Samici černého (dvourohého) nosorožce Emě Else se ve čtvrtek v noci narodilo mládě. Jeho narození zachytil kamerový systém zoologické zahrady v anglickém Chesteru. Podle tamních lékařů by se měl porod oslavovat globálně. Tento druh totiž patří mezi kriticky ohrožené. Na planetě žije méně než tisíc nosorožců dvourohých východních.
Po 15měsíčním těhotenství se samici Emě Else narodilo mládě. Jméno ale zatím nemá, o něm totiž lidé teprve hlasují na sociálních sítích. Ochranáři tamní zoo tvrdí, že jeho příchod by se měl oslavovat v globálním měřítku. Východní černý nosorožec je totiž podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) uveden jako kriticky ohrožený. Ve volné přírodě se vyskytují pouze v Keni, Tanzanii a Rwandě.
👶🏽🦏 !! RARE RHINO BORN !! 👶🏽🦏
— Chester Zoo (@chesterzoo) November 13, 2020
But what shall we NAME the new calf? 🤔Have your say! 📣
Keepers have shortlisted three names, Kasulu (a town in Tanzania), Koshi (meaning ‘to try’) and Kaari (meaning ‘young girl/young daughter’)
Reply or RT to cast your vote NOW 🗳 pic.twitter.com/Od2LuKb0i3
„Narození východního dvourohého nosorožce je vždy velmi zvláštní. A mít možnost sledovat vše na kameře je neuvěřitelná výsada. S takovými nízkými čísly to bohužel není něco, co se daří zachytit často,“ uvedl Andrew McKenzie, vedoucí týmu nosorožců v zoo v Chesteru.
Populace nosorožců v zoo životně důležitá
Populace černých nosorožců v zoologických zahradách po celé Evropě je pro budoucnost tohoto druhu životně důležitá, přičemž několik z nich se narodilo v důsledku pečlivě koordinovaného šlechtitelského programu mezi evropskými zahradami.
Vědci ze Zoo Chester, kteří pracují v britské endokrinologické laboratoři pro zvířata, vyvinuli techniku pro sledování cyklů černého nosorožce prostřednictvím hormonální analýzy jejich výkalů. Pomáhají tím chovatelům optimalizovat šance na úspěšné páření a následně potvrzují a sledují těhotenství.
Tato metoda se nyní používá i v Keni, kde ji veterináři v polních laboratořích využívají k monitorování populace divokých nosorožců.