Čechem založený startup ThinkOrbital vyslal nový satelit. Společně s ním cestuje i české pivo

Vesmírné stanice ThinkOrbital

Video o prvním letošním letu satelitu ThinkOrbital

ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, vypustil experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise bylo otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopravila na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie.

Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování ve vesmíru, které ověřilo funkčnost technologie elektronového paprsku. Ta najde široké uplatnění v robotice a napříč vesmírným průmyslem. Tento experiment byl poprvé uložen na prvním stupni rakety, což do té doby společnost SpaceX nikomu neumožnila. Následně první stupeň bezpečně přistál na plošině „Just Read The Instructions“. Vzorek svařeného materiálu byl po návratu na Zemi analyzován v laboratořích NASA a Evropské vesmírné agentury ESA.

ČTĚTE TAKÉ: Japonský neúspěch. Start komerční rakety se znovu nepovedl, přišel pokyn k sebedestrukci

V sobotu odletěl už druhý experiment s názvem Flight-2. Tentokrát byl rozšířen o další funkce – mimo sváření poprvé testoval také řezání a rentgenovou inspekci svárů – tento satelit bude obíhat Zemi po dobu několika let.

Dlouhodobým cílem ThinkOrbital je výstavba nové generace velkých stanic ThinkPlatforms, které budou roboticky montovány a svařovány přímo na oběžné dráze či na povrchu Měsíce. Tým ThinkOrbital tak otevírá cestu ke stavění vesmírné infrastruktury v rozměrech, které nebyly dříve možné.

To nabídne nové možnosti, jako jsou výstavba velkých lodí, bydlení, výrobních kapacit, opravy satelitů na orbitě, nebo dokonce modulů pro kulturní akce. NASA podpořila vývoj této revoluční technologie a infrastruktury svým grantem určeným pro budování nové generace komerčních vesmírných modulů.

Na konceptech těchto stanic, vizualizacích a videích ThinkOrbital spolupracuje s pražským studiem XTEND DESIGN, které vede vesmírný architekt Tomáš Rousek. Toho projekt velice inspiroval a postupně se stal ředitelem architektury ve společnosti ThinkOrbital.

„Elektronový paprsek je jako švýcarský nůž pro stavebnictví ve vesmíru: umožňuje svářet, řezat, tisknout z kovu i měsíčního prachu a dokonce i rentgenovat. Pokud jste viděli scénu ze Star Treku, kde staví loď Enterprise, tak toto je přesně to nářadí, co je na to potřeba,“ říká Rousek.

V rámci tohoto letu rakety Falcon 9 nepůjde o jedinou českou stopu. Ve stejném prostředku se sveze i první chorvatská družice, kterou vyrobila firma Spacemanic sídlící v Brně. Do této společnosti se přidá také česká studentská družice LASARsat, která poslouží jako testovací terč pro výzkum laserového restartu družic a dokonce obsahuje i pivo z klášterního pivovaru Porta Coeli.

O společnosti ThinkOrbital

Společnost ThinkOrbital Inc. je startup v Coloradu vyvíjející technologie pro novou generaci vesmírné infrastruktury. Připravované systémy robotické autonomní montáže a svařování ve vesmíru přinášejí revoluční možnosti v tomto odvětví. Tyto funkce budou klíčovou součástí nástroje ThinkToolkit, technologie pro vesmírnou konstrukci a servisní činnosti, která se skládá z několika nástrojů na robotickém rameni.

Vlajkový produkt společnosti je platforma ThinkPlatform, koncepce velkých vesmírných modulů a stanic s konfiguracemi pro více misí, která podporuje širokou škálu potřeb soukromého i veřejného sektoru. Od modulů pro bydlení po servisování družic, odstraňování vesmírného odpadu, výrobu ve vesmíru, výzkumných misí, skladování a doplňování paliva na oběžné dráze.

Díky nebývale prostorným modulům by bylo možné v budoucnu provozovat jak výzkum a vesmírnou turistiku, tak i kulturní akce. Více informací na thinkorbital.com.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina posílá do boje „robotického ničitele“ s těžkým kulometem. Podívejte se, jak funguje

Tagy:
vesmír NASA Země technologie SpaceX oběžná dráha Evropská kosmická agentura věda a technika svařování umělá družice vědecký výzkum průzkum vesmíru Tomáš Rousek věda a technologie produkty a služby ekonomika, obchod a finance technologie a inženýrství průzkumná výprava ThinkOrbital