reklama

Vzduchem a hlavou dolů: Přeprava nosorožců dvourohých jako artistické číslo

Záchrana ohrožených druhů může mít různé podoby. Například v Namibii jsou nosorožci dvourozí na hůře dostupná místa přepravováni helikoptérou vzhůru nohama. Ochránci se dosud obávali zdravotních následků takového převozu. Nová studie však veškeré obavy překvapivě vyvrací.

reklama

Na území Namibie žije téměř třetina veškeré populace afrických nosorožců dvourohých. Většinou jsou převáženi nákladními vozidly, ale před deseti lety začali ochránci v místech, kam nevedou cesty, využívat přepravu helikoptérami – let trvá zhruba půl hodiny. V takovém případě jsou nosorožci převáženi na boku nebo zavěšeni za nohy. Druhému způsobu přepravy dávají ochránci přednost – je levnější a rychlejší. Dosud však nebylo známo, zda zavěšení nezanechává u nosorožců trvalé následky. Namibijské úřady proto výzkumníky požádaly o vypracování studie. A ta přinesla překvapivé výsledky.

Nejen bezpečný přesun

Výzkumníci pozorovali biomarkery u nosorožců převážených vzhůru nohama i na boku a zjistili, že při poloze vzhůru nohama mají vyšší hodnoty kyslíku v krvi a lépe se jim dýchá. Vedoucí výzkumu Robin Radcliffe uvádí, že je to díky protažené páteři, která uvolňuje dýchací cesty. Kromě toho vědci zjistili, že u nosorožců převážených na boku dochází k zadržování vzduchu, který nepředává kyslík dále do těla. Rozdíl mezi oběma způsoby byl sice malý, ale vzhledem k tomu, že pro přepravu je nutné nosorožce uspat, jde o významný pondět k welfaru převážených zvířat.

Přesun nosorožců přispívá k udržení diverzity jejich genetického fondu. Kvůli ohraničení rezervací, ve kterých žijí z obav před pytláky, se totiž nemohou svobodně pohybovat tak, jak je pro ně přirozené. Naprostá většina nosorožců je převážena po silnicích, ale to se do budoucna může změnit. Ještě v šedesátých letech minulého století žilo ve volné přírodě na sto tisíc nosorožců dvourohých. V devadesátých letech to bylo již jen něco málo přes dva tisíce jedinců. Dnes je jejich populace zhruba dvojnásobná.

Tagy:
Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní
Jihomoravský kraj

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama