Bobtnající Dozimetr? Rakušan musí na kobereček. Fialu zajímají kontakty Mlejnka s Redlem

Zřejmě hlavou organizované skupiny je zlínský podnikatel Michal Redl. V minulosti byl odsouzený za podvody v kauzách Radovana Krejčíře.

Styky Mlejnka s Redlem

Nový šéf civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek měl podle webu Seznam Zprávy od roku 2012 kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) webu řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Předseda hnutí STAN bude svoje počínání muset vysvětlit i premiérovi Petru Fialovi (ODS).

„Ano, známe se od roku 2012,“ sdělil webu o Redlovi nový šéf civilní rozvědky. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ uvedl. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky.

„Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem ale jeho prostřednictvím nezískal,“ dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy kolem pražského dopravního podniku, kterou policie nazývá Dozimetr.

Rakušan o kontaktu věděl

„Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla kauza, ještě před mým ustanovením,“ řekl Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.

Jeden z obviněných v kauze Dozimetr podle webu Seznam Zprávy vypověděl, že Redl získával citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf ÚZSI kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii. „Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ sdělil k tomu Mlejnek.

Ministr vnitra Rakušan si přitom za jmenováním Mlejnka do čela civilní rozvědky stojí. „Je to profesionál s bezpečnostní prověrkou,“ konstatoval ministr s tím, že svou práci vykonává dobře. Jediným důvodem k odvolání by podle něj bylo, kdyby nezískal prověrku na přísně tajné. „Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ reagoval následně Rakušan. Vyloučil také, že by jméno kandidáta na šéfa ÚZSI konzultoval s exministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem, tedy se stranickými kolegy, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce.

Jedním z obviněných v kauze Dozimetr je vedle Redla i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN). Podle policie byl součástí organizované skupiny, která systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Na kobereček k Fialovi

Premiér Petr Fiala (ODS) kvůli dané situaci plánuje s ministrem vnitra a šéfem hnutí STAN Vítem Rakušanem schůzku. Jednání se má uskutečnit příští týden. Fiala prostřednictvím úřadu vlády sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší. „Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění dnes medializované záležitosti,“ uvedl Fiala.

Tagy: