Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Navalnyj byl v létě 2023 odsouzen k dalším 19 letům vězení.

Zemřel Navalnyj

Zesnulý Alexej Navalnyj byl nejvýraznějším odpůrcem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, opozičním vůdcem a bojovníkem proti korupci. Po návratu z Německa, kde se léčil z otravy, kterou připisoval Kremlu, byl v Rusku uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a nakonec 19 let vězení. Vinu odmítal a hovořil o snaze režimu umlčet kritiku. Navalnyj zemřel v pátek 16. února, příčina se zjišťuje.

Navalnyj se podle CNN do protestů proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi naplno zapojil po vítězství jeho strany v parlamentních volbách v roce 2011. Za účast na demonstraci byl 5. prosince zatčen a 15 dní strávil ve vězení. Ve stejném roce založil své protikorupční hnutí. V březnu 2012 ho policie zadržela znovu, tentokrát za účast na protestech po Putinově vítězství v prezidentských volbách.

ČTĚTE TAKÉ: Brutální očistec odříznutý od světa. Jak to chodí ve věznici Polární vlk, kde zemřel Navalnyj

Navalného, vystudovaného právníka, poprvé odsoudili v roce 2013 za zpronevěru v dřevařské firmě Kirovles k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody. Navzdory rozsudku skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Soud pak nařídil nový proces, který skončil pětiletou podmínkou. Pravomocný rozsudek mu podle ruských zákonů zabránil kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018.

V prosinci 2014 dostal Navalnyj za zpronevěru 27 milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher podmíněný trest odnětí svobody v délce 3,5 roku. Firma přitom tvrdila, že neutrpěla žádnou škodu a Evropský soud pro lidská práva (ECHR) shledal tehdejší proces nespravedlivým, za což Rusko vyplatilo Navalnému odškodnění.

V srpnu 2020 se mu v letadle na cestě do Moskvy udělalo špatně a upadl do kómatu. „Předpokládáme, že Alexej byl otráven něčím, co mu bylo přimícháno do čaje,“ uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová. Lékařské péče se Navalnému dostalo v Německu. Specialisté zde zjistili, že byl otráven nervovým jedem novičok. Oponent režimu obvinil z otravy Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy. Na konci srpna jej lékaři z nemocnice propustili.

Třikrát u soudu

Do Ruska se vrátil v lednu 2021, hned na letišti ho však zatkla policie. Zadržen byl z důvodu, že podle úřadů porušil pravidla dříve uloženého podmíněného trestu za podvod na kosmetické firmě Yves Rocher. Soud ho následně kvůli tomu uvěznil zhruba na 2,5 roku nepodmíněně. Navalnyj držel na čas ve vězení hladovku.

Další proces s Navalným začal v únoru 2022 přímo ve věznici. Prokuratura požádala ruský soud, aby Navalnému uložil další trest 13 let vězení za podvod a pohrdání soudem. Podle obžaloby použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně Navalného Fondu boje s korupcí, který úřady mezitím zakázaly jako extremistickou organizaci. V březnu téhož roku ho soud shledal vinným z podvodu a z pohrdání soudem a poslal ho na devět let do vězení.

Opět stanul před soudem znovu loni v červenci. A to přímo ve věznici IK-6 s nejpřísnějším režimem Melechovo v ruské Vladimirské oblasti, kde si odpykával předchozí trest. Obviněn byl ze založení a financování extremistické organizace, z výzev k extremismu, ze zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti a z „rehabilitace nacismu“. Prokuratura později požádala soud, aby Navalnému vyměřil dalších 20 let za mřížemi. Loni 4. srpna jej soud za extremismus poslal na 19 let do vězení. Západní činitelé verdikt odsoudili a vyzvali k opozičníkově propuštění.

Stín nacionalistické minulosti

Na začátku loňského prosince Navalnyj podle jeho spolupracovníků zmizel z vězení. Zprávy o něm získali až po třech týdnech. Z věznice v ruské obci Melechovo byl převezen do vězeňské kolonie ve městě Charp v Jamalo-něneckém autonomním okruhu na Sibiři, kde jej hned po odchodu z karantény zavřeli na samotku. Kruté podmínky v trestanecké kolonii Poljarnyj volk (Polární vlk), která se nachází asi 60 kilometrů za polárním kruhem, sarkasticky komentoval začátkem ledna na sociální síti Telegram.

ČTĚTE TAKÉ: Navalnyj zmizel z vězení, říká jeho mluvčí. Spolupracovníkům se už téměř týden neozval

Ruský opozičník byl občas kritizovaný za svou nacionalistickou minulost. Spoluzaložil například hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu a s nimi spojované kriminalitě. Do ruské politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského, ze které byl ale v roce 2007 vyloučen právě za nacionalistické postoje.

V říjnu 2021 udělil Evropský parlament Navalnému Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Ocenil ho za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva.

Navalnyj zemřel v pátek 16. února. Vězeňská služba ve vyjádření uvedla, že se Navalnému po procházce udělalo špatně a ztratil vědomí. Lékaři podle ní podnikli vše, aby jej oživili, ale bezvýsledně. Konstatovali jeho smrt, citoval list Kommersant na svém webu z vyjádření. Zdroj deníku tvrdí, že za jeho smrt může krevní sraženina. Bylo mu 47 let.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozhovor s Carlsonem jsem si neužil, řekl Putin. Postěžoval si na Američanovu pasivitu

Tagy: