reklama

Vzduchem a hlavou dolů: Přeprava nosorožců dvourohých jako artistické číslo

Nosorozči dvourozí patří mezi kriticky ohrožené druhy.
Zdroj: Profimedia.cz

Záchrana ohrožených druhů může mít různé podoby. Například v Namibii jsou nosorožci dvourozí na hůře dostupná místa přepravováni helikoptérou vzhůru nohama. Ochránci se dosud obávali zdravotních následků takového převozu. Nová studie však veškeré obavy překvapivě vyvrací.

reklama

Na území Namibie žije téměř třetina veškeré populace afrických nosorožců dvourohých. Většinou jsou převáženi nákladními vozidly, ale před deseti lety začali ochránci v místech, kam nevedou cesty, využívat přepravu helikoptérami – let trvá zhruba půl hodiny. V takovém případě jsou nosorožci převáženi na boku nebo zavěšeni za nohy. Druhému způsobu přepravy dávají ochránci přednost – je levnější a rychlejší. Dosud však nebylo známo, zda zavěšení nezanechává u nosorožců trvalé následky. Namibijské úřady proto výzkumníky požádaly o vypracování studie. A ta přinesla překvapivé výsledky.

Nejen bezpečný přesun

Výzkumníci pozorovali biomarkery u nosorožců převážených vzhůru nohama i na boku a zjistili, že při poloze vzhůru nohama mají vyšší hodnoty kyslíku v krvi a lépe se jim dýchá. Vedoucí výzkumu Robin Radcliffe uvádí, že je to díky protažené páteři, která uvolňuje dýchací cesty. Kromě toho vědci zjistili, že u nosorožců převážených na boku dochází k zadržování vzduchu, který nepředává kyslík dále do těla. Rozdíl mezi oběma způsoby byl sice malý, ale vzhledem k tomu, že pro přepravu je nutné nosorožce uspat, jde o významný pondět k welfaru převážených zvířat.

nosorožci jsou pro účely přesunu uspáváni.
nosorožci jsou pro účely přesunu uspáváni.
Zdroj: Profimedia.cz

Přesun nosorožců přispívá k udržení diverzity jejich genetického fondu. Kvůli ohraničení rezervací, ve kterých žijí z obav před pytláky, se totiž nemohou svobodně pohybovat tak, jak je pro ně přirozené. Naprostá většina nosorožců je převážena po silnicích, ale to se do budoucna může změnit. Ještě v šedesátých letech minulého století žilo ve volné přírodě na sto tisíc nosorožců dvourohých. V devadesátých letech to bylo již jen něco málo přes dva tisíce jedinců. Dnes je jejich populace zhruba dvojnásobná.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Krimi

Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala

Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Oznámila to v sobotu na policejním webu. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Arenberger si vybral novou náměstkyni. Přichází Vašáková z Thomayerovy nemocnice
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Další články
reklama
reklama