CNN Prima News NÚKIB

NÚKIB

Výpis příspěvků ke štítku „NÚKIB“

Putinovo hackerské tsunami. Na Česko útočili ruští Anonymous, cílem byli i mobilní operátoři

10. listopadu 2022 08:50

Česká republika v říjnu čelila rekordnímu počtu kyberútoků. Za částí z nich stála ruská odnož hacktivistické skupiny Anonymous a Killnet. Cílem byly státní infrastruktura a dopravní podniky. Hackerským výpadům se nicméně nevyhnuli ani mobilní operátoři. Frekvence útoků narůstá už dlouhé roky, vše ale urychlila válka na Ukrajině. Experti uvádějí, že jedním z důvodů kyberútoků mohla být návštěva české delegace v Kyjevě.

Chystá se obří regulace informačních technologií. Svým dopadem předčí GDPR, míní expert

27. září 2022 12:29

Co je a co není kritická infrastruktura v oblasti informačních technologií, je naprosto zásadní otázka. Nalézt na ni odpověď se nyní snaží soukromí poskytovatelé telekomunikačních a informačních služeb na straně jedné a stát prostřednictvím Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na straně druhé. „Snažíme se státu sdělit, že nejsme proti regulaci, ale že je zapotřebí ji vytvářet na základě dialogu s námi,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Rejzek, šéf organizace, která zastupuje nemalou část informačního a telekomunikačního sektoru.

Pomalé i nedostupné stránky. Jak fungují DDoS útoky, které vyřadily z provozu české weby?

30. dubna 2022 15:32

Zahltit, zpomalit a ideálně i vyřadit z provozu. České servery se už několik týdnů perou s tzv. DDoS útoky. Terčem ruských hackerů se staly nejen webové stránky policie, vlády i ministerstev, ale také banky či České dráhy. V principu jde o poměrně jednoduchou formu kybernetických útoků, které jsou ale překvapivě dostupné i komerčně. Navíc je zpravidla velice obtížné vystopovat původní zdroj útoků. Jak se proti nim bránit?

Rozsáhlý hackerský útok v Česku. Jedním z cílů se staly i České dráhy

20. dubna 2022 09:31
Aktualizováno

Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom ve středu informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Nynější hackerský útok se týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Havlíček s Dukovany obchází vládu, ministerstva i zpravodajce, tvrdí lidovec Bartošek

29. března 2021 10:13

Napětí kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany se nadále stupňuje. Jan Bartošek, poslanec KDU-ČSL, člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost, obvinil ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka z obcházení doporučení bezpečnostních služeb, ministerstev vnitra a zahraničí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, i vlády. A to pokud do tendru na dostavbu Dukovan přizve ruský podnik Rosatom.

Další hackerský útok: Třem soukromým poliklinikám v Praze nefungují lékařské databáze

16. března 2021 16:29
Aktualizováno

Hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy, uvedl v úterý web Deníku N. Poliklinikám v Legerově, Kartouzské a Myslíkově ulici nefunguje podle webu e-mailová pošta ani objednávkový systém a lékaři přišli o přístup do databází laboratoří. Internetový útok na společnost Poliklinika IPP potvrdila její jednatelka a také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Česko se musí připravit na kyberútoky proti zdravotnictví, varuje NÚKIB

15. října 2020 22:29

Zdravotnictví představuje podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) lákavý cíl pro svou snadnou vydíratelnost a od první poloviny roku je ještě více ohroženo v souvislosti s pandemií koronaviru. Česko se s pravděpodobností 55 až 70 procent během následujícího roku nevyhne vyděračským útokům (ransomware) na podniky a organizace. Jednou z nejvíce ohrožených oblastí je přitom právě zdravotnictví, vyplývá z analýzy NÚKIB.

Zvyšuje se počet hackerských útoků. Odborníci radí, jak se proti nim bránit

26. května 2020 10:50

Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

USA versus Huawei: Čínský obr se už rok úspěšně vyhýbá americkému embargu

26. května 2020 09:24

Administrativa Donalda Trumpa přidala před rokem společnost Huawei na černou listinu. Americké firmy tak čínskému gigantu nesmějí dodávat součástky bez souhlasu Washingtonu. Podle finančních výkazů ale americká karanténa čínskému gigantovi svědčí. Huawei se tak může stát technologickým hegemonem, bez kterého se neobejde ani výstavba mobilních sítí páté generace. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) však firmu nadále považuje za bezpečnostní hrozbu.