![Schillerová: Stanjura lepí rozpočty jako vlaštovčí hnízdo, nevěřím mu. Skopeček připomněl Klause](https://cdn.administrace.tv/2024/12/17/mini_169/48d93e4516d2d2625f9eea2a9ad78c62.jpg)
Schillerová: Stanjura lepí rozpočty jako vlaštovčí hnízdo, nevěřím mu. Skopeček připomněl Klause
Vláda schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti. Ten sice slibuje lepší ochranu na internetu pro každého z nás, vyvolává ale obavy, že firmám se kvůli němu zvýší náklady, a ty pak růst cen promítnou do svých výrobků a služeb. Zdražování se následně může dotknout širokého spektra od potravin přes energie až po bankovnictví a zdravotní péči.
Česká republika v říjnu čelila rekordnímu počtu kyberútoků. Za částí z nich stála ruská odnož hacktivistické skupiny Anonymous a Killnet. Cílem byly státní infrastruktura a dopravní podniky. Hackerským výpadům se nicméně nevyhnuli ani mobilní operátoři. Frekvence útoků narůstá už dlouhé roky, vše ale urychlila válka na Ukrajině. Experti uvádějí, že jedním z důvodů kyberútoků mohla být návštěva české delegace v Kyjevě.
Co je a co není kritická infrastruktura v oblasti informačních technologií, je naprosto zásadní otázka. Nalézt na ni odpověď se nyní snaží soukromí poskytovatelé telekomunikačních a informačních služeb na straně jedné a stát prostřednictvím Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na straně druhé. „Snažíme se státu sdělit, že nejsme proti regulaci, ale že je zapotřebí ji vytvářet na základě dialogu s námi,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Rejzek, šéf organizace, která zastupuje nemalou část informačního a telekomunikačního sektoru.
Zahltit, zpomalit a ideálně i vyřadit z provozu. České servery se už několik týdnů perou s tzv. DDoS útoky. Terčem ruských hackerů se staly nejen webové stránky policie, vlády i ministerstev, ale také banky či České dráhy. V principu jde o poměrně jednoduchou formu kybernetických útoků, které jsou ale překvapivě dostupné i komerčně. Navíc je zpravidla velice obtížné vystopovat původní zdroj útoků. Jak se proti nim bránit?
Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom ve středu informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Nynější hackerský útok se týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.
České republice hrozí v souvislosti se situací na Ukrajině zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků, uvedl v pátek ve svém prohlášení Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou mít podobu kyberšpionážních operací ze strany cizí moci či útoků směřovaných na dostupnost dat.
Napětí kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany se nadále stupňuje. Jan Bartošek, poslanec KDU-ČSL, člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost, obvinil ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka z obcházení doporučení bezpečnostních služeb, ministerstev vnitra a zahraničí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, i vlády. A to pokud do tendru na dostavbu Dukovan přizve ruský podnik Rosatom.
Hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy, uvedl v úterý web Deníku N. Poliklinikám v Legerově, Kartouzské a Myslíkově ulici nefunguje podle webu e-mailová pošta ani objednávkový systém a lékaři přišli o přístup do databází laboratoří. Internetový útok na společnost Poliklinika IPP potvrdila její jednatelka a také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Zdravotnictví představuje podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) lákavý cíl pro svou snadnou vydíratelnost a od první poloviny roku je ještě více ohroženo v souvislosti s pandemií koronaviru. Česko se s pravděpodobností 55 až 70 procent během následujícího roku nevyhne vyděračským útokům (ransomware) na podniky a organizace. Jednou z nejvíce ohrožených oblastí je přitom právě zdravotnictví, vyplývá z analýzy NÚKIB.
Strategická instituce státní správy čelila loni kybernetické špionáži, patrně z Ruska. Narušilo to důvěrnost dat v jejích sítích. Ve své výroční zprávě to uvedl Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. O jakou strategickou instituci šlo, ale úřad ve zprávě nepíše.
Sněmovní podvýbor pro ICT a telekomunikace jedná o zabezpečení sítí páté generace bezdrátových systémů (5G). Ty umožní fungování mobilních sítí a vytvoří i budoucí infrastrukturu. Existují proto obavy z možného zneužití.
Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).