Přestože se epidemická situace v České republice rapidně lepší, vláda se obává příchodu další covidové vlny na podzim. Ministerstvo zdravotnictví by tak znovu chtělo nastartovat stagnující očkování české populace. Velká očkovací centra po celé zemi totiž již zavřela a denně se podá pouze několik tisíc dávek vakcíny. Mluvčí rezortu Ondřej Jakob pro CNN Prima NEWS nastínil, jakým směrem by se plánovaná kampaň na podporu skomírajícího očkování měla ubírat.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dlouhodobě upozorňuje, že situace stále není příznivá. „Nejsme za vodou, pořád máme vysoká čísla pozitivně testovaných každý den, a to přitom skončilo plošné testování. V nemocnicích stále leží spousta hospitalizovaných a denně zbytečně umírají lidé. Lidé budou pořád zbytečně umírat, pokud se nenaočkují a pořád to bude jedno z nejvážnějších virových onemocnění,“ sdělil před dvěma týdny Válek pro CNN Prima NEWS.
Kampaň ministerstva by tak měla cílit především na rizikové skupiny. „Chystáme intenzivní kampaň, zájem u seniorů bude, doufám, stoupat. Stále dokola budeme vysvětlovat, že virus zabíjí, a to především rizikové skupiny, jako jsou senioři. Že se situace vyvíjí pozitivně, za to nemohou jenom opatření a práce zdravotníků, ale že máme tolik naočkovaných, to je hlavní parametr,“ vysvětlil Válek.
KOMENTÁŘ: Hospitalizované sledujeme, když se nám to hodí. S klesající vlnou je ignorujeme
Epidemie koronaviru začíná ustupovat, vláda masivně rozvolňuje a značná část společnosti má pocit, že je celá ta dvouletá anabáze s covidem za námi. Lze to vidět například v hromadné dopravě, kde lidé stále častěji odkládají ochranu dýchacích cest. Jenže je tomu skutečně tak? Lidé znovu zapomínají na hospitalizované. Pacientů vyžadujících intenzivní péči přitom stále přibývá.
Kampaň by pak měla vrcholit především během léta, jelikož se odborníci obávají příchodu další vlny koronaviru na podzim. „Dá se očekávat, že na podzim přijde nějaká další vlna, ale samozřejmě doufáme, že bude co nejmenší. Během léta chystáme kampaň, která bude zaměřena především na rizikové skupiny a seniory, aby se před nástupem podzimu nechali naočkovat. Budeme nadále propagovat také třetí posilující dávku,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Jakob.
Společnosti, které vakcíny dodávají, aktuálně pracují také na nové vakcíně, která by měla být již účinnější také proti mutacím covidu. Pokud bude vakcína zavčas schválená, může v objednávkách nahradit starý typ vakcín. „Pokud společnosti, které nám vakcíny dodávají, vyvinou nové typy vakcín, které budou účinné proti mutacím, budou nám je dodávat namísto těch standardních. Zatím ale takové vakcíny k dispozici nejsou,“ doplnil mluvčí.
Vakcíny leží ladem
Stát také aktuálně řeší, co s miliony vakcín, které neustále přicházejí a státní pokladu stojí miliardy korun. „Momentálně má Česká republika k dispozici zhruba 3,5 milionu dávek, jinak je objednáno dalších více než 10 milionů dávek za zhruba šest miliard,“ potvrdil pro CNN Prima NEWS Jakob.
Rakousko zruší povinné očkování proti koronaviru. Po lidech ho nebude nikdo vymáhat
Rakousko zruší stávající zákon o povinnosti očkování proti COVID-19 a odloží jeho vymáhání, které mělo původně začít v polovině března. Za tři měsíce vláda opatření znovu přehodnotí. Ve středu to oznámili rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch a ministryně pro ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerová.
Počet objednaných dávek souvisí podle něj s rozhodnutími předchozí vlády. „Poté, co měla problémy s nedostatkem vakcín, jich objednala velké množství, takže máme dostatek pro všechny zájemce. Aktuálně také máme vakcínu od společnosti Novavax, což by mohlo zvýšit zájem,“ doplnil Jakob. Podle očkovacích center však lidé o aplikaci látky od Novavax příliš nestojí.
Rezort však doufá, že dokáže zájem o očkování znovu nabudit i přes to, že Česká republika očkované aktuálně nijak nezvýhodňuje. „Jako Ministerstvo zdravotnictví v této době chystáme především infografiky a plánujeme kampaň, která bude cílit proti dezinformacím,“ sdělil Jakob.
Hrozí likvidace drahých vakcín?
Zatím se však slova o kampaních neprojevují v zájmu o očkování, což může vést k znehodnocení miliónů dávek. Vakcína totiž vydrží maximálně devět až dvanáct měsíců. 200 tisíc prošlých vakcín za více než 60 milionů korun již stát musel zlikvidovat.
Nepodceňujte omikron, varují lékaři. Pro koho je tato varianta covidu nebezpečná?
Zpomalující vlna covidové varianty omikron vyvolává ve společnosti pocit, že již máme pandemii za sebou. Podcenění situace se však děsí především lékaři, kteří před lehkovážným přístupem k nemoci varují. Rizikoví pacienti nejsou podle nich často obezřetní a potíže ignorují, což může mít závažné následky.
„Životnost vakcíny je poměrně dlouhá. Teď je klíčové, aby si každý nechal dát třetí dávku, pokud mu uběhlo pět měsíců. Důvod je medicínský, ale lidé se bez toho také nedostanou na dovolenou. Bez očkování neopustí Českou republiku,“ apeluje Válek dál na občany.
Česko také nabízí přebytečnou vakcínu proti covidu rozvojovým zemím. 1,75 milionu vakcín už darovalo, pro další tři až čtyři miliony se hledá zájemce. „Zapojujeme se do iniciativy EU, která pomáhá některým zemím, které nemají dost peněz, aby nakoupily vakcínu, tak část vakcín darujeme,“ doplnil Válek.
Ministerstvo bude rovněž chtít vakcínu nabídnut utečencům z Ukrajiny. „Ti, kteří prchají před válkou na Ukrajině, budou mít vakcinaci u nás v České republice zdarma, tak, jako ji mají občané České republiky,“ sdělil Jakob. Jen přibližně 35 % Ukrajinců je plně očkovaných, alespoň jednu dávku má jen přibližně o procento více tamních obyvatel, což se může projevit také v zemích, kam stovky tisíc uprchíků z Ukrajiny přichází.