílé severní. Poté, co v keňské rezervaci Ol Pejeta roku 2018 uhynul poslední sameček tohoto druhu, Súdán, zůstaly na planetě jen dvě poslední samičky – Nájin a Fatu. Ani jedna samice nosorožce severního nemůže mít potomky přirozenou cestou, a proto je jedinou nadějí na jejich záchranu oplodnění ve zkumavce. Pod taktovkou Safari Parku Dvůr Králové na tom léta pracuje tým expertů.

K tématu

„My sice umíme odebírat vajíčka, umíme z nich vytvořit embrya, ale zatím jsme nedosáhli ještě úspěšného embryotransferu. Díky práci v Evropě, která probíhá právě i v tuhle dobu, kdy nemůžeme do Keni, budeme mít více zkušeností,“ říká Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Závod s časem

Důležitou roli při záchraně druhu na pokraji vyhynutí hraje čas. Každého čtvrt roku se samicím, dokud jsou mladé, musí odebrat vajíčka. Oplodní se a zmrazí. Celkem mají již tři embrya. „Abychom měli šanci na úspěch, tak potřebujeme desítky embryí. Tím je myšleno mnoho desítek embryí, protože víme, že se každé neuchytí a že potřebujeme mít dost velké to základní stádo,“ doplnil Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

V posledních měsících práci zkomplikovalo omezení cestování kvůli pandemii koronaviru. Vědci ale doufají, že se všechno opět vrátí do svých kolejí. Díky radám jejich kolegů z Německa teď mají větší naději na to, že se z embrya uloženého v těle náhradní matky konečně podaří vypěstovat mládě nosorožce bílého severního.

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama