Nová verze vakcíny proti covidu není pro všechny. Prymula před ní varuje neočkované

Upravené vakcíny proti covidu jsou v Česku. Jako první s nimi začala očkovat Thomayerova nemocnice v Praze. K dispozici má 2 800 dávek. Vakcíny od firmy Pfizer cílí na omikronové mutace. Právě ty v evropských zemích převládají. Podle epidemiologa Romana Prymuly ale nejsou příliš vhodné pro lidi, kteří jsou zatím zcela neočkovaní. Ti by měli zvolit nejprve původní vakcínu.

Už před otevřením očkovacího centra čekalo na novou verzi vakcíny asi 20 lidí a další postupně přicházeli. Očkovací centrum se otevřelo v půl deváté ráno a za první dvě hodiny si pro novou vakcínu přišlo zhruba 75 zájemců.

Upravené vakcíny jsou určené jen jako posilující. Mohou si pro ni dojít ti, kteří jdou na třetí nebo čtvrtou dávku. „Je koncipovaná tak, aby chránila před základními variantami omikronu. To znamená, že lidé, kteří by šli na ‚primo‘ vakcinaci, tedy poprvé, tak ti by se měli nechat očkovat těmi původními vakcínami,“ vysvětluje epidemiolog Roman Prymula.

Lidé na novou vakcínu čekali

„Všichni chtějí novou, poměrně na ni lidé dost čekali. Nevadí jim, že je to nová vakcína, předtím to vadilo,“ říká primářka infekčního oddělení z Thomayerovy nemocnice Stanislava Šimková.

Podle Prymuly jak u staré, tak i novější vakcíny platí „poměrně velmi slušná“ ochrana proti těžkým průběhům, hospitalizacím a úmrtím. Přeočkovat novou vakcínou se mohou přijít lidé už od 12 let, a to s registrací i bez ní.

„Většina přicházela bez registrace, uvidíme, jak to bude dál,“ popisuje primářka Šimková. Podle ní je o vakcínu zájem jak mezi mladšími, tak staršími ročníky. „Když se začala očkovat čtvrtá dávka, tak chodili více ti starší lidé, teď je to tak padesát na padesát,“ dodává.

Podle dat ministerstva zdravotnictví dorazilo do České republiky více než 600 tisíc upravených dávek. V příštím týdnu dorazí zhruba stejné množství. Těmito vakcínami bude možné se nechat očkovat od pondělí v nemocnicích a následně i na dalších očkovacích místech.

Tagy:
vakcína Roman Prymula Thomayerova nemocnice Česko Praha Pfizer Ministerstvo zdravotnictví České republiky vakcína proti COVID-19

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.