Střelce lokalizovala policie kousek od fakulty půl hodiny před masakrem, odhaluje dokument

Mobil čtyřiadvacetiletého studenta Filozofické fakulty, který při útoku na půdě univerzity 21. prosince zavraždil 14 lidí, policie lokalizovala půl hodiny před útokem v Pařížské ulici. Desítky policistů, včetně zásahové jednotky, prohledávaly prostory v jejím okolí, aniž by zamířily do samotné budovy. Informoval o tom web iDnes.cz s odkazem na „zprávu o získaných údajích“ úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia, kterou měl k dispozici.

Z dokumentu vyplývá, že 21. prosince ve 14:38, kdy už hodinu pátrali policisté po ozbrojeném studentovi, si měl mladík zapnout mobilní telefon. Ten byl lokalizován v Pařížské ulici, jen pár desítek metrů od budovy školy. „Policie do ulice najela, prohledávala okolí, pátrala u synagog i židovského hřbitova, ale do hlavní budovy fakulty nikoho neposlala,“ napsal deník iDnes.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Chci vidět tvář toho, kdo odvolal policii od fakulty, říká truchlící matka. Není sama

Pátrání po studentovi bylo vyhlášeno ve 13:19, za minutu policie pracovala s informací, že je student držitelem několika střelných zbraní. Tehdy do hlavní budovy Filozofické fakulty na Palachově náměstí ještě zamířila – vyslala tam dvě hlídky. „Důvodem byla skutečnost, že se jedná o první kontaktní adresu filozofické fakulty, kterou zobrazí internetový prohlížeč Google. Ze strany příbuzných studenta nebylo nikdy specifikováno, ve které konkrétní budově by se měl nacházet,“ má stát v dokumentu.

Místo ale kolem 14:00 opustili, a to i přesto, že dvě minuty po půl druhé středočeští policisté a hasiči potvrdili nález zastřeleného otce studenta a výbušného zařízení v domě v Hostouni na Kladensku.

V tu chvíli policie vyhodnotila situaci jako nebezpečnější, než „jen“ hledání sebevraha, a do pátrání byly zapojeny i další policejní složky. „Byly nasazeny další síly a prostředky, mimo jiné služba kriminální policie a vyšetřování, speciální pořádková jednotka, tříčlenná hlídka velitele policie z pohotovostní motorizované jednotky, dvoučlenná hlídka pohotovostní motorizované jednotky. Na místo (do Prahy, pozn. red.) byl vyslán také tým zásahové jednotky,“ popisují policisté.

Z dokumentu vyplývá, že se předpokládala přítomnost studenta v budově fakulty v Celetné ulici. Zásahová jednotka tam byla připravená k akci.

Klíčový okamžik nastal ve 14:38, kdy byl lokalizován mobil studenta. „Výsledek vyšel v okolí ulice Pařížská, mimo jiné v blízkosti objektu synagog a židovského muzea,“ popisuje policie v dokumentu získaném MF DNES. Součástí dokumentu má být podle deníku i mapa se zakresleným prostorem jednoznačně blíže budově na Palachově náměstí, konkrétně nějakých 200 metrů.

Ani to však policii nepřesvědčilo o tom, že by student mohl být právě tam. „Žádné indicie v té době nevedly k tomu, že by mířil do budovy na náměstí Jana Palacha a měl v úmyslu spáchat čin inspirovaný střelbou ve školách,“ sdělil po vyšetřování ředitel úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia Michal Tikovský.

Ani navzdory nálezu těla a výbušného systému v Hostouni či propojení s Klánovickými vraždami tak policie podle prvotních tvrzení prý nepředpokládala, že by student mohl zabíjet. Detaily zprávy přesto naznačují, že situaci brala velmi vážně a nasazení zásahové jednotky spíše napovídá tomu, že nešlo o běžné pátrání po člověku, který si plánuje vzít život.

Závěr policejní kontroly v dokumentu je však jednoznačný: „Nelze konstatovat, že policie věděla, že je život studentů filozofické fakulty v budově na náměstí Jana Palacha reálně a bezprostředně ohrožen.“

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hostouň se stále vzpamatovává z útoku na fakultu. Dům střelce už policie nehlídá

Tagy:
policie Praha Filozofická fakulta Univerzity Karlovy Zásahová jednotka střelba filozofická fakulta střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy