reklama

Nová koalice si vytváří teplé trafiky. Pirátům jde o korýtka, myslí si Okamura

Nová vláda si vytváří jen teplá korýtka a trafiky, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS šéf SPD Tomio Okamura. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová oponovala, že na první pohled to skutečně může vypadat, že nová vláda zřizuje novou pozici, ale právě ta povede k tomu, že ušetří.

reklama

„Hovořili jste o úsporách, ale vznikají tu tři noví ministři. Vznikají i nové posty ve vedení Sněmovny. To je 20 milionů korun za volební období,“ prohlásil Okamura na úvod nedělní Partie Terezie Tománkové.

Kde vzal cenu 20 milionů korun, ale neřekl. Místopředseda Sněmovny v dnešní době bere kolem 200 tisíc korun měsíčně. Za čtyři roky je to tak cca 9,6 milionu korun. Sněmovna by nově skutečně měla mít o dva místopředsedy navíc.

Budoucí vláda však nechystá vznik nových ministerstev, ale pouze ministrů bez portfeje, kteří by neměli mít rozsáhlý aparát. Jde o tři posty – ministr pro vědu a výzkum, ministr pro evropské záležitosti a ministr pro legislativu.

Nejsou to nové úřady

„Nebudou to nová ministerstva. To nejsou nové úřady. Jde nám právě o splnění programu, který počítá s rušením míst i díky digitalizaci. Určitě nebude úřad tak velký, jako je ministerstvo. Může to na první pohled vypadat, že zřizujeme novou pozici, ale právě ta povede k tomu, že ušetříme,“ reagovala na Okamuru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Okamury si nová vláda vytváří pouze nová dobře placená místa. „Vytváří se tady další teplé trafiky. V té koalici je tolik politiků, že je třeba je někam upíchnout. Když se jedná o teplá korýtka, u Pirátů už neplatí to, co říkali před volbami,“ dodal Okamura.

Zároveň doplnil, že by byl rád, kdyby prezident kriticky nahlížel na všechny ministry, které vláda představí. To už Zeman předem avizoval.

Tagy:
TOP 09 Tomio Okamura Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové SPD vláda

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama