V Omsku zemřel lékař, který léčil opozičního předáka Alexeje Navalného. Ve věku 55 let dostal infarkt. Navalnyj se v nemocnici, v níž lékař působil, léčil několik dní poté, co byl loni 20. srpna otráven v letadle. Později ho na nátlak rodiny převezli do německé nemocnice, Navalnyj později ruské lékaře obvinil, že jeho přemístění zdržovali záměrně.
Sergei Maksimishin, zástupce vedoucího lékaře pro anesteziologii a resuscitaci v pohotovostní nemocnici v Omsku, zemřel ve věku 55 let. Mluvčí regionálního ministerstva zdravotnictví Galina Nazarovová řekla listu Kommersant, že příčinou jeho smrti se stal infarkt. V nemocnici byl jedním z nejstarších lékařů.
Na oficiálních stránkách nemocnice uvádí, že Maksimishin pracoval v nemocnici dlouhých 28 let. „Jeho pracovní zkušenosti, odborné znalosti, erudice, respekt ke kolegům přispěly k vytvoření vysoce kvalifikovaného týmu, který každý den řeší obtížné úkoly a pomáhá pacientům se závažnými onemocněními,“ napsal vedoucí lékař nemocnice Evgeny Osipov.
Leonid Volkov, náčelník štábu Navalného, potvrdil, že Maksimishin byl pověřen léčením vůdce opozice. „Sergey Maksimishin byl vedoucím oddělení, které ošetřovalo Alexeyho Navalného, a měl na starosti jeho léčbu, konkrétně jeho lékařsky vyvolané kóma,“ řekl Volkov pro CNN.
„Maksimishim věděl o stavu Alexeje víc než kdokoli jiný,“ dodal. „Ruský systém zdravotní péče je však velmi špatný a není neobvyklé, aby lékaři v jeho věku náhle zemřeli. Pochybuji ale, že se jeho úmrtí bude vyšetřovat,“ pokračoval Volkov.
Převoz Navalného lékaři záměrně brzdili
Alexeje Navalného převezli do omské nemocnice loni 20. srpna poté, co ztratil v letadle směřujícím z Tomska do Moskvy vědomí. Tamní lékaři se nejdříve přikláněli k verzi, že se u opozičního předáka projevily příznaky otravy. „Máme několik pravděpodobných diagnóz. Zvažujeme i možnost otravy, ale zatím jsme nenašli stopy jedu v jeho krvi ani moči,“ citovala agentura Ria Novosti zástupce vedoucího lékaře omské nemocnice Anatolije Kaliničenka. Později mu však diagnostikovali metabolickou poruchu, která měla údajně vyvolat prudký pokles hladiny cukru v krvi.
Navalného rodina trvala na tom, aby ho převezli do Německa a následné lékařské péči se podrobil tam. Jeho převoz však omská nemocnice brzdila a nedoporučovala, podle nich nebylo přemístění ze zdravotních důvodů možné. Později však změnili názor. Stav pacienta se prý stabilizoval a Navalnyj tak mohl být přepraven do zahraničí.
Sám Navalnyj o několik měsíců později zveřejnil na YouTube video, ve kterém řekl, že omští lékaři záměrně oddalovali jeho převoz. Podle něj nechtěli, aby zahraniční lékaři odhalili otravu. Navalnyj ze své otravy jedem Novičok obviňuje ruské bezpečnostní služby a prezidenta Vladimira Putina, což jsou obvinění, která Kreml opakovaně popírá.