reklama

Záchrana nosorožců bílých. Zabránit jejich vyhynutí by mohlo umělé oplodnění

Mezinárodnímu týmu vědců v německém safariparku se podařilo odebrat dvanáct vajíček samici nosorožce bílého jižního a vytvořit z nich čtyři embrya. To by mohlo pomoci při záchraně mnohem více ohroženého poddruhu nosorožců bílých severních. Aplikovat umělé oplodnění u dvou posledních samic žijících v Keni se pokouší tým vědců pod vedením Safari Parku Dvůr Králové.

reklama

Vajíčka vědci odebrali sedmileté samici, na kterou sice v Británii čekal vhodný partner, kvůli pandemii koronaviru se ale jejich osobní setkání muselo odložit. Vědci se proto rozhodli pro umělé oplodnění ve zkumavce. Zmražená embrya budou později vložena do těla matky, která je donosí.

Zkušenosti z práce s genetickým materiálem nosorožců bílých jižních jsou nesmírně cenné. Mohou pomoci zachránit mnohem ohroženější nosorožce bílé severní. Poté, co v keňské rezervaci Ol Pejeta roku 2018 uhynul poslední sameček tohoto druhu, Súdán, zůstaly na planetě jen dvě poslední samičky – Nájin a Fatu. Ani jedna samice nosorožce severního nemůže mít potomky přirozenou cestou, a proto je jedinou nadějí na jejich záchranu oplodnění ve zkumavce. Pod taktovkou Safari Parku Dvůr Králové na tom léta pracuje tým expertů.

„My sice umíme odebírat vajíčka, umíme z nich vytvořit embrya, ale zatím jsme nedosáhli ještě úspěšného embryotransferu. Díky práci v Evropě, která probíhá právě i v tuhle dobu, kdy nemůžeme do Keni, budeme mít více zkušeností,“ říká Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Závod s časem

Důležitou roli při záchraně druhu na pokraji vyhynutí hraje čas. Každého čtvrt roku se samicím, dokud jsou mladé, musí odebrat vajíčka. Oplodní se a zmrazí. Celkem mají již tři embrya. „Abychom měli šanci na úspěch, tak potřebujeme desítky embryí. Tím je myšleno mnoho desítek embryí, protože víme, že se každé neuchytí a že potřebujeme mít dost velké to základní stádo,“ doplnil Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

V posledních měsících práci zkomplikovalo omezení cestování kvůli pandemii koronaviru. Vědci ale doufají, že se všechno opět vrátí do svých kolejí. Díky radám jejich kolegů z Německa teď mají větší naději na to, že se z embrya uloženého v těle náhradní matky konečně podaří vypěstovat mládě nosorožce bílého severního.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog
Koronavirus

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama