Napětí kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany se nadále stupňuje. Jan Bartošek, poslanec KDU-ČSL, člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost, obvinil ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka z obcházení doporučení bezpečnostních služeb, ministerstev vnitra a zahraničí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, i vlády. A to pokud do tendru na dostavbu Dukovan přizve ruský podnik Rosatom.
Havlíček minulý týden oznámil, že ČEZ začne oslovovat uchazeče o dostavbu Dukovan. Ti by měli obdržet technické specifikace a budou odpovídat na bezpečnostní otázky. Kromě Francie, Jižní Koreje a USA má ČEZ oslovit i Rusko. Před tím však dlouhodobě varují české bezpečnostní složky.
Odvolejte ministra Havlíčka, ohrožuje bezpečnost země, žádá část opozice
Devatenáct opozičních zákonodárců poslalo otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v němž vyzývají k odvolání vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) z vládních postů kvůli postupu ohledně tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Havlíček podle nich svým jednáním ohrožuje bezpečnost České republiky.
Proto Bartošek v pátek řešil Havlíčkův krok ve Sněmovně. Na otázku, co mu vadí, v rozhovoru pro Radiožurnál odpověděl: „Krok ze strany ministra Havlíčka je zcela nepochopitelný, protože bylo jasně řečeno, jakým způsobem bude vláda postupovat. On mimo jiné napřímo říká, že osloví ruskou firmu Rosatom. Pokud tak učiní, je to obcházení nejenom doporučení našich bezpečnostních služeb, včetně ministerstva vnitra a ministerstva zahraničí, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, ale je to i obcházení usnesení vlády.“
Ta podle Bartoška dvakrát akceptovala a přijala to, že Rusko a Čína patří mezi země, které by se neměly podílet na výstavbě „jádra“ v Česku. „A ministr Havlíček v rozporu s tímto usnesením v podstatě obešel vládu a řekl, že tuto firmu z Ruska osloví. A to je podle mne špatně,“ doplnil Bartošek.
Havlíček se brání, že nejde o zahájení tendru
Havlíček se brání tím, že se nejedná o zahájení tendru, a proto prý s vládou nic projednávat nemusel. K tomu Bartošek poznamenal: „Z celého toho chování vyplývá, že jsou tady určité snahy udržet Rosatom ve hře, je vidět, že je tu zájem z určitých kruhů, udržet ve hře i Rusko. Myslím, že pokud vláda řekla, že Rosatom nechce ve výstavbě jádra a najednou by přišlo i směrem k nim poptávka, tak si to Rosatom bude jednoznačně vykládat jako pozvání do hry. O tom jsme pevně přesvědčený. A do budoucna to České republice může velmi zkomplikovat její vyjednávací možnosti.“
Havlíček tvrdí, že lze Rosatom z výběrového řízení na dostavbu Dukovan kdykoliv vyřadit. To však Bartošek rozporuje: „Tak úplně to není. Premiér Babiš při jednáních říkal, že v okamžiku, kdy se rozjede tendr, tak z toho mohou vyplývat i závazky, případná arbitráž. Nejsem právník, ale vycházím z toho, co říkal premiér na jednání i se zástupci opozičních stran. To je to, co to celé komplikuje.“
Nouzový stav za Dukovany Rusku? Komunisté nejsou tak hloupí, myslí si vládní poslanci
Podpora prodloužení nouzového stavu ze strany KSČM mohla být výměnou za plánované pozvání ruské společnosti Rosatom do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Domněnku v tomto smyslu vyslovila v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Podle Bartoška jde o projekt na dalších 20 let, tedy pět vlád, které by měly vzejít ze sněmovních voleb. První jsou naplánované na říjen letošního roku. „Je zcela nutné, aby zde byla shoda napříč politickým spektrem. I v souladu s bezpečnostními složkami státu. Jestliže je tu doporučení nepouštět Čínu a Rusko do výstavby jádra v žádné podobě, tak jsem přesvědčený, že je zodpovědností vlády, která to myslí s bezpečností České republiky dobře, se podle toho zachovat,“ poznamenal Bartošek na Radiožurnálu a naznačil tím nebezpečí, které Česko vysílá do světa: „Že naše bezpečnostní složky dávají doporučení, ale vláda lavíruje tam a zpátky. To pak vypovídá, že česká vláda si svých tajných služeb neváží a nedbá na jejich doporučení. A to oslabuje pozici České republiky.“
Bezpečnostní rada státu se kvůli Dukovanům sešla v pondělí ráno. „Shodla se na postupu k dostavbě bloku v Dukovanech. Jednomyslně přijala usnesení, jeho podobu odtajní vláda,“ citovala ministra Karla Havlíčka Česká tisková kancelář. Vláda má jednat v pondělí od 14 hodin formou videokonference, výstup se očekává kolem 17. hodiny.
Podle Bartoška půjde o zásadní oznámení. „Ideální by bylo, kdyby vystoupil premiér a řekl, že se dohodli ve vládě, že budou respektovat doporučení bezpečnostních služeb a Rusko a Čína se tendru účastnit nebudou ani formou subdodávek,“ pravil během zasedání bezpečnostní rady Bartošek a dodal: „Nevím, jestli se to stane. Ten výstup velmi očekávám, protože v okamžiku, kdy toto nezazní, znamená to, že i premiér lavíruje, zda Rusko do tendru pustí, nebo ne. A to je opět špatný signál. České republika musí mluvit jasnou řečí a není možné, aby kterýkoliv ministr obcházel usnesení vlády a jednal si po své vlastní ose. To je nerespektování vlastního usnesení a jde o znevažování pozice vlády.“