reklama

Zeman si prověří budoucí ministry osobně. Narazí u něj pirátský kandidát na zahraničí?

Ačkoliv prezident Miloš Zeman dává od pátku jasně najevo, že je připraven jmenovat premiérem Petra Fialu (ODS), ještě to zdaleka neznamená, že bude souhlasit se všemi jmény ministrů, které mu během následujících týdnů Fiala předloží. Největší problém se zatím očekává u Pirátů, a to především u Jana Lipavského, jehož jméno se nejčastěji skloňuje ve spojení s ministerstvem zahraničí. Problém může vzniknout i u kandidátů ze Senátu.

reklama

„Prezident Miloš Zeman by mohl vládu potrápit při jmenování některých ministrů. Problém by mohl být například u Jana Lipavského, který nevyznává stejnou zahraniční politiku jako Zeman,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Petr Holec. A souhlasí s ním další.

O tom, že právě diplomacie by mohla vyvolat střet, ve kterém se Zeman bude snažit uplatnit svůj vliv, psal i web Lidovky.cz. S odkazem na zdroje z Hradu uvedl, že prezident by měl s Lipavským „velký problém“.

Fiala: Prezident chce s kandidáty diskutovat

Že prezident bude chtít pečlivě všechny kandidáty na ministry prozkoumat, mluvil v sobotu po rozhovoru s prezidentem i šéf ODS Petr Fiala.

„Jsem samozřejmě připraven, že je potřeba se bavit o tom, kdo bude zastávat jednotlivé pozice ve vládě a že má pan prezident právo se s lidmi setkat a diskutovat s nimi o jejich představách o správě resortu,“ prohlásil Fiala s tím, že i on sám se bude chtít s některými kandidáty osobně před jmenováním bavit.

Třecí plochy: Čína, Rusko, Izrael

Zeman v minulosti už několikrát ukázal, že je připraven kandidáta, kterého mu premiér předloží, nejmenovat. Ač Ústava hovoří o tom, že prezident jmenuje ostatní členy vlády na návrh premiéra, o tom, že by to prezident udělat musel, se v ní nepíše.

V minulé vládě měl Zeman například problém se jmenováním Michala Šmardy ministrem kultury nebo Miroslava Pocheho šéfem ministerstva zahraničí. Místo něj na diplomacii usedl Tomáš Petříček a právě jeho spory s prezidentem byly jedny z těch nejhlasitějších.

A podobná by mohla být situace i nyní. Nová vláda ve svém programovém prohlášení v oblasti zahraniční politiky jasně deklarovala „revizi vztahů s Ruskem a Čínou“, prohlubování vztahů s Tchaj-wanem nebo blízký vztah s USA.

To všechno jsou věci, kde by budoucí ministr zahraničí mohl u prezidenta  narazit. Na resort zahraničí by měl navíc podle informací CNN Prima NEWS usednout Pirát Jan Lipavský, který se v minulosti společně s pirátskými europoslanci například vymezil vůči politice Izraele. A právě Izrael se dlouhodobě těší Zemanově bezpodmínečné podpoře. Prezident dlouhodobě tlačí na přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Ve vládním koaličním programu budoucího kabinetu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, je ovšem zmínka o Izraeli dost vágní: .„Budeme rozvíjet tradiční strategické partnerství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací.“

V otázce vztahů s Tchaj-wanem se prezident dostal do sporu například s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem, který je také z pirátské strany. Zeman dlouhodobě prosazuje orientaci především na Čínu. Jedním z vrcholů této spolupráce byla návštěva čínského prezident Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016.

Stop kanálu Dunaj–⁠Odra–⁠Labe

Další spor by mohl nastat s budoucím ministrem dopravy, kterým by měl být Martin Kupka z ODS. V rámci programu koalice je totiž napsáno, že se ukončí veškeré práce na plánovaném kanálu Dunaj–Odra–Labe.

„Zastavíme práce na kanálu Dunaj–Odra–Labe a zrušíme jeho územní rezervy v dotčených obcích,“ píše se v dokumentu. Právě tento vodní koridor, na jehož přípravě už ministr Karel Havlíček pracoval, byl jedním ze Zemanových snů, jehož realizaci prosazoval dlouhá léta. Proti megalomanskému projektu se ale postavila řada obcí i odborníků na životní prostředí.

Odveta vůči senátorům?

Dlouhodobě špatné vztahy má prezident především s horní komorou Parlamentu a jejími členy. Ve chvíli, kdy by někteří z nich chtěli do budoucí vlády usednout, se dá očekávat, že jejich jmenování nepůjde zas tak hladce.

Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o senátorovi Pirátů Lukáši Wagenknechtovi, který by měl zastávat nový post ministra pro legislativu. Do vlády by také měla zamířit lidovecká senátorka Šárka Jelínková, a to to do křesla ministryně práce a sociálních věcí, a o Anně Hubáčkové zvolené za KDU-ČSL se mluví jako o ministryni životního prostředí..

I kvůli úvahám o aktivaci článku 66 Ústavy si prezident do kandidátů zřejmě minimálně rýpne, pokud se dokonce úplně nepostaví na zadní a neřekne, že toho či onoho člověka skutečně nechce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama