Předvánoční období je pro mnoho domácností finančně náročné, a když se k němu přidá ještě nečekaný nedoplatek za elektřinu či plyn, mnoho spotřebitelů automaticky sáhne po půjčce. Existuje přitom několik možností, jak se s nečekaným výdajem vypořádat a nezadlužit se.
Jednejte rychle
Ačkoliv se na první pohled může nečekaně vysoký nedoplatek zdát nepřekonatelnou věcí, důležité je hlavně zachovat chladnou hlavu a začít situaci řešit. Odborníci se shodují, že klíčem je především včasná komunikace s dodavatelem.
ČTĚTE TAKÉ: Drahé máslo? Bude hůř. Vlády potraviny spíše zdražují, říká dvojka na zemědělském trhu
„Nedoplatek rozhodně neignorujte, ale není nutné hned sahat po půjčce. Důležité je co nejdříve kontaktovat svého dodavatele a pokusit se domluvit splátkový kalendář, případně odložení platby,“ radí Tomáš Suchý, ředitel energetické poradenské společnosti encall.
Dodavatelé se snaží vyjít vstříc
Ačkoliv podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nemají dodavatelé povinnost vypsat splátkový kalendář, většina z nich se snaží klientům vyjít vstříc. Někteří však mohou mít přísnější podmínky, například částečnou úhradu dluhu.
„Případy vždy posuzujeme individuálně a jsme schopni zákazníkovi ve finanční tísni například prověřit správné nastavení záloh nebo navrhnout splátkový kalendář, který pomůže přechodně rozložit náklady na energie,“ představuje možnosti Pavel Grochál, tiskový mluvčí innogy.
„Dohodnout se dá leccos, pokud je nedoplatek problematický, lze samozřejmě modifikovat zálohy i navrhnout splátkový kalendář. Je ovšem nutné, aby spotřebitel už neměl aktivní splátkový kalendář a platil včas zálohy,“ upřesňuje podmínky dodavatele Yello tiskový mluvčí Viktor Procházka.
Jak na splátkový kalendář
Nejjednodušší je požádat o splátkový kalendář on-line v zákaznickém účtu na stránkách dodavatele. Tuto možnost nabízí zejména velcí dodavatelé. Nejčastěji ji najdete u detailu vyúčtování.
Pokud dodavatel on-line formulář neposkytuje, ani nespecifikuje, jak v takové situaci postupovat, je další možností kontaktovat zákaznickou linku telefonicky či emailem. Popište jednoduše svoji situaci a zeptejte se na možnost splátkového kalendáře. Dodavatel vám přesně řekne, jak postupovat při podání žádosti a rozložení, případně odložení platby.
„Splátkový kalendář bychom si měli dohodnout realisticky a měli bychom překontrolovat, zda v písemné dohodě platí vše, na čem jsme se s dodavatelem ústně domluvili,“ upozorňuje Jan Hamrník, tiskový mluvčí ERÚ.
Další možnosti pomoci
Kromě odložení platby nedoplatku či případného splácení existuje také možnost pomoci od Úřadu práce či neziskové organizace.
„Úřad práce vám může přiznat příspěvek na bydlení, který pomáhá nízkopříjmovým občanům nebo rodinám při placení nákladů na bydlení. Žádat o něj lze až tři měsíce zpětně. Pokud ani příspěvek nepomůže, je možné na Úřadě práce požádat ještě o doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, případně o takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc,“ vypočítává Hamrník možnosti, jak se s vysokými náklady za energie vypořádat.
Se žádostí o státní příspěvek může pomoci nezisková organizace. „Spolupracujeme s Asociací občanských poraden (AOP). Jejich zkušení odborníci lidem zdarma poradí, jak získat finanční pomoc od státu pro překonání nepříznivé finanční situace. Mnozí lidé totiž často ani netuší, že mají nárok na nějakou státní dávku nebo podporu, případně si neumí pomoc od státu zařídit. Experti z AOP jim tak mohou pomoci s vyplněním potřebných formulářů a podobně,“ shrnuje Grochál.
Když se vám nedoplatek nezdá, zkontrolujte fakturu
Pokud je pro vás nedoplatek překvapením i přes pravidelnou kontrolu záloh, vyplatí se zkontrolovat správnost faktury. Přestože je celý proces vystavení vyúčtování automatizovaný, může na straně dodavatele dojít k chybě.
Zkontrolujte proto, zda údaje o odečtech odpovídají skutečné spotřebě. Pokud jde o odhad, můžete požádat o upřesnění podle aktuálního stavu měřidla. Ujistěte se také, že vám byly účtovány správné ceny podle vaší smlouvy. V případě jakékoliv chyby můžete vyúčtování reklamovat.
Snižte své výdaje za energie
Možností, jak srazit své výdaje za energie, je kromě snižování teploty v bytě a dalších klasických opatření také změna dodavatele elektřiny či plynu. „Někteří spotřebitelé zůstávají u stejného dodavatele i několik let v řadě. Jeho změnou přitom průměrně ušetří kolem 20 procent na ročních výdajích za energie,“ říká Suchý.
Předcházejte problémům
Ačkoliv dodavatelé nastavují zálohy na základě průměrné spotřeby, vždy se může stát, že se vám spotřeba v některých měsících rapidně zvedne – například kvůli pouštění odvlhčovače v zimních měsících. Zálohy k pokrytí spotřeby přestanou stačit a vznikne nedoplatek.
Důležité je v takové situaci udělat kontrolní samoodečet a své zálohy navýšit tak, aby odpovídaly aktuální spotřebě. Řada dodavatelů nabízí nástroje, díky kterým můžete jednoduše sledovat spotřebu a měnit výši záloh on-line. Pokud tuto možnost nemáte, odložte si alespoň peníze na nedoplatek předem.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta