Alexej Navalnyj kritik režimu
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj před svou smrtí mnoho let snášel nejrůznější útoky, mučení a urážky. List Washington Post připomněl, že na Navalného byl spáchán útok antiseptickým přípravkem a posléze novičokem. Hrozivému mučení pak Navalnyj čelil ve dvou vězeních.
Byl to muž, kterého se Vladimir Putin bál tak moc, že ani nevyslovoval jeho jméno. Tak hodnotí odkaz Alexeje Navalného americká CNN. O smrti hlavního představitele ruské opozice informovaly ruské úřady v pátek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brutální očistec odříznutý od světa. Jak to chodí ve věznici Polární vlk, kde zemřel Navalnyj
Rusko tvrdí, že se Navalnému náhle přitížilo a zemřel. List Washington Post napsal, že smrt opozičního lídra byla dost možná způsobena sérií útoků, mučení a dalších útrap, které Navalnyj snášel.
Brutální očistec odříznutý od světa. Jak to chodí ve věznici Polární vlk, kde zemřel Navalnyj
Trestanecká kolonie Poljarnyj volk (Polární vlk) leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem. Je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku. Trest si tu odpykávají vězni, kteří byli odsouzeni za vážné zločiny s trestem odnětí svobody na 20 a více let. Právě sem byl vloni v prosinci převezen Alexej Navalnyj a v této věznici skonal.
Hodili na něj něco zeleného
Všechno to začalo v roce 2017. Tehdy byl Navalnyj už uznávanou opoziční osobností a začínal mít čím dál větší vliv na veřejné mínění. Jeho tým zveřejnil video, ve kterém obvinil tehdejšího premiéra Dmitrije Medveděva z korupce.
Krátce poté se Navalnyj objevil na veřejnosti, kde na něj byl spáchán útok. Neznámí útočníci mu do obličeje hodili zelenou antiseptickou látku. Přípravek poškodil Navalnému pravé oko.
Vůbec nejznámější a nejhorší útok, který doživotně ovlivnil jeho zdraví, se stal v roce 2020. Navalnyj letěl z města Tomsk, kde se setkal s místními aktivisty, když se mu v letadle udělalo špatně. Podle svědků v letadle Navalnyj křičel bolestí.
Matka Navalného navštívila vězeňskou kolonii, kde zemřel její syn. Nechci kondolence, řekla
Ljudmila Navalná, matka ruského opozičníka Alexeje Navalného, navštívila v sobotu vězeňskou kolonii, kde zemřel její syn. Mluvčí Alexeje Navalného Kira Jarmyšová následně s odkazem na informace od Navalného matky potvrdila, že je Putinův kritik skutečně po smrti.
Letadlo nouzově přistálo v sibiřském Omsku, kde Navalnyj upadl do kómatu. Vypadalo to, že zemře. Nakonec byl letecky převezen k ošetření do Berlína, kde německé úřady oznámily, že byl otráven chemickou nervově paralytickou látkou Novičok. Navalnyj se pět měsíců zotavoval v Německu, kde se znovu učil chodit, mluvit a jíst. Zřejmě utrpěl kognitivní poruchy, poškození nervů mimo mozek a míchu a změny imunitního systému, což mohlo ovlivnit navždy jeho zdravotní stav.
Cesta do arktické hrůzy
Představitel ruské opozice posléze odmítl v exilu zůstat. Chtěl Putinovi čelit v Rusku. Jakmile se ale Navalnyj v roce 2021 do vlasti vrátil, byl okamžitě zatčen. Skončil v nechvalně proslulé věznici IK-2 Pokrov nedaleko Moskvy.
„Dozorci tam Navalného a další vězně záměrně udržovali při vědomí, což se rovnalo mučení, uvedl tehdy jeho advokát Vadim Kobzev,“ píše list Washington Post.
Navalného ve vězení trápily závratě, necitlivost končetin a bolest žaludku. Míval kašel a horečky.
Loni ruské úřady přemístily Navalného na ještě horší místo – do trestanecké kolonie Poljarnyj volk (Polární vlk), která leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem.
Lide vzpominaji na Navalneho po celem svete. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Alexej Navalnyj v dokumentárním filmu z roku 2022 promluvil o možnosti vlastní vraždy. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Pietní místo za Alexeje Navalného v Petrohadu (16. 2. 2024) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Navalnyj byl v létě 2023 odsouzen k dalším 19 letům vězení Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Poslední video Alexeje Navalného Zdroj: AP
Alexej Navalnyj Zdroj: Getty Images
Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj Zdroj: AP
Jakmile projdete branou, víte, že jste se ocitli v očistci, popisuje muž, který byl z věznice Polární vlk propuštěn v roce 2018. Jeho příběh tlumočila aktivistka za práva vězňů Olga Romanová. „V zimě jsou vězni shromážděni na nástupu. Museli jsme stát nehnutě. Nebylo dovoleno podupávat, ani si třít ruce. Bez pohybu v mrazu minus 45 stupňů jsme tam stáli půl hodiny, někdy i tři čtvrtě. Pokud se někdo pohnul, celá skupina byla polita vodou,“ popsal.
V obávané věznici Polární vlk také vydechl Navalnyj naposledy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruské úřady zadržují tělo zesnulého Navalného