„Krach pouhých sedmnáct dní před 29. březnem, datem určeným pro brexit, jen zvětšuje šanci pro odchod Británie bez dohody.“
Aktualizace 20:30: Britští poslanci v Dolní komoře poměrem 312 a proti 308 hlasů rozhodli, že k brexitu nemůže dojít, a to nikdy bez dohody. Poslanci nepodpořili kompromisní návrh na odklad brexitu do května, aby bylo možné připravit se na odchod země z EU bez dohody. Premiérka Mayová tím utrpěla další porážku, neboť vládní návrh vylučuje brexit bez dohody jen k datu naplánovaného odchodu. Ve čtvrtek poslance čeká další hlasování, tentokrát zda brexit, plánovaný na 29. března, odložit.
Původní článek
Tato slova vyslovil po hlasování v dolní sněmovně britského parlamentu předseda Evropské rady Donald Tusk. Včera večer pohled na britskou premiérku Theresu Mayovou stačil a všem bylo jasné, že je se vším konec. Byla bledá, chraptěla až šeptala a byla evidentně ze všeho vyčerpaná. Stejně tak jsou vyčerpány možnosti pro jednání s EU. Nyní vše záleží na Britech, pro jakou cestu se rozhodnou.
Vše leží na bedrech britských poslanců. Evropská unie nyní nemůže nijak přispět. Michel Barnier, hlavní unijní vyjednavač pro brexit, prohlásil: „Z bezvýchodné situace musí najít řešení jen Británie!“ Donald Tusk uvedl, že pokračují přípravy na brexit a už jen nabízí: „Když dojde k zdůvodněné žádosti o odložení brexitu, potom 27 členů žádost zváží a jednohlasně se rozhodne.“ EU má nyní prioritu - zajistit nenarušený chod všech unijních institucí.
Vzhledem k obavám Britů z divoké rozlučky a chaosu obyvatel, kteří začnou v panice nakupovat, co se dá, zdá se, podle zkušených pozorovatelů v Londýně, že spíše dojde k odložení brexitu.
Další řešení, a to volání opozice – Jeremy Corbyna - po vypsání všeobecných voleb, zůstane nejspíše nevyslyšeno.
Tvrdý zastánce brexitu Nagel Farage opět na scéně
Již se pomalu zapomnělo na jednoho z původců a propagátorů myšlenky brexitu Nagela Farageho, bývalého lídra Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).
Ještě začátkem března se Farage sešel s Donaldem Trumpem ve Washingtonu během setkání pravicových stran, kde spolu mluvili a americký prezident nabil Faragovi baterky. Řekl mu, že na nějaký „deal“ s EU, který propaguje premiérka Mayová, nemá přistoupit (viz). Pročítáte-li Farageho twitter, zjišťujete, že Trumpova slova si vzal k srdci. Pustil se s vervou sobě vlastní do premiérky a největší poklonu jí udělil, když řekl, že sice „nadřízené nemusíme mít rádi, ale musíme je respektovat“. Do Mayové se pak tvrdě až osobně pustil, když nejprve vychválil generálního prokurátora Coxe jako čestného muže, který řekl pravdu o premiérkou dojednaném dodatku k brexitu. „To, co se stalo ve Štrasburku, nebylo nic jiného než naprostá šaráda. Mám obavu, že u Mayové, která je dcerou vikáře, se toto dědictví projevilo tím, že dostala strach ze zjevné pravdy,“ řekl Farage a myslí si, že právě generální prokurátor by byl dobrou náhradou v mezidobí za Mayovou, když hlasování neprojde.
Nigel Farage také odhaduje budoucnost: „Zcela jistě dojde k tomu, že příští čtvrtek naše premiérka pojede na evropský summit do Bruselu a předvede tam další ponižující ukázku, když požádá o prodloužení brexitu podle článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU.“ Farage se odvolal na prohlášení unijního vyjednavače Barniera, že další fáze může trvat až čtyři roky. „My ale nechceme ztrácet další čtyři roky našeho života, další čtyři roky utrpení,“ hromoval Farage a jeho představa je taková, že by se požadavek na další prodloužení měl vetovat. K tomu lakonicky dodal: „I když na silnici došlo k několika menším bouračkám, odjíždíme!“ Navíc zaútočil směrem k poslancům: „Chcete Spojené státy Evropské, chcete společnou armádu, chcete, aby se všichni připojili k euru, chcete se zbavit národních států?“
To je jasné Farageho stanovisko, politika, který rozpoutal brexit a který má zásadně jiný názor od premiérky Mayové, která je pro odchod z EU dohodou.
Mirko Radušević