Česká vláda tvrdí, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli agenti ruské GRU. Po tomto oznámení řada politiků a diplomatů volala po razantních krocích vůči Rusku a tvrdila, že jde o teroristický čin. Bezpečnostní analytik Josef Kraus tvrdí, že v tomto případě o státní terorismus nešlo.
„Státní terorismus není ukotven v mezinárodním právu a jeho definic je velké množství s různými akcenty na různé státní aktivity,“ vysvětluje Kraus. Podle něj se obecně v takové rovině jedná o terorismus „vykonávaný, podporovaný či sponzorovaný státem nebo státními zaměstnanci, a to vůči jinému státu i vůči nestátnímu aktérovi“.
Samotná exploze muničního skladu, za kterou podle BIS a české vlády stojí agenti ruské tajné služby GRU, nebyla podle Krause vyloženě terorismem. Ten je totiž běžně definován trojicí znaků – politickou motivací, systematickým použitím násilí či hrozbou násilí a primárností psychologického účinku. „Psychologický účinek je v případě terorismu klíčový, protože má mít efekt výrazně překračující okruh přímých obětí či svědků útoků. Např. prostřednictvím médií a tím, že se tito sledující dobře asociují s obětí,“ vysvětlil bezpečnostní analytik.
U výbuchu ve Vrběticích podle Krause nelze aplikovat druhý bod, tedy systematické použití násilí, protože se jednalo o jediný incident. Ruským agentům zjevně nešlo ani o splnění třetího bodu, tedy psychologického účinku, už jen proto, že se o pravé příčině exploze, při které v roce 2014 zemřeli dva Češi, veřejnost dozvěděla až o sedm let později.
„Sedm let jsme žili v domnění, že se jednalo o nehodu, možná zanedbání správy skladu munice a zbraní, ale rozhodně ne o teroristický útok. Strach možná v části veřejnosti byl, ale ze šlendriánu soukromé firmy spravující prostor či AČR, ale ne z působení GRU v ČR,“ dodává Kraus. Politický motiv tu podle něj sice je, ale ne přímo vůči Česku.
Na vlně emocí ze včera se začalo v médiích i ze strany různých komentátorů skloňovat sousloví "státní terorismus". Pojďme se na tento pojem podívat a vysvětlit si, proč incident ve Vrběticích nenaplňuje jeho znaky.
— Josef Kraus (@surowicz) April 18, 2021
(varování, následuje delší vlákno :-) )
Diplomat Kolář má opačný názor
Kraus dodal, že v případě Vrbětic nelze incident označit za terorismus. „Dva ze tří definičních znaků terorismu nelze na tento případ aplikovat. Označovat incident za projev státního terorismu, jakkoli lze nyní prokázat zapojení cizího státu do této události, je proto chybné,“ zakončil analytik na Twitteru.
Opačný názor na věc má diplomat a bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář. Ten v pořadu K věci na CNN Prima NEWS řekl, že šlo o státní terorismus, protože útok spáchala dvojice ruských agentů, kteří podléhají nejvyššímu vedení Ruské federace. „S podporou ruské ambasády v Praze provedli akt, který vyústil v teroristický útok,“ řekl svůj názor Kolář.
Diplomatická krize Česka s Ruskem
O ruské účasti na explozi muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku informoval v sobotu premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem vnitra a dočasným šéfem diplomacie Janem Hamáčkem (ČSSD).
Za útokem měli podle informací Bezpečnostní informační služby stát ruští agenti, jejichž pravá jména mají být Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Nejde o neznámé osoby, protože tito dva Rusové měli stát i za otravou ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii v roce 2018. Skripalovi však otravu látkou novičok i přes velké zdravotní komplikace přežili.
Vládní představitelé Česka v sobotu oznámili, že Česko vyhostí 18 ruských diplomatů. Ti dostali 48 hodin na opuštění země, což v pondělí odpoledne skutečně učinili. Rusko obvinění odmítlo a reagovalo tím, že oznámilo vyhoštění hned 20 českých diplomatů, kterým navíc dalo jen 24 hodin na opuštění země. Čeští hodnostáři již během pondělní noci přistáli na ruzyňském letišti v Praze.